Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 lub 2 Flex Panel, MPPT czy PWM, doladowywanie z gniazdka

21 Maj 2020 14:20 153 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie, (z gory przepraszam za milion pytan ale sie zajaralem tematem), nowicjusz na forum.

Przymierzam sie do zamontowania 1-1.5 paneli na lodce i robie rozeznanie (bo nie chce zjarac lodki). wiem ze dla forumowiczow to mikro temat - dla mnie caly swiat :)

pojawilo mi sie kilka pytan odnosnie PV, panele elastyczne, w zwiazku z czym goraca prosba o podpowiedz. Grubosc kabli potem policze, to mnie nie martwi.

zakladam pojemnosc aku miedzy 80 - 120 Ah. w opcji z lodowka, w opcji bez pewnie bedzie to ok 50 Ah <-- myslalem o LIPOFE4, z tego co widze to w naszym pieknym kraju dalej zyjemy w swiecie Kwasowych aku ... a jak juz to szczyt techniki to AGM. To teraz do pytan / zagadnien.

1. czy moge "mieszac" panele? (o co mi chodzi, jak dokladnie pomierze przestrzen gdzie sie zmieszcza spodziewam sie ze bede w stanie umiejscowic 2 panele: jeden wiekszy i jeden mniejszy (na razie celuje w 100W i 40-50 W, detale ogarne jak dokladnie bede mial dokladne wymiary) i tu to pytanie czy moge je razem podlaczyc do jednego regulatora? - wiekszosc opcji laczenia szeregowego jak i rownoleglego widzialem w opcji "wszystkie panele takie same" np 100W i przyznaje nie wiem, a nie chce nic spalic (w teorii i tak oba beda mialy rozne V wiec "powinno dzialac".

2. jak przystosowac taki zestaw do ladowania z poza PV (prostownik itp) (czy podlaczyc ladowanie do akumulatora czy tez zasilacz do regulatora jako jeszcze jeden "udawany" panel (np jakies 19V DC)) ? co jest rekomendowane zeby bylo bezpiecznie i bezobslugowe, zakladam ze raz na +-3 dni bedziemy w porcie i jest mozliwosc sie doladowac - jezeli sie uda byc w pelni niezalezny super, jak nie ... trudno - wiem ze wieczorem to nie problem bo nie ma slonca... ale zalozmy ze "zastoje sie na 2 dni w porcie" zeby regulator "nie gryzl sie z prostownikiem" a i zeby np lodowka/oswietlenie dzialalo. - niestety wiekszosc scenraiuszy ktore przeczytalem bylo 100% solar... a ja w nasze sloneczko nie do konca wierze i chce miec backup.

3. jak zapewnic zeby akumulator nie zostal rozladowany ponizej wartosci brzegowych? w wiekszosci materialow widze ze ludzie radosnie podlaczaja PV do reg a potem to do akumulatora... a do niego nastepnie przetwornica ... i jazda... tu mam obawe ze mozna zajechac akumulator. Czesc regulatorow widze ze ma wyjscie "Load" ale w wiekszosci materialow nikt z tego nie korzysta... w moim scenariuszu wszystko bedzie na DC 12V ("lodowka", Ledy, Radio, ew ladowanie telefonu z jakims konverterem DC-DC na 5V ew. USB w regulatorze) - wiec przetwornica zbedna ale nie wiem czy jak podlacze lodowke, ledy + tel to czy regulator to uciagnie na wyjsciu DC z opisem "load" czy tez nie lepiej miec jakis czujnik ktory odentnie zasilanie od aku przy zbyt niskim napieciu do urzadzen (w takim przypadku wszystko podlaczal bym do akumulatora).

4. przeczytalem pare watkow tutaj np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2513122.html, niestety nie odpowiadaja na pytanie czy majac 1-2 panele warto doplacac do MPPT (u mnie problem bedzie z miejscem na panele wiec wydajnosc mile widziana), pytanie do Forumowiczow... czy czasem nie probuje przestrzelic...

goraco pozdrawiam
    Grzesiek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    1) Jeśli zastosujesz diody, to możesz połączyć bardzo różne panele. Jednak optymalnie, żeby w przypadku łączenia równoległego miały podobne napięcie (bo inaczej mocniejszy panel straci część mocy i będzie pracował z napięciem słabszego) lub w przypadku łączenia szeregowego podobne natężenia (analogicznie, tylko z natężeniem). Z tego względu sensowne dopasowanie paneli o wyraźnie różnej mocy bywa trudne (choć pewnie nie niemożliwe).

3) Większość regulatorów ma limit jeśli chodzi o "load". Często jest on równy maksymalnemu prądowi ładowania. Przy mocy paneli rzędu 150W Ty pewnie zdecydujesz się na regulator 20A, a nie 10A, więc będziesz mógł puścić przez load ok. 240W. Ledy, radio, ładowarka do telefonu, nie wezmą raczej więcej niż 50W, więc jeśli lodówka jest jakaś rozsądna, to przetwornica faktycznie nie powinna być potrzebna. Nawet jakiś laptop pewnie dałoby radę. Co do reszty wątku, to niestety nie umiem doradzić.

4) Wybór MPPT to nie kwestia wielkości instalacji, tylko parametrów paneli. Jeśli zdecydujesz się na panele o napięciu od 18V lub trochę wyższym, to pewnie wystarczy PWM. Ale jeśli myślisz np. o panelach wysokonapięciowych lub masz ograniczone miejsce i zależy Ci, żeby wycisnąć maksa z tego, co możliwe, to raczej nie żałowałbym tych 2 stówek na mppt.
  • Poziom 2  
    Dziekuje pieknie za odpowiedz czyli pytanie 1 i 4 mam zaadresowane:
    - tak technicznie mozna mieszac panele - jednak nie jest to wskazane gdyz cos bedzie dzialalo slabiej - nie jest to rekomendowane
    - Mppt <- poprostu kupic i nie marudzic :)

pozostaja pytania:
    - gdzie podlaczyc ladowanie akumulatora z "sieci" czy via regulator, czy bezposrednio na akumulator
    - jak zabezpieczyc instalacje przed zbytnim rozladowaniem
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Regulatory zazwyczaj mają zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora i jeśli napięcie spadnie np. poniżej 11V to odcina sprzęty podłączone do zacisków LOAD.
    Ładować aku z zewnątrz można podpinając się bezpośrednio pod akumulator