Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena rozmieszczenia paneli

21 Maj 2020 17:43 177 1
  • Poziom 3  
    Witam,
    zwracam się z prośbą o ocenę zaproponowanego rozmieszczenia paneli na dachu (dach płaski, panele kieruje na południe).
    Wymiary dachu : 14,4 na 5,7m
    Na dachu znajduje się komin, sprężarka od pompy ciepła, wypust - to stwarza cienie i jest zaznaczone na powierzchni.
    Celuję w moc ok 6kwp. Ilość paneli : 14 szt - Longi 435w, pod kątem 14 stopni.

Link
    [url=https://zapodaj.net/7be842a5b475a.jpg.html[/url]

Martwią mnie małe odległości między rzędami (potencjalne przysłanianie) - niby sa obliczone straty na poziomie 2,6%.
    Jakieś podpowiedzi co można zrobić lepiej ?:)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 3  
    Mam panele na mocno pochyłym dachu. U ciebie z rysunku wygląda wszystko ok. Minimalnym zacienieniem czy też spadkiem mocy nie masz co się przejmować. Spadek mocy jest postępujący z roku na rok, i nic na to nie poradzisz. Większy spadek od opisanego przez ciebie występuje w wyniku zabrudzenia paneli. A w takim układzie jak na rysunku masz łatwy dostęp żeby je okresowo umyć. Poza tym - nie wiem jak u innych, ani nie wiem jaki model paneli posiadam - u mnie włączają się kilkanaście minut przed świtem, a kończą produkcję już o głębokim zmierzchu. Reasumując - wg. mojego skromnego doświadczenia - wszystko masz/będziesz miał ok.