Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika - starter, jak zacząć, kilka pytań odnośnie sprzętu

21 Maj 2020 08:55 441 9
  • Poziom 3  
    Wybaczcie jeśli się powtarza ale nie znalazłem jeszcze odpowiedzi na moje pytania. Planuje uruchomić instalację fotowoltaiczną dla mojego domu, przy czym przeznaczenie instalacji jest takie że ma służyć jedynie do utrzymania ciepłej wody (zasilać grzałkę boilera)+ewentualne oświetlenie domu na zewnątrz, czyli offgrid jeśli dobrze rozumiem terminologię.

Mam już 5 paneli :

Kingdom Solar KD-P280-60 280W
    Maksymalne napięcie Vmp [V]: 31.6
    Prąd w mocy nominalnej lmp [A]: 8.86
    Napięcie obwodu otwartego VOC [V]: 38.7
    Zabezpieczenie zwarciowe [A]: 16
    Prąd zwarciowy [A]: 9.46
    Wydajność modułu [%]: 17.21

przetwornicę 2000W z pełnym sinusem

Poszukuję teraz jakiegoś sterownika ładowania pasującego do tego zestawu, oraz akumulatora (jaka pojemność?).
    Kolejna sprawa to jak połączyć te panele czy równolegle czy szeregowo?
    Jakich przewodów użyć do podłączenia paneli do sterownika ładowania?

Czy ktoś może coś doradzić? Przy czym sterownik nie musi mieć wodotrysków typu wifi itd bo internet mamy z lte i nawet routera nie mamy (mieszkam na kompletnym wygwizdowie).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Jakim napięciem jest zasilana przetwornica?
  • Poziom 3  
    Przetwornica zasilana jest 12V prądem, czyli równolegle mam łączyć?
    Czy lepiej byłoby jakbym połączył szeregowo i wziął inną przetwornice co akceptuje prąd do 150V ale z kolei nie daje pełnego sinusa (dla grzałki to chyba obojętne?)
  • Poziom 3  
    Panele mam zamontowane w stelażu - nie połączone, mam do wyboru 2 przetwornice - jedna akceptuje jedynie 12 V, druga do 150V, zastanawiam się nad tym jaką wybrać czy lepiej dawać wyższe napięcie z paneli czy większe natężenie ?

Potrzebny do tego sterownik ładowania (czy nie?) więc jaki wybrać?
    Jak zabezpieczyć instalację (bezpieczniki? diody?) czy wpiąć coś między panele a sterownik ładowania, tudzież między sterownik a akumulator, ew z aku do przetwornicy (jeśli podłącze tą na 12 V do aku)
    Jakiej pojemności akumulator wybrać? Mam pod ręka 800A 95AH czy nie będzie za mało/za dużo?

Wstępnie jeśli dobrze rozumiem to schemat mniej więcej taki:
    opcja nr1
    panele -> zabezpieczenie? -> sterownik ładowania -> akumulator -> przetwornica 12v-230v -> bezpiecznik -> grzałka
    opcja nr2
    panele -> zabezpieczenie -> przetwornica akceptująca wyższe napięcie -> bezpiecznik ->grzałka
    Bardziej myślę o opcji nr1 bo ten zestaw pozwoli chyba na rozbudowę w razie potrzeby+akumulator da prąd gdy będzie ciemno.
  • Poziom 14  
    meff666 napisał:
    przeznaczenie instalacji jest takie że ma służyć jedynie do utrzymania ciepłej wody

Skoro tak, to czy nie lepiej dorzucić dwa panele i zastosować prosty regulator PWM do grzałki? Po co akumulator i strata energii na przemianie skoro akumulatorem energii będzie bojler?
  • Poziom 23  
    Twoje pytania nie są wyjątkowe i średnio raz w tygodniu wyskakuje z podobnymi, poszukaj lepiej a nie oczekuj na tacy rozwiązania.
    Wracając do Twoich rozterek to albo ładujesz prąd w Akku i później masz energię do oświetlenia podtrzymania pompki w CO lub naładowania laptopa.
    Albo grzejesz wodę za pomocą prostego sterownika PWM.
    Łączenie tego razem po pierwsze jest totalnie nie ekonomiczne bo tracisz cześć energii na lądowanie Akku a później tracisz ponownie aby ją z tego Akku wyciągnąć i ponownie tracisz aby znowu ja przetworzyć na 230V.
    Chyba łatwiej się nie da tego wyjaśnić (po raz kolejny na tym forum)
  • Poziom 16  
    Jarek Kordalewski napisał:
    Skoro tak, to czy nie lepiej dorzucić dwa panele i zastosować prosty regulator PWM do grzałki? Po co akumulator i strata energii na przemianie skoro akumulatorem energii będzie bojler?
    Wydaje się mieć sens akumulator - zasilanie grzałki w nocy byłoby z akumulatora. Z kolei w ciągu dnia panele produkują znacznie więcej prądu niż jest w stanie "przyjąć" bojler, i ta energia jest tracona jeśli nie ma akumulatora lub kilku bojlerów.
  • Poziom 14  
    Dobrze izolowany bojler jest akumulatorem o większej pojemności i sprawności niż akumulator chemiczny. Jeśli jest więcej energii do zmagazynowania to trzeba powiększyć bojler lub dodać kolejny. Akumulator chemiczny do tego celu to zły pomysł. A na pewno długofalowo droższy.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Droższy to jasne. Jednak pozwala dogrzać wodę w nocy i zapewnić ciepłą na rano, czego nie potrafi żaden rozsądnej wielkości bojler, gdy późnym wieczorem zawsze jakiś domownik wypuści ciepłą wodę;)
  • Poziom 14  
    adse napisał:
    Droższy to jasne. Jednak pozwala dogrzać wodę w nocy i zapewnić ciepłą na rano, czego nie potrafi żaden rozsądnej wielkości bojler, gdy późnym wieczorem zawsze jakiś domownik wypuści ciepłą wodę;)

To lepiej raz na jakiś czas dogrzać wodę prądem z sieci. Albo mieć dwa bojlery, jeden na poranki a drugi na wieczory. Akumulatory w takim zastosowaniu nie mają sensu ekonomicznego.