Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik 4 przerzutniki schemat zadanie

21 Maj 2020 14:18 195 3
 • Poziom 1  
  Cześć.
  potrzebuje pomocy ze schematem licznika, który liczy tak: 0 -> 1 -> 2 -> 3 -> 4 -> 1 -> 2 -> 4 -> 8 -> 4 -> 3 -> 2 -> 1 -> 0
  Narazie mam cos takiego Licznik 4 przerzutniki schemat zadanie
  Ktoś coś ? :D
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 35  
  Widzę, że próbujesz z licznikiem asynchronicznym. Powinieneś zrobić licznik synchroniczny. Przyjmij np. przerzutniki JK i przygotuj tabelki Karnougha dla wszystkich J i K. Policz ile masz stanów, ile do tego potrzeba przerzutników itd. Przykład: Link.
 • Specjalista elektronik
  Czyli z 2 raz ma przejść do 3, za następnym razem do 4, a potem do 1? To wymaga dodatkowych parametrów ukrytych, oprócz tych 6 różnych wartości. Albo konwersji tego, co masz na licznikach, na to, co zostanie pokazane: 0,1,2,3,4,8 normalnie, 5 i 6 na 1 i 2, 7 na 4, 9-12 na 4-1.
 • Poziom 35  
  Chciałbym coś dodać w uzupełnieniu do wypowiedzi kolegi _jta_. Generalnie można tu wyróżnić 13 stanów. Potrzebne są więc cztery przerzutniki (np. JK). Odpowiednio można stworzyć funkcję przejść, która steruje poszczególne wejścia J i K (zależnie od aktualnej wartości na wyjściach Q, by przejść do nowej wartości). Potrzeba zatem osiem tabel Karnougha. W ten sposób powstanie licznik synchroniczny.

  Ewentualnie można zrobić licznik binarny, asynchroniczny na przerzutnikach np. JK lub 7493. Jego cykl skrócić dodatkowymi bramkami, tak by powstał licznik modulo 12. Następnie, tak jak pisze kolega _jta_ dekoder kodu NKB na kod w jakim ma pracować ten licznik. Będzie to wymagało trzech tabel Karnougha, czyli powstaną funkcje dla wszystkich wyjść dekodera (zależne od wszystkich Q).