Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa małego zestawu fotowoltaicznego Off-grid

21 Maj 2020 09:48 186 5
  • Poziom 9  
    Witam panowie.
    Chce zrobić sobie na działce rekreacyjnej mały zestaw fotowoltaiczny Off-grid gdyż nie mam tam dostępu do sieci energetycznej. Mam zatem pytanie do znawców tematu ponieważ w tematach elektrycznych jestem laikiem, a chce zrobić tak, aby wszystko miało tzw. ręce i nogi.
    Plan jest taki aby kupić panel fotowoltaiczny i używany zasilacz UPS do którego podłączę sobie akumulator większej mocy np 12 V 100Ah.
    Zasilacz UPS będzie dysponował mocą ciągłą około 1000W. (ktoś pewnie zapyta dlaczego aż tak dużo? A dlatego gdyż będę potrzebował czasami podłączyć do niego jakieś elektronarzędzia typu wiertarka, szlifierka)
    I w tym właśnie punkcie pojawia się pytanie.
    Jakiej mocy muszę zainstalować regulator napięcia do mojej instalacji żeby nic nie uszkodzić?
    Moc panela (już wybrałem) będzie miała 270W, 30.9V tabliczka znamionowa na zdjęciu
    Jeżeli jest tu ktoś kto pomoże mi rozwiązać tą zagadkę będę mu bardzo wdzięczny.
    Z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję że nie wyleje się na mnie fala hejtu, że po co robię coś o czym nie mam pojęcia.
    No cóż. Myślę że zrobienie takiej instalacji nie jest żadnym problemem jeżeli się tylko wie co do niej zastosować i jakie powinny być tego parametry. A właśnie z jednym z tych parametrów mam problem i właśnie po to ten post.
    Dziękuję
    Budowa małego zestawu fotowoltaicznego Off-grid
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Ok zacznijmy od UPS-a:
    Tylko z pełnym sinusem ( żadne tanie z aproksymacją sinusa -- urządzenia indukcyjne tego nie lubią -- a regulatory prędkości zgłupieją )
    Moc 1000VA = 500W mocy realnej ( uważaj by się na nadziać na ten parametr ) i patrz ile czasu pracy przy Pmax wytrzymuje-- czasami trzeba dokładać chłodzenie aktywne tranzystorów ( wentylator )

Panel ok.

Regulator z pełnym MPPT :
    https://www.olx.pl/oferta/regulator-ladowania...ecznych-hybryda-do-grzalki-CID99-IDxXIVF.html

Z zwykłym regulatorem PWM ( lub oszukanymi z niby MPPT -- dużo wynalazków za 150zł z tym napisem) osiągniesz 12V x 8.73A( impp) = 105W

Akumulator : Przy takich poborach mocy 100Ah minimum celował bym w 150Ah.
  • Poziom 9  
    Wr841nd napisał:
    Ok zacznijmy od UPS-a:
    Tylko z pełnym sinusem ( żadne tanie z aproksymacją sinusa -- urządzenia indukcyjne tego nie lubią -- a regulatory prędkości zgłupieją )
    Moc 1000VA = 500W mocy realnej ( uważaj by się na nadziać na ten parametr ) i patrz ile czasu pracy przy Pmax wytrzymuje-- czasami trzeba dokładać chłodzenie aktywne tranzystorów ( wentylator )

Panel ok.

Regulator z pełnym MPPT :
    https://www.olx.pl/oferta/regulator-ladowania...ecznych-hybryda-do-grzalki-CID99-IDxXIVF.html

Z zwykłym regulatorem PWM ( lub oszukanymi z niby MPPT -- dużo wynalazków za 150zł z tym napisem) osiągniesz 12V x 8.73A( impp) = 105W

Akumulator : Przy takich poborach mocy 100Ah minimum celował bym w 150Ah.

Czy taki UPS da radę?
    https://m.olx.pl/oferta/ups-2000w-zimny-start-sinus-CID99-IDDvqgd.html
    Zaznaczam że nie potrzebuje budować czegoś na co wydam, nie wiem jak dużo pieniędzy, a chodzi mi najbardziej o to żeby mieć na działeczce prąd do oświetlenia i ewentualnie raz na jakiś czas włączyć jakieś elektronarzędzie gdy trzeba będzie coś przewiercić lub przeciąć małym diaksem.
  • Poziom 12  
    On jest na 48V ( ty pewnie chcesz na 12V )... raczej dedyk przetwornicy szukaj.

Np Blow 1500 sinus.
  • Poziom 9  
    Wr841nd napisał:
    On jest na 48V ( ty pewnie chcesz na 12V )... raczej dedyk przetwornicy szukaj.

Np Blow 1500 sinus.

Fakt zasugerowałem się mocą, a nie zwróciłem uwagi na to z jakim napięciem pracuje.

Ale mniejsza o to. Nadal nie wiem ilu amperowy potrzebuje regulator 10,20,30,czy 40 a może 50A?
    O to najbardziej mi się rozchodzi, bo nie chcę czegoś uszkodzić w przypadku podłączenia czegoś o mocy np. 800-900W.
    Co do UPS to podałem pierwsze lepsze z brzegu ogłoszenie, ale dzięki za zwrócenie uwagi. Będę szukał czegoś z 12v zasilaniem ewentualnie może jakaś markową przetwornicę z czystym sinusem.
  • Poziom 11  
    Gdybyś decydował się na Tracera (ja mam tracera z seri BN, chwale sobie), to wystarczy Ci 20A. W jego wypadku 20A oznacza maksymalny prąd ładowania akumulatora, a nie maksymalny prąd, który może przyjąć regulator. Tracer2210AN może obsłużyć maksymalną moc 390Wat. Natomiast jeśli chcesz kupić coś tańszego/innego, to albo zerknij w instrukcji albo weź regulator 30A, żeby mieć pewność, że będzie ok.
    Zgadzam się, że to elektronarzędzi akumulator co najmniej 150ah. Akumulator 100ah rozładowywany mocą 700W będzie miał realną pojemność bliżej 70Ah (producent podaje pojemnośc przy założeniu, że akumulator rozładowuje się prądem 0,05c, czyli w przypadku 100ah, 5A, czyli ok. 60W). Bardzo szybko go zabijesz.