Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk WD 3,5 - odzysk danych przez port serwisowy

21 Maj 2020 08:52 420 19
 • Poziom 9  
  Cześć
  Posiadam stary dyski twardy WD 3,5", który od dłuższego czasu leżą w szufladzie, chciałbym z niego spróbować odzyskać dane. Podczas podłączenia dysk się rozpędza i za chwilę słychać charakterystyczne klikniecie po którym dysk się wyłączą i zaczyna ponownie rozpędzać, po chwili znów "klik" i się wyłącza. Zauważyłem że dysk podłączony tylko do zasilania normalnie się rozpędza, i "chodzi", natomiast gdy podłączony jest interfejs sata przy próbie wczytania dysku występują powyższe objawy. Zastanawiałem się nad wykorzystaniem tzw "portu serwisowego" dysku by zgrać jakoś te dane lub zrobić kopie posektorową dysku, tylko czy jest jakaś tańsza alternatywa dla PC-3000 która umożliwiła by mi taka operację? W necie znalazłem coś takiego "Pc3000 linia usb linia com linia specjalna pci3000 st com 2",
  Dysk WD 3,5 - odzysk danych przez port serwisowy
  natomiast nie ma za bardzo informacji jak to działa, czy ktoś miał styczność z tego typu urządzeniem lub zna inny sposób który mógłbym sam ogranąć na zczytanie zawartości z tych dysków?

  z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki i odpowiedzi :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post

  Poziom 22  
  Jak chcesz czytać dane przez terminal? Szczególnie, że nie ma dostępu do danych bo dysk się wyłącza.
  Problemem u Ciebie są raczej uszkodzone głowice/ powierzchnia i terminal tu niewiele pomoże.
 • Pomocny post

  Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Ponadto dla WD nie istnieje coś takiego jak terminal (często mylony z tym z Seagate'a). W WD możesz co najwyżej odczytać przez niego ROM.
  SGdata napisał ci co jest uszkodzone, a ja tylko to potwierdzę - sekwencja trzech rozruchów a po nich zatrzymanie napędu w dyskach Western Digital to uszkodzenie zespołu głowic i żaden terminal tu nie pomoże.
 • Poziom 9  
  jaki byłby orientacyjnie koszt uzyskania kopi posektorowej takiego dysku (pytam o kopie posektorową z uwagi na to że cały dysk jest zaszyfrowany truecryptem)

 • Poziom 22  
  Jeśli go nie otwierałeś to wszystko zależy od stanu powierzchni. Zajrzyj w cenniki firm odzyskujących. Większość opisuje przypadki uszkodzenia głowic. U mnie znajdziesz cenę minimalną, a dokładną mogę podać po ekspertyzie gdzie wiem ile mnie to czasu i pracy kosztowało.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za odpowiedz :) te dane nie są na tyle cenne ale dobrze było by je odzyskać :), czy w warunkach domowych operacja podmianki głowicy ma realną szansę powodzenia ?

 • Poziom 22  
  Tak, o ile się nauczysz to robić i znajdziesz do tego odpowiednie warunki - znajdziesz dostęp do narzędzi, komory laminarnej. Do tego dobierzesz prawidłowo dawcę, a Twoje próby na innych dyskach zaczną się powodzić.
  A tak poważnie to trzymaj ręce z daleka od śrub mocujących górną obudowę. Poczekaj, może kiedyś będzie to dla Ciebie mały wydatek. Po co przekreślać szanse na odzysk? :)
 • Poziom 9  
  Łukasz_W napisał:
  sekwencja trzech rozruchów a po nich zatrzymanie napędu w dyskach Western Digital to uszkodzenie zespołu głowic

  u mnie trochę inaczej to wygląda, podsyłam film: https://youtu.be/2W32wxQ1lUs

 • Poziom 22  
  Niewiele słychać ale podpowiem Ci, że dalsze próby mogą tylko zaszkodzić.
  Stukanie w tych starych WD może też oznaczać problemy z PCB ale to byś musiał mieć na prawdę szczęście.
 • Poziom 9  
  PCB wymieniałem, z przelutowaniem romu sobie poradziłem bo z lutowaniem mam doświadczenie, ale niestety to nie pomogło, i wróciłem do punktu wyjścia

 • Poziom 22  
  To sytuacja jest jasna. Odłóż na lepsze czasy albo pogódź się z utratą danych. Możesz też kupić kilka dysków o podobnej budowie i sprawdzić jak Ci pójdzie wymiana. Przekonasz się jakie masz szanse.

 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Nie było potrzeby wymiany PCB, w WD wystarczy przeczyścić styki, jednak zachowanie przy niewłaściwym kontakcie złącza głowic z płytą daje inny efekt.
  Sam sobie potwierdziłeś, że uszkodzenie nie leży po stronie elektroniki.
 • Poziom 9  
  SGdata napisał:
  Niewiele słychać
  W 27 sekundzie słychać to stuknięcie, dysk się wyłącza po czym rozpędza ponownie i w 47 sekundzie znów stuknięcie i się wyłącza, ale tym razem już się nie rozpędza ponownie.

  No cóż, kupię jakieś używki i potrenuję na nich tą operację, zobaczymy czy się powiedzie :) Dzięki za wszystkie odpowiedzi i pomoc :)
 • Pomocny post

  Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Żebyś miał pewność, ze robisz to dobrze, to nagraj dane na sprawnym dysku, a później zdemontuj i zamontuj głowice.
  Jak ci się uda zgrać dane po takim zabiegu, to w następnej kolejności zrób przekładkę i znów zobacz, czy uda ci się odzyskać dane.
  A po wszystkim napisz o postępach.
 • Poziom 9  
  Łukasz_W napisał:
  Tu masz przykład jakie warianty przyczyny uszkodzenia mogą wystąpić i dlaczego te koszty są takie a nie inne (i gdyby wpadło ci do głowy aby samemu zaglądać do środka):
  https://www.youtube.com/watch?v=jBaNkKCOwwY&t=
  https://www.youtube.com/watch?v=pkj47BmK_sU&t=


  Na pierwszym filmiku, po naprawie dysk stuka, czyli chodzi o głowice ale wtedy podejmowana jest próba uruchomienia z jednej głowicy i dysk udaj się odczytać, czy istnieje możliwość że w taki sposób udało by się dane odczytać, i czy mógłbym do tego wykorzystać urządzenie z pierwszego posta :) Pamiętam że na początku problemów z tym dyskiem, czasem wystarczyło uruchomić go drugi raz i wtedy się włączał normalnie, dlatego zastanawia mnie to uruchamianie z jednej głowicy.
 • Poziom 9  
  a czy istnieje jakieś tańsze narzędzie niż PC-3000 które umożliwiło by mi taką czynność ;) ?

  mam jeszcze takie trzy pytania techniczne:
  - w jaki sposób najlepiej odseparować ramiona głowicy aby nie uszkodzić jej przy wysuwaniu i wsuwaniu na talerze dyskowe?
  - czym najlepiej zdemontować metalową część strasznie mocno namagnesowaną tak aby niczego nie uszkodzić, magnes jest bardzo silny i bardzo ciężko wyjąć ten element a tym bardziej precyzyjnie później go zamontować?
  - czy po udanej wymianie głowicy niezbędna jest jej jakaś programowa kalibracja czy dysk wtedy powinien normalnie wystartować?
 • Pomocny post

  Poziom 22  
  Istnieje, ale jego koszt i tak będzie wyższy niż usługa w firmie odzyskującej dane. MRT się to nazywa.
  - idealnie narzędziami do tego przeznaczonymi - HDDSurgery, Apexlab i inne. Rzeźbiarsko - zgiętym kawałkiem listka po tabletkach. Zastosowanie znajdziesz na filmach np. Scotta Moultona.
  - szczypcami
  - jeśli dawca jest w pełni zgodny, powierzchnia nie jest uszkodzona to powinien wystartować.

 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Teraz zastanów się, czy faktycznie w domu będzie lepiej i taniej:
  - dyski do ćwiczeń
  - czas potrzebny na opanowanie wyjęcia i włożenia głowicy tak, aby działała
  - jeżeli to parking wewnętrzny, to nie jest w cale taka prosta sprawa wyjąć głowice za pomocą listków aby nie zapaskudzić powierzchni i aby nie uszkodzić samych głowic, z zewnętrznym parkingiem jest łatwiej
  - dedykowane narzędzia w okolicach 100$ za najtańsze do 500 - 600 euro za mercedesa
  - dobór i zakup dawcy, nie jest powiedziane, że zgodność numerów będzie równoznaczna ze stanem faktycznym (dwa tygodnie kiedyś szykałem głowic dla 160GB WD, bo pacjent miał jeden plater i jedną głowicę z góry, zaś dawca miał 160GB, jeden plater i głowice z dołu przy tych samych numerach (ostatecznie posłużył dawca od wersji 320GB z dwiema głowicami), tu znowu koszty, może i niewielkie ale jednak

  Tu masz przykład samodzielnej wymiany głowicy jako ostrzeżenie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3630875.html