Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] ASRock H110M-HDV R.3.0 Win 10 - Co kilka dni komputer przestaje widzieć pliki

21 Maj 2020 09:30 222 17
  • Poziom 4  
    Witam
    Mój problem trudno określić, ale spróbuje jak najdokładniej.
    Od przeszło 2 miesięcy prawie co tydzień po normalnym wyłączenia, a następnie włączeniu komputera windows próbuje się naprawiać z niepowodzeniem jakby windows się zepsuł. I to nie tylko dzieje się z moim dyskiem rozruchowym, ale drugim. W pewnym momencie jakby system wykrywał ten dysk, ale nie można do niego zajrzeć. W eksploratorze dysków po próbie aktywowania dysku pokazuje się, że dysk jest jest nieaktywny mimo, że jest widoczny. Jest to bardzo wkurzające, gdyż również z tego powodu wiele programów nie chcę się otworzyć i wyskakują błędy. Niedawno za darmo było GTA V i przy próbie pobrania i sprawdzenia spójności efekt zawsze był negatywny pomimo pobierania już ponad 200gb tych plików. Sprawdziłem również dyski programem CrystalDisk i są one dobre.
    Nie wiem co robić, nie jestem dobry w tych sprawach, proszę o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Dyski GOODRAM ogólnie nie maja dobrych opinii. Awaryjne. A to ze dyskiem Samsung masz problem. Zacząłbym szukać nowego.
  • Poziom 4  
    Dysk Samsung obecnie i tak jest pusty i nie zapisuje na nim nic, ale jednak to też nie wyjaśnia błędów uruchamiania się programów i różnych gier. Wczoraj było to tylko GTA, a dzisiaj doszedł Lol i Valorant. Tak samo jak problem z dyskiem GoodRam co tydzień.
  • Poziom 43  
    Masz gwarancję na dysk SSD GOODRAM? Jak tak to reklamuj. Ja kupuje ADATA nie było problemów z nim. A Samsung ma problemy z zapisem i odczytem.
  • Poziom 4  
    Podpiąłem teraz inny dysk HDD tym razem od Seagate i powtórzył się problem, wydaje mi się, że to może być problem z płytą główną niżeli dyskami. Nie mogę wysłać s.m.a.r.t bo stało się znowu jak napisałem na początku, po restarcie systemu.
    (nie mogę uruchomić zarządzania dyskami)
    ASRock H110M-HDV R.3.0 Win 10 - Co kilka dni komputer przestaje widzieć pliki

W CrystalDisk nie pojawia się dysk wyżej pokazany.
  • Poziom 43  
    Gonsi napisał:
    Od przeszło 2 miesięcy prawie co tydzień po normalnym wyłączenia, a następnie włączeniu komputera windows próbuje się naprawiać z niepowodzeniem jakby windows się zepsuł. I to nie tylko dzieje się z moim dyskiem rozruchowym, ale drugim. W pewnym momencie jakby system wykrywał ten dysk

Napisałeś ze system nie może się uruchomić tak. To zmień dysk ten SSD i na tym co podpoiłeś zainstaluj system i sprawdzisz czy wina SSD czy nie.
  • Poziom 4  
    [img-0] ASRock H110M-HDV R.3.0 Win 10 - Co kilka dni komputer przestaje widzieć pliki

To może być niemożliwe, gdyż dysk D (seagate) nawet nie chcę się sformatować.
    Miałem tak wiele razy z wcześniejszym dyskiem, więc dlatego uważam, że problem może leżeć po stronie płyty głównej.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sprawdź pod innymi portami SATAIII. A ten dysk jest sprawny ten drugi Seagate?
  • Poziom 4  
    PITERRR napisał:
    Sprawdź pod innymi portami SATAIII. A ten dysk jest sprawny ten drugi Seagate?

Przez te 2 miesiące wielokrotnie sprawdzałem różne ustawienia portów sata i wychodziło, że raz działa, ale potem znowu przestało. Próbowałem wiele metod i nic nie działało, dlatego zrezygnowany zacząłem ten temat.
    Możliwe, że nie ale jednak jakoś jest aktywny na 100%. Pomimo, że go widać w "ten komputer" a niereaguje
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ale Dysku SSD nie zmieniałeś tak? Tylko same HDD tak?
  • Poziom 4  
    PITERRR napisał:
    Ale Dysku SSD nie zmieniałeś tak? Tylko same HDD tak?

Jeżeli chodzi Ci o zmianę wpięcia sata to zmieniałem, a jeżeli o zmianę dysku to nie, ponieważ chciałem mieć system na SSD, aby system szybciej działał, już próbuje zainstalować system na drugim dysku i zobaczę jak będzie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No i oto mi chodziło. Byle był sprawny dysk.
  • Poziom 4  
    Jest jakiś drobny nowy problem, którego nie było wcześniej. Wszytkie pliki czy programy, które teraz chciałem pobrać z internet pobrały się z opóźnieniem 10 minut :/
    Mam ochotę już wyrzucić ten komputer.

Dodano po 29 [minuty]:

Może wychodzić na to, że oba dyski hdd miały problem, bo z tym nie mogłem nawet sformatować. Ten problem z internetem również może myć jego sprawką. Spróbuje działać na komputerze tylko z dyskiem ssd i może to pomoże. Odezwę się jutro czy wszystko działa.
  • Poziom 14  
    Zacznijmy od tego, że nie podałeś żadnych informacji na temat komputera za wyjątkiem płyty głównej.
    A zasilacz?
    Komputera nie ma co wyrzucać. Trzeba zrobić porządne testy, porządek i wtedy myśleć co dalej. Zrób jak prosi PITERRR -> wyjmij dyski wszystkie.

A na sam początek, po podłączeniu dysków i włączeniu PC wejdź w BIOS i sprawdź, czy wykrywa dyski... Zrób foto zakładki dysków z BIOSa.
    Jeśli wykryło dyski to lecimy

Wstaw tylko jeden (nie SSD), sformatuj go za pomocą płyty lub pendrivea z systemem (windows lub linux).
    Następnie popracuj trochę na tym dysku, odpal AIDE lub cokolwiek co obciąży komputer i poczekaj z 15 minut.
    Po wyłączeniu i włączeniu podepnij kolejny dysk i powtórz czynność.
    Możliwe że zasilacz nie wyrabia mocowo i płyta nie komunikuje się z dyskami bo nie mają zasilania -> podaj model zasilacza.
    Sprawdź wszystkie połączenia SATA tych dysków. W sensie czy przewody są solidnie wpięte, może są spękane i nie ma komunikacji?? Jak masz inne to wymień lub kup na próbę z 2 sztuki to pewnie maks 15 złotych...
  • Poziom 4  
    Pomimo iż nie przesłałem dużo danych na temat komputera to problem został rozwiązany. Nie wiedziałem, że zepsuty dysk może być odpowiedzialny za spowolnienie drugiego dysku, dziękuję bardzo za pomoc wszystkim i pozdrawiam. <3
  • Poziom 4  
    Pomimo iż nie przesłałem dużo danych na temat komputera to problem został rozwiązany. Nie wiedziałem, że zepsuty dysk może być odpowiedzialny za spowolnienie drugiego dysku, dziękuję bardzo za pomoc wszystkim i pozdrawiam. <3

Dodano po 1 [minuty]:

Dysk okazał się zepsuty co skutkowało spowolnieniem komputera i pamięci.
    Dziękuje wszystkim za pomoc