Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób połączyć stringi równolegle?

19 Maj 2020 15:02 342 12
  • Poziom 15  
    Witam.
    Jest konieczność podłączenia dwóch stringów paneli do jednego wejścia MPPT w falowniku. W związku z tym, że instalacja jest oddalona około 30-40m od falownika, zastosowane muszą być dwa zabezpieczenia SPD - przy panelach i przy falowniku.

Pytanie zasadnicze, czy można połączyć panele w skrzynce na dachu, zastosować za nimi SPD i jedną parą połączyć ze skrzynką z drugim SPD przy falowniku?
    Była by oszczędność na dwóch sztukach SPD oraz jednej parze kabli DC.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Oczywiście można, tylko przekrój na tym wspólnym odcinku dobierz i sprawdź czy falownik pozwala na przyłączenie obwodu o podwojonym prądzie tak ok 20 A
  • Poziom 15  
    To jest jasne. Falownik umowliwa podłączenie prądu z dwóch takich równoległych stringów, przewód na wspólnym odcinku będzie 6mm2. Chodziło mi o to czy nie ma jakiś przeciwskazań, lub nawet nakazów stosowania oddzielnych SPD na każdym stringu. Skoro i tak muszę dać SPD przy panelach i muszę zastosować skrzynkę przyłączeniową, to szkoda tego nie wykorzystać do zebrania całości w jedną parę przewodów:)
  • Poziom 15  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie doboru przewodów w takim przypadku.
    W przypadku jednego stringu liczymy łączną długość łańcucha, czyli odległość od paneli do falownika x2 + sumaryczna długość przewodów paneli.
    Jak należy liczyć przewody w przypadku równoległego połączenia dwóch stringów w skrzynce przyłączeniowej przy panelach?
    Same stringi będą połączone do skrzynki przewodem 4mm2. Przy liczeniu przewodu od skrzynki przyłączeniowej przy panelach, do skrzynki przyłączeniowej przy falowniku, powinienem wziąć pod uwagę tylko odległość pomiędzy skrzynkami, czy dodatkowo uwzględnić długość obu stringów?
  • Poziom 32  
    Łączyłem trójnikami i czwórnikami MC4.
    Co chcesz liczyć? Długość? Przekrój?
  • Poziom 15  
    Przekrój.
    Długości znam.
    Przykładowo połączone są dwa stringi po 19 paneli do jednej skrzynki przyłączeniowej. Długość oryginalnych przewodów (4mm2) paneli w każdym stringu to 38m. Odległość od skrzynki przyłączeniowej (w niej SPD) do drugiej skrzynki przy falowniku to 70m, czyli 140m kabla DC. No i teraz chcę policzyć wymagany przekrój tego kabla, żeby straty były poniżej 1%. Czy w obliczeniach wziąć pod uwagę długość 140m, czy 140m + 2 stringi po 38m?
  • Poziom 32  
    Jeżeli jeden string wymaga przewodu 3mm2, to dwa takie same będą wymagać 6mm2. Przekrój proporcjonalnie do prądu. Tak mi się wydaje. Nie myl pola przekroju ze średnicą.
  • Poziom 21  
    woszu napisał:
    Przekrój.
    Długości znam.
    Przykładowo połączone są dwa stringi po 19 paneli do jednej skrzynki przyłączeniowej. Długość oryginalnych przewodów (4mm2) paneli w każdym stringu to 38m. Odległość od skrzynki przyłączeniowej (w niej SPD) do drugiej skrzynki przy falowniku to 70m, czyli 140m kabla DC. No i teraz chcę policzyć wymagany przekrój tego kabla, żeby straty były poniżej 1%. Czy w obliczeniach wziąć pod uwagę długość 140m, czy 140m + 2 stringi po 38m?

dla jednego stringu, 4mm2 jest ok i tu niema co liczyć, dla odcinka pomiędzy skrzynkami przyłączeniowymi przy 19 modułach mamy napięcie ok 620V a prąd to ok 19A więc przy odległości 70m aby spadek był < 1% potrzebny przekrój 10mm2, przy 6mm2 spadek wyniesie 1,23%
    w takich sytuacji falownik zamontowałbym się przy modułach a AC doprowadził kablem YAKY o przekroju 35
  • Poziom 15  
    No właśnie nie ma możliwości zamontowania falownika przy panelach. Jedyne rozsądne miejsce to rozdzielnia, więc strona AC nie jest problemem.

W ogóle to gubię się przy liczeniu tych przekrojów z jednego powodu. Widziałem już wiele przykładów i co kraj to obyczaj. Raz przyjmują odległość od falownika do paneli, drugi raz dwa razy tą odległość (bo dwa przewody DC). Co śmieszniejsze taką samą sytuację widziałem po stronie AC. Raz liczyli odległość od falownika do licznika, a drugim razem przewód L i N osobno...... To co, w przypadku falownika trójfazowego, mam liczyć tą odległość razy 4? Dziwne te obliczenia
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Różnie te obliczenia są publikowane ale poniższe wzory są prawdziwe
    odległość podajesz taką jaka jest faktycznie bo we wzorach dla obwodów dwu przewodowych występuje już mnożnik (x2)

2 x In x L x 100
    -------------------- = delta U % , dla obwodu prądu stałego
    σ x Up x s

2 x In x L x cos. fi x 100
    ---------------------------=delta U%,dla obwodu jednofazowego prądu przemiennego
    σ x Up x s

1,73 x In x L x cos. fi x 100
    ---------------------------- = delta U %, dla obwodu trójfazowego prądu przemiennego (1,73 to pierwiastek z 3)
    σ x Up x s

In - prąd znamionowy [A],
    L - długość odcinka [m],
    σ - konduktywność, dla Cu 58, dla Alu 35 [S*m / mm 2 ],
    Up - napięcie [V],
    s - przekrój żyły przewodu [mm 2 ],
  • Poziom 15  
    Też jest niejasność we wzorze na straty DC.
    Niby L to odległość od paneli do falownika w metrach. We wzorze jest mnożnik x2, bo są dwa przewody DC. Ale..... co z oryginalnymi przewodami od paneli?

Ich ten wzór nie uwzględnia?
    Na każdy panel jest 2x1m przewodu + powrót z końca stringu do punktu przyłączenia. Sumaryczna długość zależna od ułożenia paneli w strignu.
  • Poziom 33  
    Lepiej policz osobno spadek napięcia na kablach paneli, bo przez nie przepływa prąd od tylko jednego stringa.

Przykładowo masz falownik oddalony od paneli o 35m i chcesz puścić prąd z obu stringów (powiedzmy 20A) na kablu 6mm2, więc
    rezystancja tych kabli to R=2x35m/(58x6mm2)=0,20Ω
    spadek napięcia na tych kablach przy prądzie maksymalnym to: ΔU=0,20Ωx20A= 4,0V
    Jeżeli chcesz sprawdzić ile to jest procentowo straty na tym odcinku to spadek napięcia dzielisz przez całkowite napięcie stringa, np 600V: 4V/600V=0,006=0,6%
    Strata mocy jaka wystąpi na tych kablach przy prądzie 20A to ΔP=20Ax20Ax0,20Ω=80W
    Jeżeli satysfakcjonuje Cię taka wartość strat to układasz 6mm2 jeśli chcesz zmniejszyć straty to zwiększasz przekrój (straty są odwrotnie proporcjonalne do przekroju).

Analogicznie możesz wyliczyć spadek napięcia i straty mocy dla kabli paneli, wtedy liczysz każdy string osobno i przyjmujesz 4mm2 i prąd 10A (pojedynczego stringa). Ale liczysz sobie tylko informacyjnie, bo przecież nie masz możliwości wymiany tych kabli na inne.
  • Poziom 21  
    woszu napisał:
    Też jest niejasność we wzorze na straty DC.
    Niby L to odległość od paneli do falownika w metrach. We wzorze jest mnożnik x2, bo są dwa przewody DC. Ale..... co z oryginalnymi przewodami od paneli?

Ich ten wzór nie uwzględnia?
    Na każdy panel jest 2x1m przewodu + powrót z końca stringu do punktu przyłączenia. Sumaryczna długość zależna od ułożenia paneli w strignu.

Pisałem że tam gdzie jest 1 string długości załóżmy 40m nie ma potrzeby liczyć, tam prąd wyniesie do 10A i przy przekroju 4mm2 spadek nap. jest pomijalny no chyba że zastosujesz nie 4 a np 2,5 czy 1,5 bo prądowo też wystarczy
    Natomiast przy równolegle połączonych kilku stringach prąd wyniesie ilość stringów razy 10A a już przy takich długościach ja podałeś to spadek rośnie z kazdym metrem i prądem