Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Micromaster 6SE9216 - szukam schematu, service manual

21 Maj 2020 10:26 333 10
  • Poziom 39  
    Witam
    Trafił do mnie taki falownik, po prawdopodobnych przygodach z przepięciami ( działał w wytwórni mas bitumicznych a to spory poligon przepięć).
    Znalazłem uszkodzony element - przetwornik ac/dc TOP201YAI, połatałem popalone ścieżki ale dalej milczy. Swoją drogą konstrukcja z wlutowanymi w płytę bazową prostopadle płytami z elektroniką to jakiś czarny sen serwisanta :cry: :cry: Czy ktoś ma doświadczenia z takim sprzętem, jak to zasilić, uruchomić, sprawdzić, w warunkach warsztatowych? Co z zaprogramowanymi ustawieniami?
    Mile widziana dokumentacja serwisowa,jakieś schematy wewnętrzne, ogólną instalacyjną już znalazłem.
    Pozdr. J.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Serwisant
    Witam

Schematów instrukcji serwisowych nie ma szans musisz się posiłkować pdf aplikacji układów poszukać ale podłącz stronę wtórną do zasilacza serwisowego i sprawdź czy jest sens naprawy czy strona z procesorem pracuje, komunikacja z panelem, bo jak przepięcia to różnie może być.
    Czasami lepiej kupić używany sprawny niż naprawiać ale też czasami klientowi zależy na tym naprawianym ze względu na parametry.
    Podaj pełne oznaczenie urządzenia.
    Te płyty są tak celowo wlutowane, z założenia po uszkodzeniu i kilkuletniej pracy trzeba kupić nowy.
  • Poziom 39  
    A jakiego napięcia użyć do zasilenia "strony wtórnej"
    Z niczego tu nie da się tego wywnioskować....
    Pozdr. J.
  • Serwisant
    Witam

Proszę o zdjęcia płyt, masz tam mikrokontroler podaj typ na pewno on potrzebuje zasilania.
  • Serwisant
    Witam
    Trzeba pokombinować ale widać układ 74AC244 tam na pewno trzeba podłączyć 5V i sprawdzić czy procesor wtedy jest zasilany ,sprawdzić oscyloskopem czy pracuje generator.

Sprawdzić skąd jest zasilany wentylator prawdopodobnie jest tam 24V i na pewno układy nie cyfrowe potrzebują 15V ,rozrysuj blok zasilacza strona wtórna bo po pierwotnej masz Top można cokolwiek pomierzyć czy tylko top miałeś uszkodzony a tam masz jeszcze diody sprawdź je czy top jest zasilany poprzez uzwojenie transformatora przetwornicy.

Jeżeli zadziała Tobie strona pierwotna to wtórna też będzie działać pisałeś o przepięciach sprawdź czy uzwojenia transformatora mają ciągłość.

Tylko uwaga jeżeli strona pierwotna jest uszkodzona i nie ma obciążenia to kondensatory elektrolityczne po podłączeniu do sieci mogą być naładowane i wszelakie próby musisz wykonywać dopiero po rozładowaniu tych kondensatorów np.żarówką starego typu.
  • Poziom 39  
    Przekaźniki na płytkach są na 12 V, Próbowałem podać12V dc + względem masy ale nie bierze prądu... na razie do przetwornicy ( z wymienionym układem ) nie dochodzi mi napięcie tzn faza jest ale nie ma N. Nie wiem czy tam spodziewać się na wejściu 230V AC?
    Spróbuję podać na masę potencjał N-a ale to jest ryzykowne..
    Pozdr. J.
  • Serwisant
    Witam

Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej falownika.
  • Poziom 39  
    Dzięki za link do opisu, no niestety nie chce gadać ..
    Wemnylator jest na 12 V i jest sprawny.
    Podanie 15V z zasilacza z ograniczeniem prądu na wyjście modułu zasilającego nie powoduje skutków w elektronice urządzenia, nie ma też poboru prądu..
    Gniew Boży ( piorun pewnie) przeleciał się po wszystkim..
    Z uwagi na konstrukcję urządzenia, każdy demontaż poszczególnych płytek od płyty bazowej to straty w ścieżkach. Chyba odpuszczę... :cry: :cry: :cry:
    Pozdr. J.