Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemianie mebli stalowych poprzez przewód ochronny

20 Maj 2020 13:12 162 2
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich czytających.

Sprawa ma się następująco:
    Przychodzi mi pracować z wysokimi (ok 20kV-70kV przy bardzo małym natężeniu) napięciami wobec których obawiam się, że będą elektryzować meble z mojego warsztatu które są stalowe.
    Pragnę więc zabezpieczyć się przed taką ewentualnością poprzez "uziemienie ich".
    Czy mogę to zrobić poprzez połączenie ich z przewodem ochronnym, czy jest to raczej naiwne myślenie i napotkam przy takiej próbie nieprzewidzianie konsekwencje?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator HydePark/Samochody
    PM1111 napisał:
    Czy mogę to zrobić poprzez połączenie ich z przewodem ochronnym, czy jest to raczej naiwne myślenie i napotkam przy takiej próbie nieprzewidzianie konsekwencje?

Tak można, ale należy wtedy uważać podczas zabaw z napięciem sieciowym (naprawy urządzeń, czy pomiary pod napięciem na stole). Przy prawidłowej instalacji elektrycznej wyposażonej w RCD, będzie bezpiecznie (stół podłączony do PE). Przy braku RCD może być niebezpiecznie.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc.

Dodano po 6 [godziny] 47 [minuty]:

ArturAVS napisał:
    PM1111 napisał:

Tak można, ale należy wtedy uważać podczas zabaw z napięciem sieciowym (naprawy urządzeń, czy pomiary pod napięciem na stole). Przy prawidłowej instalacji elektrycznej wyposażonej w RCD, będzie bezpiecznie (stół podłączony do PE). Przy braku RCD może być niebezpiecznie.

Czy w takim razie ma sens uziemianie poprzez dodatkową diodę prostowniczą?