Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk z laptopa - po lekkim zawilgoceniu.

20 Maj 2020 16:20 264 7
  • Poziom 23  
    Dysk HDD z laptopa Samsung
    Hm321HI

Laptop został delikatnie potraktowany wodą ze spryskiwacza do prasowania. Dziecko bawiło się butelką i prysnęło kilka razy akurat w otwory gdzie mieści się dysk.
    Nikt o tym nie wiedział i laptop został uruchomiony.
    Na ekranie pojawiła się informacja braku możliwości uruchomienia systemu.
    Rozkręciłem laptopa i na zaslepce od dysku było troszkę wilgoci.
    Odkręciłem plytke elektroniki od dysku i dokładnie umyłem (płyn do mycia elektroniki w wanienkach ultradźwiękowych) oraz wyruszyłem. Po podłączeniu dysk dalej nie jest widoczny i system się nie bootuje. Słychać że talerze pracują a głowica 'cyka'
    Zamówiłem drugi identyczny dysk. Ten sam firmware i rewizja. Komputer stacjonarny i laptop widza dysk więc używka jest sprawna.
    Po przełożeniu płytki elektroniki do tego uszkodzonego jest to samo. Słychać 'cykanie' głowicy Do danych na dysku nie można się dostać.
    Elektronika podłączona z uszkodzonego dysku do tego który kupiłem też nie jest rozpoznawana. Talerze pracują. Głowicy pracuje prawidłowo. Słychać ją co jakiś czas.

Czy konieczna jest wymiana między płytkami kości biosu (ROM).
    Dysk z laptopa - po lekkim zawilgoceniu. Dysk z laptopa - po lekkim zawilgoceniu.

Zależy mi na danych z uszkodzonego dysku.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Dyski takie nie są hermetyczne, więc jeśli woda dostała się do niego, masz większy problem.
    Sama przekładka elektroniki może nie starczyć - dane adaptacyjne specyficzne dla egzemplarza dysku są zapisane w pamięci EEPROM na płytce dysku, jest bardzo prawdopodobne, że będzie trzeba ją przelutować z oryginału na nową elektronikę.
  • Poziom 23  
    Tej wody było naprawdę bardzo mało.
    Śladowe ilości były widoczne na elektronice. Zrobił się na niej biały nalot który usunąłem.

Eeprom jest zawarty w 8 pionowej kości widocznej na zdjęciu ?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Prawdopodobnie tak, nie jestem w stanie rozczytać modelu na zdjęciu.
  • Poziom 23  
    Bezpośrednio do komputera PC poprzez Sata i zasilanie z zasilacza komputera.

• Poziom 28  
    Te pola z pierwszego zdjęcia (2 rzędy po 9 pól) wyczyść 'gumką myszką', skręć całość i podłącz do zasilania.

• Poziom 29  
    Biały nalot = to nie była czysta woda. Poza tym, żeby wilgoć dostała się do środka, nie trzeba topić dysku w wiadrze. Przy odrobinie pecha wilgoś i tak mogła się dostać do środka. Fakt, że silnik startuje sugeruje, że elektrycznie wszystko jest w porządku.