Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co powoduje słaby sygnał na jednym z trzech TV w domowej instalacji antenowej?

e_marian 19 May 2020 11:20 1095 14
    e_marian
    Level 11  
    Witam.

Wykonałem w każdym pokoju swojego domu instalację antenową.
    W każdym pokoju mam gniazdko antenowe.
    Kiedy w salonie był telewizor oraz tuner DVBT (pod projektor) wszystko działało poprawnie. Co powoduje słaby sygnał na jednym z trzech TV w domowej instalacji antenowej?tak dzia..o.png Download (239.03 kB)
    Kiedy podłączyłem kolejne pokoje w jednym z pokoi (robocza nazwa TV3) mam dużo słabszy sygnał. na TV1, DVBT oraz TV2 dla MUX 1,2, 3 uzyskuje siłę sygnału na poziomie 60-70%. Na TV3 dla MUX 1 i 2 na poziomie 10 -25% i co dziwne na MUX3 - poziomie jest na 60-70%.
    Co powoduje słaby sygnał na jednym z trzech TV w domowej instalacji antenowej?słaby sygn... w TV3.png Download (380.45 kB)
    Gdzie może być problem ?
    Załączyłem schematy podłączenia instalacji.

Drugim problem którego nie wiem jak rozwiązać jest zupełny brak odbioru MUX-8.
    Antena skierowana jest na RTON Wisła / Skrzyczne. Mieszkam w odległości max 30km od nadajnika w linii prostej.
    User removed account
    Level 1  
    e_marian
    Level 11  
    Tak, odbieram na zwykłej siatkowej (jak na rysunku), ale z tego co mi wiadomo to tak antena ma wzmocnienie pionowe i poziome.
    Kupić antenę można tylko czy na pewno to da pozytywny skutek ?
    User removed account
    Level 1  
    e_marian
    Level 11  
    Rozumiem z twojej wypowiedzi że wymiana anteny rozwiąże problem.
    Czy w moim przypadku nie lepiej kupić antenę kierunkową ?
    Czy z twojego doświadczenia możesz coś polecić na największym portalu aukcyjnym jest tego tak dużo że nie wiem czym wybierać i na co zwrócić szczególną uwagę ?

Czy do mojej instalacji potrzebuje jeszcze jakieś dodatkowe elementy ? (symetryzator, itd) ?

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Czy ktoś domyśla się dlaczego na jednym z TV mój sygnał może być słabszy od pozostałych ?
    _kli_
    Level 39  
    e_marian wrote:
    wymiana anteny rozwiąże problem

Niekoniecznie. Być może będzie potrzebna dodatkowa antena VHF.
    e_marian wrote:
    nie lepiej kupić antenę kierunkową ?

Siatka także jest anteną kierunkową. Z tym że o mniejszej kierunkowości, niż powszechnie uznawane za kierunkowe anteny typu Yagi.
    e_marian wrote:
    Drugim problem którego nie wiem jak rozwiązać jest zupełny brak odbioru MUX-8.
    Antena skierowana jest na RTON Wisła / Skrzyczne. Mieszkam w odległości max 30km od nadajnika w linii prostej.

A konkretnie - jaka miejscowość? Mux-8 ze Skrzycznego nadawany jest ze stosunkowo niewielką mocą maksymalną (1.5 kW) w kierunku wschodnim i dosyć mocnym wytłumieniem w kierunku zachodnim.
    e_marian wrote:
    co dziwne na MUX3 - poziomie jest na 60-70%.

Mux-3 jest nadawany na niższym kanale (41) niż mux-1 i 2 (55, 58), stąd prawdopodobnie lepsza propagacja sygnału i mniejsze tłumienie instalacji na tej częstotliwości.
    30 czerwca br. mux-1 i 2 zmienią kanały nadawania na 21 i 40.
    e_marian wrote:
    Czy ktoś domyśla się dlaczego na jednym z TV mój sygnał może być słabszy od pozostałych ?

Jakiej długości jest przewód do tego odbiornika (w porównaniu z pozostałymi)? Czy jest to ten sam przewód co do innych odbiorników? Jesteś pewien że jakość złącz na tym przewodzie jest OK?
    _cheetah_ wrote:
    po co rozgałęźnik na osiem, skoro są cztery TV?

Zdajesz sobie sprawę, że rozgałeźnik 1/8 ma kilka decybeli większe tłumienie niż 1/4?
    e_marian
    Level 11  
    Mieszkam w Wilamowicach, pisząc tą odpowiedź i widząc tłumienie Mux-8 zastanawiam się czy lepszy sygnał odebrał bym z Katowice Kosztowy - odległość powinna być podobna. Wtedy w teorii z tego co pamiętam musiał bym wystawić wyżej antenę aby dach nie zasłaniał kierunku na Katowice.
    Najdłuższe przewody mam do TV1 i Tunerze DVBT. do strychu przewód ma 14 metrów, z TV2 i TV3 przewody mają ok 10 metrów.
    Dziwne jest to że na TV1 i Tunerze DVBT nie mam żadnego problemu z odbiorem, A na TV2 mam chwilowe zaniki jakości sygnału. Cały czas w obrazie widać błędy cyfrowe w obrazie. A na TV3 niski poziom sygnału chociaż jakoś obrazuj jest OK i w menu TV3 jakość sygnału oscyluje w 100% mino że poziom jest niski..
    A najdziwniejsze jest to że jak podłączyłem na innym kablu TV to nic się nie zmieniło - puściłem przez pół domu kabel ze strychu aby sprawdzić czy to nie wina kabla i nic to nie dało !!!
    Tak wiem że rozgałeźniźnik 1/8 ma większe tłumienie ale powininenem to zobaczyć również na TV1 i Tunerze DVBT - a tam wszystko jest OK.
    User removed account
    Level 1  
    e_marian
    Level 11  
    Podłączyłem w miejsce TV3 TV2, ale nie dało to oczekiwanego rezultatu. Też tak myślałem że to kwestia czułości samego dekodera w telewizorze.
    Też myślałem że problem jest w instalacji, Więc nowy kabel zrzuciłem ze strychu i podłączyłem do TV2 - efekt był taki sam jak na kablu który jest w instalacji.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    Nie każdy odbiornik równo reaguje na sygnał. Skoro wzmacniacz to zaczyna się od zasilacza.
    Quote:
    Ewentualnie można próbować zadziałać sposobem @LeDy - ustawić siatkę pod kątem 45 stopni.

@_cheetah_Dzięki .
    Jak VHF V to siatkowa taka.(lepiej chyba widać.)
    Co powoduje słaby sygnał na jednym z trzech TV w domowej instalacji antenowej?
    e_marian
    Level 11  
    Zasilacz sprawdziłem, Podłączyłem nawet bezpośrednio zaraz za zasilaczam TV i działało znakomicie, napięcie też jest OK na zasilaczu.
    Jaki to sposób pochylania anteny aby odebrać sygnał o polaryzacji pionowej i poziomej ?

A co z pomysłem na próbę przestawienia anteny na Katowice Koszowy ?
    _kli_
    Level 39  
    e_marian wrote:
    co z pomysłem na próbę przestawienia anteny na Katowice Koszowy ?

Jeżeli masz możliwość, to spróbuj. Odległość podobna, a mux-8 nadawany z większą mocą i w polaryzacji poziomej. Jest większa szansa, że odbierzesz na siatce. Po przestawieniu na Kosztowy włącz wyszukiwanie ręczne na k.6 i sprawdź parametry sygnału. No i mux-2 z Kosztowych nadaje na innym kanale (49), niż Skrzyczne (58).
    Być może uda ci się odebrać testowy mux-Polsat (k.40) i mux-TVS (k.42).
    LeDy
    Level 43  
    e_marian wrote:

Jaki to sposób pochylania anteny aby odebrać sygnał o polaryzacji pionowej i poziomej ?

Bardzo prosty. Antena stojąc pionowo odbiera polaryzację H. Położona -odbiera polaryzację V. Ustawiona pod kątem ok. 45° odbiera obie polaryzacje, oczywiście z mniejszym zyskiem.