Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie przyłącza elektrycznego

19 Maj 2020 02:03 597 18
  • Poziom 3  
    Drodzy forumowicze, panie i panowie elektrycy, jakiś czas temu byłem zmuszony do wymiany starej linii zasilającej mój dom jednorodzinny. Były to cztery tzw. druty nieizolowane. Propozycja była taka, aby zlecić ZE wymianę starych linii na kabel izolowany. Po dłuższych namysłach i po konsultacji z ZE, zapadła decyzja o całkowitej modernizacji przyłącza. Zleciłem to zadanie elektrykowi, który na co dzień pracuje właśnie w tym ZE. Prywatnie ma też firmę świadczącą kompleksowe usługi elektryczne. Dla mnie była to dobra opcja, ponieważ elektryk ten załatwił za mnie wszystkie formalności w ZE. Ale mniejsza o to.
    Do rzeczy: W pobliżu słupa elektrycznego, który stoi na mojej działce, znajduję się budynek gospodarczy. Modernizacja polegała na przeniesieniu licznika energii elektrycznej z wewnątrz domu na zewnętrzną ścianę budynku gospodarczego. Pod nową skrzynią z licznikiem zamontowano plastikową puszkę, w której jest rozgałęzienie przewodów zasilających, jeden biegnie do budynku gospodarczego, drugi zaś do domu. W kierunku domu jest położony kabel ziemny. Zarówno w domu jak i w budynku gospodarczym są rozdzielnice z bezpiecznikami.
    Za jakiś czas przyjechała grupa elektryków z ZE w celu odbioru przyłącza. Stwierdzili że jest tam błąd. Według nich w miejscu gdzie jest puszka pod skrzynią licznika, powinno być zabezpieczenie. Skwitowali to uśmiechem, że nie jest to jednak ich problem, tylko mój. Mówili że po ich stronie jest wszytko dobrze, za licznikiem jest to już moja instalacja i że to mi będzie się psuło, a nie im. Dosłownie tak to zostało ujęte. Zapytali kto tą robotę robił. Kiedy powiedziałem kto, odpowiedzieli, że muszą doszkolić w takim razie swojego człowieka.
    Moje pytanie brzmi: Jakie zabezpieczenie powinno się tam znajdować? Wyłącznik nadprądowy? czy może ogranicznik przeciwprzepięciowy? Może jedno i drugie? Zleciłem robotę fachowcowi w zasadzie z kilkudziesięcioletnim stażem pracy jako elektryk i okazało się, że ponoć jest tam poważne niedociągnięcie.
    Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Jeśli błąd jest poważny, dobrze byłoby wiedzieć do czego ewentualnie przyjdzie mi wezwać elektryka i co mu zlecić. Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Cez85 napisał:
    Zleciłem robotę fachowcowi w zasadzie z kilkudziesięcioletnim stażem pracy jako elektryk i okazało się, że ponoć jest tam poważne niedociągnięcie.
    Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Jeśli błąd jest poważny, dobrze byłoby wiedzieć do czego ewentualnie przyjdzie mi wezwać elektryka i co mu zlecić. Pozdrawiam.

Po prostu skontaktuj się z tym elektrykiem i przekaż mu co powiedzieli jego koledzy z prawcy, żeby z nimi się konsultował i wrócił poprawić w ramach reklamacji to co jest nieprawidłowo wykonane. Normalna rzecz - złóż reklamację usługi, która nie została wykonana prawidłowo. Każdy ma prawdo do błędu, natomiast rzeczą oczywistą jest, że ewidentny błąd trzeba skorygować.

Powodzenia!
  • Poziom 3  
    Zamieszczam zdjęcia zabezpieczenia przedlicznikowego i puszki rozdzielczej, znajdującej się pod skrzynią licznika.
    Wykonanie przyłącza elektrycznego Wykonanie przyłącza elektrycznego
  • Poziom 42  
    Neżeli dobrze widzę to przewód do gospodarczego to 2,5 kwadrat. Te C25 to dla niego za dużo. On powinien być osobno dobezpieczony.

Dodano po 1 [minuty]:

Ale to gdybanie ze zdjęcia, podaj przekroje
  • Poziom 3  
    Przewód poprowadzony do domu to: "Kabel ziemny YKY 4x10mm²", długość 30 metrów.
    Przewód do budynku gospodarczego to: "Przewód YDY ŻO 4x6mm², długość 22 metry"
    Do puszki rozdzielczej poprowadzony jest przewód PE "Przewód DY 10mm²", który jest podłączony do bednarki.

Nazewnictwo zaczerpnąłem z faktury.
  • Poziom 12  
    Cez85 napisał:
    Przewód poprowadzony do domu to: "Kabel ziemny YKY 4x10mm2", długość 30 metrów.
    Przewód do budynku gospodarczego to: "Przewód YDY ŻO 4x6mm2, długość 22 metry"...

Dla takich elementów instalacji w zakresie jak wyżej
    ochrona przed skutkami przeciążeń jest skuteczna,
    ochrona od porażeń jest skuteczna,
    Przewód do b.g. powinien mieć przekrój 4x10mm².

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Cez85 napisał:
    Przewód poprowadzony do domu to: "Kabel ziemny YKY 4x10mm2", długość 30 metrów.
    Przewód do budynku gospodarczego to: "Przewód YDY ŻO 4x6mm2, długość 22 metry"
    Do puszki rozdzielczej poprowadzony jest przewód PE "Przewód DY 10mm2", który jest podłączony do bednarki.

Czy w domu masz osobny uziom zrobiony np fundamentowy? No bo ochronny stąd nie idzie do domu bo masz 4 żyły a ta piąta żółto-zielona to wg ciebie połączenie z bednarką
  • Poziom 12  
    maziar1000 napisał:
    .. No bo ochronny stąd nie idzie do domu bo masz 4 żyły a ta piąta żółto-zielona to wg ciebie połączenie z bednarką

Z tej widocznej puszki idzie do domu przewód ochronno-neutralny - nazywa się on PEN, i tego wynika, że jego przekrój jest nieodpowiedni.
    Poprawiam powyższy oczywisty błąd - powinno być:
    Z tej widocznej puszki idzie do b.g. przewód ochronno-neutralny - nazywa się on PEN, i tego wynika, że jego przekrój jest nieodpowiedni.
  • Poziom 42  
    tyqva napisał:
    tej widocznej puszki idzie do domu przewód ochronno-neutralny - nazywa się on PEN, i tego wynika, że jego przekrój jest nieodpowiedni.

Jest jak najbardziej odpowiedni, jego przekrój powinien wynosić 10mm² dla miedzi lub 16 dla aluminium
  • Poziom 12  
    kortyleski napisał:
    tyqva napisał:
    tej widocznej puszki idzie do domu przewód ochronno-neutralny - nazywa się on PEN, i tego wynika, że jego przekrój jest nieodpowiedni.

Jest jak najbardziej odpowiedni, jego przekrój powinien wynosić 10mm dla miedzi lub 16 dla aluminium

Patrz post #9 - poprawiłem błąd.
    .
  • Poziom 12  
    Cez85 napisał:
    ...Moje pytanie brzmi: Jakie zabezpieczenie powinno się tam znajdować? Wyłącznik nadprądowy? czy może ogranicznik przeciwprzepięciowy? Może jedno i drugie? Zleciłem robotę fachowcowi w zasadzie z kilkudziesięcioletnim stażem pracy jako elektryk i okazało się, że ponoć jest tam poważne niedociągnięcie.

W poście #7 odpowiedziałem Ci na Twoje wątpliwości:
    - w tej puszce rozgałęźnej nie musisz montować zabezpieczeń,
    - ograniczniki przepięć nie ma sensu montować w tej skrzynce, jeśli są w rozdzielnicach domu i b. g., to wystarczą,
    - jedyna wada tej instalacji to za mały przekrój przewodu zasilającego b. g., wg norm przewód w systemie TN-C, a taki masz system od złącza kablowego do tablic domu i b. g., musi być o przekroju ≤10mm² dla miedzi.
  • Poziom 3  
    Cytat:
    Czy w domu masz osobny uziom zrobiony np fundamentowy? No bo ochronny stąd nie idzie do domu bo masz 4 żyły a ta piąta żółto-zielona to wg ciebie połączenie z bednarką

Nie mam poprowadzonego do domu oddzielnego uziomu. W rozdzielnicy domowej mam podział PEN na PE i N.
    Nie chcieli mi robić uziomu do domu, ani też poprowadzić kabla 5xX od licznika do domu, ponieważ twierdzili, tu cyt. "ludzie po tym kablu kradną prąd". Dziwne były dla mnie te twierdzenia, ale nie dyskutowałem. Z tego co słyszę ludzie mają uziomy poprowadzone do rozdzielnic gdzie jest podział PEN. Nie mam pojęcia dlaczego u mnie nie chcieli tak zrobić.
    Cytat:
    jedyna wada tej instalacji to za mały przekrój przewodu zasilającego b. g.
    Też tak sądziłem, że norm te przekroje nie spełniają.Myślę że rozsądnym wyjściem jest poprowadzenie piątego przewodu od puszki rozdzielczej pod licznikiem do rozdzielnicy b.g. w rurkach natynkowych obok już istniejącej linii natynkowej. Lub zmiana całego przewodu 4x6mm2 na 4x10mm2, ale to już inny koszt.
  • Poziom 21  
    Mam podobne rozwiązanie u siebie w domu. Tylko że uzgodniłem z ZE takie połączenie , że kabel zasilający podłączony jest do podstawy RBK 40A. Rozłącznik oprócz pewnego połączenia kabla zasilającego służy jako wyłącznik główny domu . Za tym rozłącznikiem są dwa niezależne zabezpieczenia 25A na osobne mieszkania. PE rozdzielony i uziemiony w złączu.
  • Poziom 15  
    Bardzo przepraszam za wtrącanie się ale czy użytkownik tyqva, mógłby podać normę odnosząca się do przekroju żyły w tym przypadku?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Zbyszek_64 napisał:
    Mam podobne rozwiązanie u siebie w domu. Tylko że uzgodniłem z ZE takie połączenie , że kabel zasilający podłączony jest do podstawy RBK 40A. Rozłącznik oprócz pewnego połączenia kabla zasilającego służy jako wyłącznik główny domu . Za tym rozłącznikiem są dwa niezależne zabezpieczenia 25A na osobne mieszkania. PE rozdzielony i uziemiony w złączu.

Rozwiązanie totalnie bez sensu, wystarczyło dwa rozłącznik izolacyjne zamontować koszt pewnie połowę tańszy.
  • Poziom 23  
    Mnie ciekawi czy do tej puszki nie będzie się przedostawać woda.
  • Poziom 3  
    Cytat:
    Mnie ciekawi czy do tej puszki nie będzie się przedostawać woda.

Z tym nie ma problemu. Nad tą ścianą jest dość duży wypust dachu. Docelowo ściana ma też być docieplona styropianem, z tym że na puszkę jakąś rewizję trzeba będzie zrobić.

Dla mnie najważniejsze jest, że nie ma tu wielkich błędów. Jedynie przekrój przewodu do budynku gospodarczego. Dołożę tam jednak piąty przewód i przekroje względem norm powinny być poprawne.