Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystancja izolacji przewodu a spadek mocy

20 Maj 2020 22:57 390 9
  • Poziom 8  
    Witam!
    Kusi mnie cena zakupu kabla miedzianego izolowanego XLPE ekran z drutu miedzianego oslonietego PVC.

Próbowałem jednak dochodzić jaki wplyw bedzie uzycia tego przewodu na spadek przesyłu mocy 4KW na odleglosci 40m.
    Wyczytałem z artykułów że izolacja tego kabla powoduje 5000 razy większa rezystancje.
    Czyli jeśli użyty standardowy przewod ziemny z miedzi na odl 40m=0.054ohm
    To XLPE=270ohm.

Korzystając z kalkulatorów przeliczen prawa ohma wychodzi na to ze przesyl 18A przy napięciu 220v wydaje się być zupełnie nieekonomiczny.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek uwagi
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 37  
    Coś mylisz.
    Co mam mieć izolacja do strat o charakterze szeregowym?
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    Opieram się na danych autora w zalaczniku

Dodano po 6 [minuty]:

Czyli chodzi tylko o rezystancje samej izolacji? Nie ma ona nic do przewodnosci samego przewodu?Gra słów?
    Bo kabel tego typu nowy jest w sumie 2 krotnie tańszy...co mnie niepokoi i szukam technicznych przyczyn
  • Poziom 43  
    adamgdy11 napisał:
    co mnie niepokoi i szukam technicznych przyczyn
    Tutaj ich nie znajdziesz. Tyle, że ani słowa o najistotniejszym parametrze, czyli o przekroju żył tego kabla. Celowa
    adamgdy11 napisał:
    Gra słów?
    ? :D
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    adamgdy11 napisał:
    Próbowałem jednak dochodzić jaki wplyw bedzie uzycia tego przewodu na spadek przesyłu mocy 4KW na odleglosci 40m.
    Nie będzie mieć żadnego wpływu.
    Prawa Ohma kolega nie potrafi stosować.
  • Poziom 20  
    adamgdy11 napisał:
    Kusi mnie cena zakupu kabla miedzianego izolowanego XLPE ekran z drutu miedzianego oslonietego PVC.

Niech cię tylko zacznie kusić Alumin Wszechsieciowy poprzez Cenę Swą.
    A tak na poważnie, nie rozróżniasz parametrów wzdłużnych od poprzecznych.
    Konrad
  • Poziom 8  
    Panowie jestem kompletnym laikiem w tej kwestii dlatego prosiłem o merytoryczną pomoc. Wszystko te uwagi było trochę ukasliwe nie mniej dziękuję za opinie.
  • Poziom 39  
    adamgdy11 napisał:
    Panowie jestem kompletnym laikiem w tej kwestii dlatego prosiłem o merytoryczną pomoc. Wszystko te uwagi było trochę ukasliwe nie mniej dziękuję za opinie.
    Postawiłeś bezsensowne pytanie.
    Cytat:
    Rezystancja izolacji przewodu a spadek mocy
    Dlatego nie bądź zdziwiony odpowiedziami.
  • Moderator Elektrotechnika
    Koledzy przestańcie się wyśmiewać z kolegi. To jest dział dla laików więc mu wolno zapytać czego nie wie. A wy możecie mu odpowiedzieć a nie dawać dziwne porady.
    adamgdy11 napisał:
    Czyli chodzi tylko o rezystancje samej izolacji? Nie ma ona nic do przewodnosci samego przewodu

Tak i czym większa tym lepiej.