Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch - jak sciagnac kolo pasowe?

19 Maj 2020 16:41 549 23
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich, mam nadzieje że mimo covid jakoś wszyscy sobie radzą.

Wiem, że na forum są eksperci co mają pomysł na mój problem, a mianowicie jak zdjąć koło pasowe z wirnika silnika jak na zdjęciu w celu wymiany łożyska.

Bosch - jak sciagnac kolo pasowe?

Part no F016103804 - motor
    model rotak 40
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    A może byś podał model? Nie w każdym Boschu jest tak samo.
  • Moderator Elektrotechnika
    Z rysunku wynika że ma się odkręcić , zapewne w przeciwną jak się obraca wałek podczas pracy. Nie widać tam żadnego klina czy śruby.
  • Poziom 9  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Z rysunku wynika że ma się odkręcić , zapewne w przeciwną jak się obraca wałek podczas pracy. Nie widać tam żadnego klina czy śruby.

Niestety z zalaczonego rysunku tak nie wynika - mam caly rysunke i silnik jest pokazany jako jedna czesc. Rozebralem silnik i zostal wirnik w plastikowej obudowie ktore musze zdjac aby dostac sie do lozyska i niestety nie wiem jak zdjac te zaczepy z gory aby uwolnic wirnik z plastiku.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Znalazłem takie coś:Link
    To koło pasowe jest na wieloklinie i trzeba je zdjąć z osi silnika.
    To jednak wieloklin na wałku , dlatego nie ma żadnych klinów na rysunku.
  • Poziom 9  
    Michelson napisał:
    Znalazłem takie coś:Link
    To koło pasowe jest na wieloklinie i trzeba je zdjąć z osi silnika.

Michelson. Fantastycznie - dokladnie o to mi chodzilo. Dzieki serdecznie. Ten post moze sie przydac rowniez innym bo widze duzo szuka w tym temacie a praktycznie nie ma nic .
  • Poziom 20  
    Nie wiem @sapphire_ad jak Tobie poszło zdejmowanie tego koła, mnie zeszło dwa dni, w końcu zrobiłem takiego łupa ściąg i najpierw rwało spawy, stąd te poprawki, później zatarło drobnozwojowy gwint na śrubie M12 więc odwierciłem i zmieniłem na zwykłą tyle, że 8.8 i długa płaska 19 napięła się tak, że w końcu trzasnęło i poszło.Tyle, że łożysko od napędu jest wpasowane w tarczę i gdzie to teraz kupić?
    Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe?
  • Poziom 42  
    tob53 napisał:
    Tyle, że łożysko od napędu jest wpasowane w tarczę i gdzie to teraz kupić?
    Pokaż tarczę w której jest łożysko z drugiej strony.
  • Poziom 9  
    zabralem sie za sciaganie sciagaczem do lozysk. Ale czekam na inny sciagacz bo ten co mam nie zupelnie pasuje. Jak sciagne wrzuce zdjecia co i jak. Co do lozyska to wiem ze sa w UK do kupienia bo tam produkuja niektore wersje rotak a jak nie to sciagnij lozysko i sprawdz rozstaw i dopasuj nowe. Pewnie w poniedzialek wrzuce zdjecia jak to bede robil.

znalazlem cos takiego https://www.ebay.co.uk/itm/153531597815
  • Poziom 20  
    Druga strona tarczy i z góry zew. pierścień łożyska. W ogóle to kosiarka MTD Optima 38 E, silnik 1600W 5040GCa 162390 230-240V.
    Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe?
  • Poziom 9  
    wyglada jakby pierscien od lozyska dalej byl w srodku do wyjecia i wlozyc nowy ale nie gwarantuje ze tak jest. Jak sie za swoj zabiore to bede mogl porownac
  • Poziom 20  
    @sapphire_ad, na początku próbowałem podsuwać inny ściąg pod dolny kołnierz koła, ale tam między nim a wentylatorem jest niecałe 2 mm, uzyskałem tylko tyle, że jak widać kołnierz pokrzywiłem, później przeciąłem nakrętkę M16 spiłowałem nieco gwint i po owinięciu blachą papierówką Cu powierzchni pasowej zaciskałem przez te połówki nakrętki koło w imadle a przez pręt miedziany a później mosiężny próbowałem wybić wałek, stąd te skaleczenia na powierzchni, nakrętka trzymała ale całość wychodziła z imadła, były też próby szybkiego nagrzewania koła palnikiem p-b podczas ściągania, i nic.
    W końcu zeszło, ale ściąg musi być naprawdę porządny.

Dodano po 20 [minuty]:

@sapphire_ad to łożysko w obudowie dla wałka wyjściowego mocowania kosy można wyjąć ale jak bez ingerencji w materiale tarczy wyjąć pierścień z tarczy nie wiem.
    Bosch - jak sciagnac kolo pasowe? Bosch - jak sciagnac kolo pasowe?
  • Poziom 42  
    Coście sie tak uwzięli na ściągacze? Młotek i coś do pobijania np. mocny śrubokręt. Oczywiście trzeba coś podłożyć, jakąś rurę, duży klucz nasadowy itp.
  • Poziom 32  
    stanislaw1954 napisał:
    Coście sie tak uwzięli na ściągacze? Młotek i coś do pobijania
    Tak można uszkodzić wirnik.
  • Poziom 20  
    @stanisław1954, w moim przypadku odpowiedź na tak postawione pytanie jest następująca, jak się czymś zajmujesz raz na kilkadziesiąt lat użyj sprawdzonych narzędzi, gdybym zrobił ściągacz w pierwszym dniu byłbym o jeden do przodu, ale uparłem się i obrałem różne niby skróty :).
  • Poziom 42  
    tob53Czym innym jest ściągnięcie koła pasowego, a czym innym jest wybicie łożyska. Można to zrobić na prasie, ale chyba nie kupisz prasy, dla wyciśnięcia jednego łożyska, a zrobić jej też nie jesteś w stanie.
  • Poziom 20  
    No tak, to żeśmy się dogadali :), ale żeby dalej nie błądzić o konkretnie którym łożysku Ty myślisz.
    stanislaw1954 napisał:
    tob53Czym innym jest ściągnięcie koła pasowego, a czym innym jest wybicie łożyska.

Czasami a w tym wypadku chyba tak, bicie po czymś czego nie wiemy jak zareaguje nie jest dobrym sposobem .
    tob53 napisał:
    i najpierw rwało spawy, stąd te poprawki, później zatarło drobnozwojowy gwint na śrubie M12

Tu masz odpowiedź Stanisławie.
  • Poziom 42  
    Tu masz odpowiedź Stanisławie.
    Wiem jak mocno potrafi siedzieć kółko pasowe wieloklinowe, bo kiedyś musiałem zdjąć z silnika pralki, by wymienić łożysko. Widząc, że sciągacze sobie nie radzą, duży nie podejdzie, a mały jest za delikatny, użyłem prasy, co wiązało się z przygotowaniem odpowiedniej podkładki. Później już było łatwo.
    stanislaw1954 napisał:
    użyłem prasy,

Ale my nie mamy prasy. Czasami bicie potrafi zrobić więcej szkody niż pożytku.
  • Poziom 42  
    Ale my nie mamy prasy.
    Swojej nie mam, bo nie jest mi potrzebna na co dzień. Takie prace wykonuję amatorsko, lub dla siebie, ale dla chcącego nic trudnego. Kiedyś korzystałem w zakładzie, w którym pracowałem, ale w swojej okolicy znam kilka miejsc, w których mogę skorzystać odpłatnie, lub za dziękuję. Dla chcącego, nic trudnego.
    Zakończmy temat.