Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Panasonic TX-55DXU601 - Jak wejść w menu serwisowe

21 Maj 2020 17:05 432 5
  • Poziom 3  
    Witam.
    Mam pytanie jak wejść w menu serwisowe w telewizorze Panasonic TX-55DXU601 4K UHD ?
    Dokładnie to problem mam taki, że zmieniłem płytę główną w modelu TX-49DXU601 na płytę z powyższego modelu. Gniazdo od zasilania było inne, to przelutowałem ze starej uszkodzonej płyty. TV włącza się i normalnie działa, ale połowa ekranu jest bardzo słabo podświetlona. Podejrzewam, że w menu serwisowym jakby była opcja wyboru matrycy, to po ustawieniu odpowiedniej opcji problem by ustąpił. Poza wymianą gniazda sprawdziłem drobnicę, musiałem usunąć jeden rezystorek ( z nim efekt taki sam), poza tym wszystko na płycie takie samo.
    Szukam już ponad pół dnia informacji jak wejść w menu serwisowe, ale znalezione do tej pory porady nie działają.

Dodano po 4 [godziny] 39 [minuty]:

Znalazłem informację, żeby na włączonym telewizorze przytrzymać na panelu telewizora klawisz "Vol-" i wtedy na pilocie telewizora nacisnąć 3-krotnie czerwony przycisk. Włącza się wtedy CS Maintenance Menu z opcjami do edycji: OPT, EDID CLK, DRV CHECK, WB-ADJ. Niestety nic tutaj nie ma odnośnie wyboru matrycy. Nie wiem czy tylko takie menu serwisowe jest w tym modelu czy jest coś więcej. W załączniku dołączam fotkę tego menu, dodatkowo widać na niej, jak lewa część ekranu do połowy jest dobrze podświetlona a prawa jest bardzo słabo podświetlona.
    Znalazłem też opcję testu panelu LCD/LED - na włączonym telewizorze przytrzymujemy klawisz na panelu telewizora "Vol-" i w tym czasie wciskamy na pilocie żółty przycisk 3-krotnie. Podczas tego testu nie ma problemu z podświetleniem, cała matryca jest podświetlona równomiernie.
    Panasonic TX-55DXU601 - Jak wejść w menu serwisowe
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 21  
    With a tester you can compare the left and right halves of the backlight.

Option for left and right backlight in service mode .... none.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 3  
    jeloi napisał:
    With a tester you can compare the left and right halves of the backlight.

Option for left and right backlight in service mode .... none.
    I checked before both halves of the backlight with a tester - it is OK.
    Problem is because i put mainboard from 55inch TV to my 49inch TV - i think there are differences in backlight control. I thought i will find option in service menu with change type of LCD/LED Panel and it could solve the problem.
    During the test of Panel ( Vol- and 3x Yellow button)- there is no problem with backlight.
  • Poziom 21  
    Option for left and right backlight in service mode .... none.[/quote] I checked before both halves of the backlight with a tester - it is OK.
    Problem is because i put mainboard from 55inch TV to my 49inch TV - i think there are differences in backlight control. I thought i will find option in service menu with change type of LCD/LED Panel and it could solve the problem.
    During the test of Panel ( Vol- and 3x Yellow button)- there is no problem with backlight.[/quote]

In service mode U and I are lowered and it is possible to work if there is 1 problem diode.

In operating mode, the values ​​are inflated and protection is activated in the problem bar.

Dodano po 9 [minuty]:

Can the number of the old and new board
  • Poziom 3  
    I checked carefully and compare both sides of backlight- are the same. Backlight was good until original mainboard died. Original Mainboard had 22pins socket to power supply and backlight control. Mainboard which i buy had only 16 pins socket - so i desoldered original socket from original mainboard and soldered it to "new" mainboard. These 6 pins control backlight. In Panel Test mode there is no problem with backlight, so problem is with firmware or advanced settings. If i didn't find any other advanced service mode, when i could change type of panel, then i will try to short signal PWM which control left backlight strip to signal which control right backlight strip on the power supply board.
  • Poziom 3  
    Problem z podświetleniem rozwiązałem poprzez zmostkowanie sygnałów PWM sterujących lewą listwą podświetlenia z sygnałami sterującymi prawą listwą. Telewizor ten ma podświetlenie podzielone na 8 sekcji, ale w rzeczywistości na płytce zasilacza sygnały były już zmostkowane po 2, więc były tylko 4 niezależne sekcje sterujące. Piny na złączu płyty zasilacza odpowiedzialne za regulację jasności podświetlenia to 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22. Zwarte były na płytce piny 13 z 16, 17 z 18, 19 z 20, 21 z 22. Piny 19, 20, 21, 22 nie dostawały w moim przypadku sygnału z płyty głównej. Zwarłem na płycie zasilacza pin 16 z 19 oraz pin 18 z 21. Dodatkowo odłączyłem kabelki łączące zasilacz z płytą główną od pinów które dostały sygnał z innych pinów na płycie zasilacza poprzez zrobione przeze mnie mostki. Model płyty zasilacza to TNPA6232. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.