Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja rozdzielnicy w domku +Schemat jednokreskowy instalacji elektrycznej

21 Maj 2020 12:30 219 6
  • Poziom 9  
    Dzień dobry. Usmażyło się gniazdo bezpiecznika topikowego i kawałek przewodu zasilającego w starym domku letniskowym - prawdopodobnie bezpiecznik był słabo dokręcony lub poluzowała się śruba.
    Obecnie "rozdzielnica" po ostatnim drutowaniu na szybko wygląda tak:
    Modernizacja rozdzielnicy w domku +Schemat jednokreskowy instalacji elektrycznej
    (Instalacja jednofazowa a topiki podwójne - ciekawa pozostałość z dawnych czasów)

Zamiast znów naprawiać "na szybko" postanowiłem zrobić gruntowny remont całej instalacji, i tak już zwlekałem z tym za długo. WLZ było jakiś czas temu zmieniane przez jakichś magików z ZE chyba jakoś na lewo i teraz na drewnianym poddaszu mam ok. 10 metrów przewodu (nie przyjrzałem się jaki to przekrój) w peszlu. Taka postać rzeczy średnio mi się podoba więc w planach mam przede wszystkim zmianę zabezpieczenia przedlicznikowego na "automat" i wyniesienie go na zewnątrz w pobliże przyłącza linii napowietrznej. Dodatkowo wykonanie uziomu (10 metrów bednarki i szpilka na dobry początek), zabudowę nowej rozdzielnicy (coś w stylu https://allegro.pl/oferta/rozdzielnica-natynkowa-licznikowa-rz-23nn-t1f-14s-7156376371) i zmianę zabezpieczeń, montując już przyszłościowo więcej aparatów. W związku z tym, przymierzyłem się też do wyrysowania schematu który jest później wymagany przez Taurona po wykonaniu remontu. Byłbym wdzięczny za wszelkie porady i sugestie zarówno co do remontu jak i samego schematu.
    Pozdrawiam serdecznie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    patataj50 napisał:
    (Instalacja jednofazowa a topiki podwójne - ciekawa pozostałość z dawnych czasów)

Te na zdjęciu, to chyba nie przed licznikowe ?
    Dziwisz się że dwa zabezpieczenia na 1F instalacji, Ty proponujesz ich dziewięć .
    Schemat jaki przedstawiłeś.
    1. Brak PE dla oświetlenia.
    2. Dla oświetlenia nie jest wymagany RCD.
    3. A powinno być pierwsze. Jaki jest typ sieci ?
  • Poziom 32  
    Jeśli zamierzasz układ pomiarowy przenieść na zewnątrz (słusznie), to schemat złącza pomiarowego znajdziesz w załączniku nr 2 do Standardu technicznego nr 1/DMN/2014 budowy zestawów TAURON Dystruybucja.
    A jeśli chodzi o RG to błędy krytyczne takie jak: niedopuszczalne przerywanie przewodu PEN, błędnie wykonany rozdział PEN, ponadto każdy obwód powinien posiadać przewód ochronny...itp.

Dodano po 1 [minuty]:

kokapetyl napisał:

Skąd taka pewność?
  • Poziom 43  
    jann111 napisał:
    kokapetyl napisał:

Skąd taka pewność?

No tak, zapomniałem dopisać z wyjątkiem łazienki i podobnych pomieszczeń. (o dużej wilgotności)
  • Poziom 32  
    kokapetyl napisał:
    No tak, zapomniałem dopisać z wyjątkiem łazienki i podobnych pomieszczeń. (o dużej wilgotności)

A nowe normy to co nakazują?
  • Poziom 9  
    kokapetyl napisał:
    Te na zdjęciu, to chyba nie przed licznikowe ?

Górne - czarne to zabezpieczenie przedlicznikowe. Dolne - białe to już za licznikiem.
    kokapetyl napisał:
    Dziwisz się że dwa zabezpieczenia na 1F instalacji, Ty proponujesz ich dziewięć .

Zabezpieczenia oryginalnie były zarówno na L jak i N. W przedlicznikowym możliwe że zostało po staremu - czarodzieje z ZE wymieniający WLZ zostawili po sobie pustą flaszkę, puszki po piwach i 2xL w gniazdkach. Poprawiał po nich lokalny elektryk i wtedy jedno z gniazd w białej oprawie zostało też "zadrutowane"

kokapetyl napisał:
    1. Brak PE dla oświetlenia.
    3. A powinno być pierwsze. Jaki jest typ sieci ?

1. Racja, moje niedopatrzenie. Zabrakło kreski, poprawię ten fragment.
    2. Zabroniony też nie jest, służy także jako ochrona przeciwpożarowa i w drewnianym domu nie zamierzam z niej rezygnować.
    3. Tu mam właśnie problem - nie wiem. Do umowy się nie mogę dokopać, warunków technicznych brak, pani na infolinii też nie wie. Na trafo nie sprawdzę. Może to być zarówno TN-C jak i TT

jann111 napisał:
    układ pomiarowy przenieść na zewnątrz

Na zewnątrz zamierzam przenieść jedynie zabezpieczenie przedlicznikowe, licznik zostawić w środku.

jann111 napisał:
    niedopuszczalne przerywanie przewodu PEN

Rozumiem że robiąc układ TN-C-S należy zastosować jednopolowy FR wyłącznie na przewodzie L a przerywanie N dopuszczalne jest w przypadku układu TT?
  • Poziom 32  
    patataj50 napisał:
    Na zewnątrz zamierzam przenieść jedynie zabezpieczenie przedlicznikowe, licznik zostawić w środku.

Bezsensownie rozwiązanie. Nie wiem czy dostawca się zgodzi na takie niestandardowe rozwiązanie. Przecież piszesz, że chcesz zrobić gruntowny remont.
    Nie rozumiem takiego zamysłu.
    patataj50 napisał:
    Rozumiem że robiąc układ TN-C-S należy zastosować jednopolowy FR wyłącznie na przewodzie L a przerywanie N dopuszczalne jest w przypadku układu TT?

Skoro rysujesz PEN, to tak jakbyś napisał, że posiadasz układ TN-C. Jeśli czegoś nie jesteś pewien to lepiej zapytaj, bo wprowadzasz zamieszanie w swoim temacie.
    Jeśli na zasilaniu masz TN-C to przewodu PEN nie należy przerywać żadnym aparatem.
    W TT jest dopuszczalne przerywanie przewodu neutralnego.

patataj50 napisał:
    Zabroniony też nie jest

Jest zalecany wg nowej normy a jeśli jest tam TT to tym bardziej obowiązkowo. A może nawet dwa (w kaskadzie).