Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Philips Automatic 814 - jak go uruchomić?

19 Maj 2020 12:47 144 8
  • Poziom 5  
    Witam, dostałem w swoje ręce gramofon jak na zdjęciu, problem w tym że nigdy takiego sprzętu nie widziałem, więc nie wiem czym go zasilić, wtyczka przypomina 120V, ale nie mam dostępu do takiego napięcia, więc w grę wchodzi zasilacz, ale jaki? Jeżeli potrzeba dodatkowych informacji to wyślę albo napiszę, narazie więcej nie daje, ponieważ nie wiem co. Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 3  
    Po pierwsze, zasilamy go prądem, w tym przypadku najprawdopodobniej przemiennym. :D
    Fizycznie wtyczka może być i na 24V, ważne żeby mógł przez nią przepłynąć odpowiedni prąd.
    Po drugie - z tego co znalazłem na Internecie gramofon jest zintegrowany z tunerem radiowym, z tyłu lub od dołu powinien być przełącznik 240V/120V, jeśli nie ma przełącznika ani sprzętowej naklejki no to wolałbym otworzyć sprzęt i sprawdzić, na jakie napięcie przystosowany jest transformator.
    Gramofon jak wynika z nazwy oraz wyglądu jest rzekomo automatic, więc jeśli uda się go uruchomić "po polsku" (230V) to wystarczy sprawdzić (pilnując ramienia) mechanizm automatyki, niestety wiele ze zdjęć nie da się wywnioskować... :(
    Proszę o przysłanie dokładniejszych zdjęć pokręteł oraz tyłu.
    Jako ozdoba do kuchni lub "manual" gramofon do starych klimatycznych pocztówek dźwiękowych może sie nadawać, nie jest to jednak sprzęt godny Hi Fi.
    Pozdrawiam,
    puperbelt
  • Poziom 3  
    A więc tak.
    Wnioskuję,że:
    - przełączone napięcie na 220v = będzie działać
    - gramofon jest niemiecki, a tam przecież mie ma i nie było 120V
    - gramofon ma na tyle gniazdka na antenę (podpinamy antenę), głośniki (podpinamy głośniki, choć dziwne to gniazdko) oraz wyjście DIN na zewn. wzmacniacz

Hi Fi ...ten sprzęt to niska półka, jednak całkiem fajny, posiada prędkości 78 (płyty stare szelakowe), 45 33 i 16 (winyle)
    Tej ostatniej raczej nie użyjesz, pierwszą sporadycznie.
    Nie kładź igły na talerz bez płyty.

Na dole po lewej frontu masz przełączniki fal radia oraz przeł. na gramofon. Możesz podłączyć do jakiegoś kaseciaka :) Chyba to gniazdo jest też wejściem, nie tylko wyjściem.

Górna płyta:
    ustawiamy prędkość po lewej, rozmiar płyty małym suwaczkiem po prawej (17=małe, 25= średnie 10 calowe, 30= duże 12 calowe), klikamy start.
    Jeśli chcemy konkretną ścieżkę przełączamy przełącznik "START/MAN" na dół (powinien być zawsze na dole, tak mam z nawyku przeznaczenia tych funkcji), klikamy start i ręcznie przesuwamy ramię. Przydatne do pocztówek dźwiękowych.

Wkładka jest piezoelektryczna i poza dużym naciskiem igły (zalecane: do 2,5g, tymczasem ta ma koło 5ciu) i złą jakością dźwięku ma jesczze kilka niedogodnień. jak wygląda igła od spodu?

Podłącz gramofon i uruchom. Jeśli część gramofonowa nie działa, możesz radia posłuchać (to radiogramofon) :)

Dodano po 5 [minuty]:

P.S. Głośniki stare z tzw. gniazdkiem DIN2/"kropka-kreska" spasują. Ważne jednak zeby spełniały parametry
  • Poziom 43  
    A ja po przełączeniu na 220 lub 240V~tego przełącznika zaczął od kapitalnego czyszczenia... Tony brudu, kurzu i tłuszczu nagromadzonego latami sprawiają, że nie wygląda to na tyle zachęcająco by coś dalej sprawdzać...
  • Poziom 5  
    Właśnie nie chce sobie dokładać roboty jeśli mi się to nie opłaca, bo przyniósł mi to teść z roboty i zapytał się czy coś z tym da się zrobić, nadmienię, że mam w domu lepszy sprzęt audio, ale jakoś zawsze chciałem posłuchać muzyki z winyla.
  • Poziom 3  
    Z uwagi na rzadkość warto coś wykrzesać, jednak nie jest to najlepszy i najwięcej warty sprzęt

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli igły nie ma to mało warte odrestaurowania, specjalnie nie warto szukać dośc "egzotycznej" wkładki która z budowy jest frezarką.
  • Poziom 5  
    Czyli jedynie rozebrać i na części, dziękuję w takim razie za pomoc i cenne informacje, myślę, że temat można zamknąć, chyba, że mają Panowie jeszcze jakieś wskazówki, poczekam, a potem zamknę, pozdrawiam.

Dodano po 38 [sekundy]:

Oczywiście na części gdyby coś mi się przydało :D