Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryka 3 fazy zrobiona na 1 fazę

18 Maj 2020 22:34 276 7
  • Poziom 2  
    Na początku się przywitam i przyznam szczerze, że znalazłem forum podczas poszukiwania odpowiedzi na mój problem. Zleciłem firmie remontowej przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych wraz z podpięciem elektryki. Z góry było założone iż całość ma iść na 3 fazy, ze względu na ogrzewanie elektryczne i dużą ilość urządzeń w mieszkaniu. Mieszkanie zostało odebrane i prąd jak najbardziej funkcjonował z wyjątkiem indukcji. Elektryk poinformował mnie iż w momencie, gdy Tauron zamontuje mi licznik 3 fazowy indukcja będzie działać. Niestety podczas montażu licznika, monter z Taurona zauważył iż całe nasze mieszkanie jest podpięte pod 1 faze i 2 oraz 3 faza jest nie podłączona. Czy na tym etapie można to w ogóle poprawić jeśli wszystko już jest podłączone?
    Elektryk dostał pełne warunki z Tauronu i nie rozumiem czemu się nie dostosował. Ciężko mi się teraz z nim dogadać, dlatego piszę na forum.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 31  
    Pokaż zdjęcie rozdzielnicy w środku, to wszystko wyjaśni.

Może jest mostek, tak by na jednej fazie wszystko działało wcześniej, albo po prostu nie były te podłączane i trzeba teraz je zasilić jak jest już licznik?
  • Poziom 28  
    Trudno nam zgadywać jakie przewody masz położone w ścianie, z opisu wynikia, że chciałeś mieć indukcje na siłe (400V), więc w rozdzielni powinien znajdować się 5-cio żyłowy przewód który idzie do tej kuchenki indukcyjnej. Co do reszty trudno oceniać, bo piszesz o ogrzewaniu na prąd... ale że ono działa tylko z tego co powiedział Ci elektryk z Tauron wszystko jest podpięte pod 1 fazę, zamiast to rozbić na reszte.
  • Poziom 2  
    Elektryka 3 fazy zrobiona na 1 fazę

Dodano po 26 [minuty]:

Elektryka była robiona od podstaw i z góry było powiedziane, że ma iść na 3 fazy. Kable w liczniku sa na 3 fazy, ale elektryk z tauronu sprawdził je miernikiem i stwierdził, ze 2 i 3 faza nie dochodzi.
  • Specjalista automatyka domowa
    Brivido napisał:
    Pokaż zdjęcie rozdzielnicy w środku

Widok z zewnątrz niewiele pomaga.
    Dejwor1989 napisał:
    Niestety podczas montażu licznika, monter z Taurona zauważył iż całe nasze mieszkanie jest podpięte pod 1 faze i 2 oraz 3 faza jest nie podłączona.

Jak on to zauważył? Rozkręcał rozdzielnicę? Czy podobnie jak my tutaj rentgenem przez plastik? :)
  • Moderator Elektrotechnika
    Dejwor1989 napisał:
    Mieszkanie zostało odebrane i prąd jak najbardziej funkcjonował z wyjątkiem indukcji. Elektryk poinformował mnie iż w momencie, gdy Tauron zamontuje mi licznik 3 fazowy indukcja będzie działać

Sądząc po tym zdaniu chodziło tu o zmianę zasilania z 1f na 3f czy tak?
    Proszę o więcej informacji -dom nowy czy remontowany?
  • Poziom 1  
    Elektryk najprawdopodobniej zostawił tzw. 2 przewody fazowe puste ( niepodłączone z obu stron). Przecież wcześniej musiało być zasilanie na 1 fazie, Gdyby je wpiął w rozdzielni i zmostkował by dostarczyć wszędzie napięcie to po zamianie licznika na trójfazowy nastąpiłoby zwarcie na tych przewodach. Wszystko jest w porządku teraz tylko trzeba go wezwać i on zdejmie mostek na wyłączniku różnicowoprądowym i podłączy te dwa wolne przewody fazowe. Ot i będzie wówczas zasilanie pełne trójfazowe
    Edytowałem[T.M.]
  • Poziom 2  
    Wyjaśniło się wszystko. Przewody z 2 i 3 fazy nie były wpięte do bezpiecznika przedlicznikowego, a całe mieszkanie było na jedną fazę. Elektryk poprzepinał wszystko i porozdzielał na 3 fazy.