Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Malowanie drewna świerkowego olejem gruntującym

minimaxi 21 May 2020 06:37 765 7
    minimaxi
    Level 15  
    Witam, chodzi o pomalowanie podbitk iświerkowej i słupów altany.
    Słupy już były zaciągnięte preparatem olejnym Altax, ale chyba za wcześnie, gdyż czytam, że drewno powinno się jeszcze sezonować na konstrukcji i dopiero malowanie. Gotowa podbitka jest składowana u mnie pół roku, wydaje się lekka i sucha. Zamierzam też użyć oleju grntującego Altax, ale co potem? W instrukcji mowa o 1 warstwie. Poszło mi tego 10? na 40m2.

1. czy malować 2-gi raz tym samym olejem gruntującym? -pytam bo mam go jeszcze. Czy też innym olejem nawierzchniowym?
    2. Słupy były już malowane 1 raz i popękały, więc zamierzam doszlifować -czy po szlifowaniu też można użyć tego samego oleju gruntującego?
    3. Czym ew. pomalować 2-gi raz na ten olej gruntujący?
    4. Olej jest b. wodnisty -czy koniecznie trzeba go wcierać pędzlem (nie widać efektów tego wcierania), czy po prostu tak jakby "namoczyć" tym olejem te elementy?
    ADB-6
    Level 28  
    Stary znajomy stolarz drzewny (bo teraz mamy i płytowych) doradził mi kiedyś bym przed gruntowaniem elementów z drewna iglastego dokładnie wysmarował je terpentyną. Podejrzewam że chodzi tutaj o jakąś reakcję z żywicą zawartą w materiale. Do dzisiaj (a minęło ok. 10-ciu lat) nie mam kłopotu nawet z tralkami altanki na działce rekreacyjnej. Impregnowałem pokostem na gorąco.
    ziemek56
    Level 22  
    ADB-6 wrote:
    chodzi tutaj o jakąś reakcję z żywicą zawartą w materiale.

terpentyna na żywicę dziala jak utwardzacz w epidianie, nic lepszego na surowe drewno z terpentyną lub benzyną lakową.
    Najlepszym (moim skromnym zdaniem) zabezpieczeniem drewna tudzież sklejki jest nasączenie jej rozgrzanym rozstworem pokostu lub benzyny lakowej. NIE INNYM rozpuszczalnikiem.
    Tommy82
    Level 41  
    @ziemek56
    A czemu lakowej? Ona jest tłusta zmieni kolor drewna. Pewne bo spieprzyłem sobie tak kawałek fajnego kawałka dechy dębowej na progi. Ciąłem według niej szybę i z braku terpentyny wykorzystałem lakową do smarowania noża i plamy się porobiły.
    Pokost jak najbardziej ja mam w domu okna zrobione jeszcze ręką dziadka z "drewna smolnego" (cokolwiek to oznacza) i putem napuszczam pokostem kilka razy na gorąco z wykorzystaniem opalarki. Ważne żeby mieć odpowiedni pędzel. Jak gdzieś przypiekę to nie ma problemu ale jak bym drzewo widoczne robił o bym grzał pokost natomiast plus jest taki ze jak gdzieś go mam za dużo ro podgrzeje mocniej i drzewo wsysa pokost (nie za bardzo bo zacnie się żywica pienić).
    Okna tak konserwowane mają już 50+lat w zasadzie już 60 siąt. Potem autorenolak w takim odcieniu biało niebieskim nie żółkną tak.
    minimaxi
    Level 15  
    Czyli Olej nie może być? :(
    ziemek56
    Level 22  
    Benzyna lakowa jest dedykowana jako rozcieńczalnik do żywicy, pokostu (tego naturalnego, lnianego), farb asfaltowych ...
    minimaxi
    Level 15  
    OK. I na koniec czy pistolet z dyszą 1.5 mm da radę rzadkim olejom, pokostowi?
    minimaxi
    Level 15  
    Zamykam temat, gdyż nt. oleju nie było wypowiedzi, a tego dot. temat