Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Warystor - 2 warystory połączone równolegle

20 Maj 2020 09:49 135 7
  • Poziom 2  
    Witam,

przebudowuję wzmacniacz słuchawkowy na bazie AVT2744. Miałem okazję zdobyć stary wzmacniacz i zauważyłem, że na płytce wzmacniacza przed lampą na 1 i 9 nóżce są przylutowane 2 równoległe warystory 275. Czy może ktoś mi podpowiedzieć - w jakim celu mogły być zamontowane? Rozumiem, że zabezpieczają skoki napięcia na lampach, ale dlaczego 2 równolegle?

Z góry dziękuję za pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Równoległe łączenie warystorów - z uwagi na tolerancję tych elementów rzędu 5-10% - jest bezsensowne. Albo zadziała jeden, albo drugi. Oba naraz raczej nie.
  • Poziom 2  
    No właśnie - a takie rozwiązanie zostało zastosowane. Obserwowałem inne zmiany wprowadzone do projektu i przeważnie były one sensowne, co skłania mnie do myślenia, że taki ruch był raczej przemyślany. W oryginalnym projekcie tego nie ma i właśnie zastanawiam się, czy mam te warystory również zastosować?
  • Poziom 13  
    Być może zasilacz tego wynalazku lampowego mocno przepinał przy włączaniu i warystor ma ściągać to napięcie do rozsądnych wartości. Może ktoś dał dwa, bo jak jeden strzeli, to drugi będzie w zapasie? Generalnie rozwiązanie jest dziwne, ale nie takie cuda widywało się w audio. Ewentualnie być może źle zinterpretowałeś schemat albo jakieś zdjęcie (audiostereo?).
  • Poziom 2  
    Jest tam płytka opóźnienia zapłonu anodowego - więc raczej nie. Mało tego nie umiem tego wyobrazić do końca, ale jeśliby doszło do przepięcia i warystor wystrzeli, to duży prąd anodowy poszedłby na siatkę??? Tak mi się wydaje. Zobacz na projekt AVT2744 - jest cała specyfikacja w sieci - nie ma mowy o warystorach w ogóle. Ponieważ już wykańczam ten projekt - wlutowałem warystory tak jak było do nowej wersji. Tak myślę, że szkód mi to nie sprawi, bo co może się stać? Ale bez przekonania.
  • Poziom 13  
    Pytałeś o 2 warystory, na co chyba dostałeś odpowiedź. Nie za bardzo mam chęć analizować lampowca, bo... A, nieważne :)
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź. Warystory są przylutowane tak jak było - nic się nie dzieję złego.
  • Poziom 13  
    Zdziwiłbym się, gdyby coś się działo, przecież normalnie nie przewodzą. Ich obecność będzie widoczne w sytuacjach "nienormalnych", gdzie mają coś zabezpieczyć - resztę urządzenia i/lub człowieka.