Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika - starter, jak zacząć, kilka pytań odnośnie sprzętu

meff666 21 May 2020 08:55 621 9
 • #1
  meff666
  Level 5  
  Wybaczcie jeśli się powtarza ale nie znalazłem jeszcze odpowiedzi na moje pytania. Planuje uruchomić instalację fotowoltaiczną dla mojego domu, przy czym przeznaczenie instalacji jest takie że ma służyć jedynie do utrzymania ciepłej wody (zasilać grzałkę boilera)+ewentualne oświetlenie domu na zewnątrz, czyli offgrid jeśli dobrze rozumiem terminologię.


  Mam już 5 paneli :

  Kingdom Solar KD-P280-60 280W
  Maksymalne napięcie Vmp [V]: 31.6
  Prąd w mocy nominalnej lmp [A]: 8.86
  Napięcie obwodu otwartego VOC [V]: 38.7
  Zabezpieczenie zwarciowe [A]: 16
  Prąd zwarciowy [A]: 9.46
  Wydajność modułu [%]: 17.21

  przetwornicę 2000W z pełnym sinusem


  Poszukuję teraz jakiegoś sterownika ładowania pasującego do tego zestawu, oraz akumulatora (jaka pojemność?).
  Kolejna sprawa to jak połączyć te panele czy równolegle czy szeregowo?
  Jakich przewodów użyć do podłączenia paneli do sterownika ładowania?

  Czy ktoś może coś doradzić? Przy czym sterownik nie musi mieć wodotrysków typu wifi itd bo internet mamy z lte i nawet routera nie mamy (mieszkam na kompletnym wygwizdowie).
 • #2
  any56
  Level 39  
  Jakim napięciem jest zasilana przetwornica?
 • #3
  meff666
  Level 5  
  Przetwornica zasilana jest 12V prądem, czyli równolegle mam łączyć?
  Czy lepiej byłoby jakbym połączył szeregowo i wziął inną przetwornice co akceptuje prąd do 150V ale z kolei nie daje pełnego sinusa (dla grzałki to chyba obojętne?)
 • #4
  meff666
  Level 5  
  Panele mam zamontowane w stelażu - nie połączone, mam do wyboru 2 przetwornice - jedna akceptuje jedynie 12 V, druga do 150V, zastanawiam się nad tym jaką wybrać czy lepiej dawać wyższe napięcie z paneli czy większe natężenie ?

  Potrzebny do tego sterownik ładowania (czy nie?) więc jaki wybrać?
  Jak zabezpieczyć instalację (bezpieczniki? diody?) czy wpiąć coś między panele a sterownik ładowania, tudzież między sterownik a akumulator, ew z aku do przetwornicy (jeśli podłącze tą na 12 V do aku)
  Jakiej pojemności akumulator wybrać? Mam pod ręka 800A 95AH czy nie będzie za mało/za dużo?


  Wstępnie jeśli dobrze rozumiem to schemat mniej więcej taki:
  opcja nr1
  panele -> zabezpieczenie? -> sterownik ładowania -> akumulator -> przetwornica 12v-230v -> bezpiecznik -> grzałka
  opcja nr2
  panele -> zabezpieczenie -> przetwornica akceptująca wyższe napięcie -> bezpiecznik ->grzałka
  Bardziej myślę o opcji nr1 bo ten zestaw pozwoli chyba na rozbudowę w razie potrzeby+akumulator da prąd gdy będzie ciemno.
 • #5
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  meff666 wrote:
  przeznaczenie instalacji jest takie że ma służyć jedynie do utrzymania ciepłej wody


  Skoro tak, to czy nie lepiej dorzucić dwa panele i zastosować prosty regulator PWM do grzałki? Po co akumulator i strata energii na przemianie skoro akumulatorem energii będzie bojler?
 • #6
  Leon444
  Level 25  
  Twoje pytania nie są wyjątkowe i średnio raz w tygodniu wyskakuje z podobnymi, poszukaj lepiej a nie oczekuj na tacy rozwiązania.
  Wracając do Twoich rozterek to albo ładujesz prąd w Akku i później masz energię do oświetlenia podtrzymania pompki w CO lub naładowania laptopa.
  Albo grzejesz wodę za pomocą prostego sterownika PWM.
  Łączenie tego razem po pierwsze jest totalnie nie ekonomiczne bo tracisz cześć energii na lądowanie Akku a później tracisz ponownie aby ją z tego Akku wyciągnąć i ponownie tracisz aby znowu ja przetworzyć na 230V.
  Chyba łatwiej się nie da tego wyjaśnić (po raz kolejny na tym forum)
 • #7
  adse
  Level 22  
  Jarek Kordalewski wrote:
  Skoro tak, to czy nie lepiej dorzucić dwa panele i zastosować prosty regulator PWM do grzałki? Po co akumulator i strata energii na przemianie skoro akumulatorem energii będzie bojler?
  Wydaje się mieć sens akumulator - zasilanie grzałki w nocy byłoby z akumulatora. Z kolei w ciągu dnia panele produkują znacznie więcej prądu niż jest w stanie "przyjąć" bojler, i ta energia jest tracona jeśli nie ma akumulatora lub kilku bojlerów.
 • #8
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  Dobrze izolowany bojler jest akumulatorem o większej pojemności i sprawności niż akumulator chemiczny. Jeśli jest więcej energii do zmagazynowania to trzeba powiększyć bojler lub dodać kolejny. Akumulator chemiczny do tego celu to zły pomysł. A na pewno długofalowo droższy.
 • Helpful post
  #9
  adse
  Level 22  
  Droższy to jasne. Jednak pozwala dogrzać wodę w nocy i zapewnić ciepłą na rano, czego nie potrafi żaden rozsądnej wielkości bojler, gdy późnym wieczorem zawsze jakiś domownik wypuści ciepłą wodę;)
 • #10
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  adse wrote:
  Droższy to jasne. Jednak pozwala dogrzać wodę w nocy i zapewnić ciepłą na rano, czego nie potrafi żaden rozsądnej wielkości bojler, gdy późnym wieczorem zawsze jakiś domownik wypuści ciepłą wodę;)

  To lepiej raz na jakiś czas dogrzać wodę prądem z sieci. Albo mieć dwa bojlery, jeden na poranki a drugi na wieczory. Akumulatory w takim zastosowaniu nie mają sensu ekonomicznego.