Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bridge netia spot, netia jako modem, asus rt-ac1200g+ jako router główny

21 Maj 2020 17:50 294 20
  • Poziom 5  
    Witam, zakupiłem router asus rt-ac1200g+, chciałbym go używać jako routera głównego, dotychczasowy router od netii chciałbym wykorzystać jako modem. Dziś próbowałem to zrobić, w panelu admina netii zmieniłem z routera na bridge, netiaspot zaczął swiecić na różowo. Podłączyłem asusa do wejścia ETH od neti, LAN od komputera wpiąłem w asusa, wiem, że powinienem przenieść jakies ustawienia z routera neti podczas konfiguracji asusa, które konkretnie? Dziś próbowałem się tego podjąć, netiaspot wyłapał jakieś problemy i całkowicie straciłem internet. Na infolinii konsultant powiedział żebym zadzwonił do nich podczas tworzenia bridge i oni coś tam niby wytestują i sprawdzą jak działa. Powinienem wybrać automatyczną konfigurację asusa, czy raczej zrobić to ręcznie? Mógłbym sprobować zrobić to teraz, ale obawiam się, że znowu stracę internet i będę musiał wisieć na rozmowie z konsultantem ponad godzinę :roll:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Automatyczna konfiguracja to zadziała u operatora typu "U Pana Zenka w piwnicy".

Jeżeli przestawiasz NS w tryb bridge to musisz ustawić na swoim routerze WAN jako PPP Client i nawiązać sesję na dane które dostałeś do umowy coś w stylu "xxxxx@net24.pl" oraz hasło. Z tego co wywnioskowałem nie jesteś osobą która orientuje się w temacie, a pamiętaj tryb bridge to twój problem nie operatora.
  • Poziom 5  
    seb235 napisał:
    Automatyczna konfiguracja to zadziała u operatora typu "U Pana Zenka w piwnicy".

Jeżeli przestawiasz NS w tryb bridge to musisz ustawić na swoim routerze WAN jako PPP Client i nawiązać sesję na dane które dostałeś do umowy coś w stylu "xxxxx@net24.pl" oraz hasło. Z tego co wywnioskowałem nie jesteś osobą która orientuje się w temacie, a pamiętaj tryb bridge to twój problem nie operatora.

Postąpiłem według wskazówek, ustawiłem WAN PPPoE. Sprawdzałem rownież inne posty z podobnym tematem, zmieniłem adres IP Asusa z tym, że nie wiem czy dobrze. Na NS mam 192.168.1.254, na Asusie ustawiłem 192.168.3.254. Serwer DHCP jako włączony, po zmianie IP routera zmienił się również zakres. WAN od ASUSA wpinam w LAN1 do NS. Wygląda to w taki sposób w dalszym ciągu Bridge netia spot, netia jako modem, asus rt-ac1200g+ jako router główny Niepokoi mnie tylko jedna rzecz, podejrzewam, że może ona być głównym sprawcą całego problemu. Bridge netia spot, netia jako modem, asus rt-ac1200g+ jako router główny Czy powodem może być to, że mam połączenie na PPPoA, nie na PPPoE? Nie mam do wyboru PPPoA na Asusie, a nie ma też on wejścia ADSL, więc jedyna opcja to zakup innego routera niż ten który mam (RT-AC 1200G+) i zakupienie czegoś z wejściem ADSL :-?
    Wszystko co zrobiłem opisałem powyżej, może coś ustawiłem nie tak? Nie mam już pomysłu :/
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Netia Spot musi być ustawiony jako modem czy konfiguracja Bridge a następnie wszystko konfigurujesz na WAN-ie ASUSA w PPPoE (logi i hasło do usługi) - Link

Dokładnie w taki sposób cały czas to próbuję ustawić. Może źle ustawiam IP, z wcześniejszych postów wyczytałem żeby wyłączyć DHCP, zaś w innym wątku wyczytałem żeby je zostawić i zmienić zakres, w niektórych czytałem również żeby zmienić zakres DHCP w panelu NS 192.168.1.254 na zakres 192.168.1.10 - 192.168.1.100 a na asusie ustawić 192.168.1.101 - 192.168.1.200. Niestety nic nie pomogło i zacząłem już wątpić w swoje możliwości ustawienia tego :|
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Na obrazku masz coś innego PPPoE!?

Chodzi mi o to, że w panelu NS mogę być podłączony tylko przez PPPoA, tak próbuję się wpiąć na Asusie Bridge netia spot, netia jako modem, asus rt-ac1200g+ jako router główny
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    To nie ma znaczenia w tym wypadku. Przestawiłeś NS-a w tryb Bridge czy nie?

Przestawiam NS na bridge, konfiguruję ręcznie Asusa wraz z danymi do logowania od NETII. Asusa podpinam przez LAN do komputera, WAN od Asusa wpinam w LAN1 od netii, jak kto woli ETH1. Zmieniam IP Asusa na 192.168.3.254, przy podłączonym kablu mam informację jakoby WAN nie był wpięty. Kabel ADSL mam wpięty w NS.
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Jaką masz wersję oprogramowanie na tym NS-ie? Musi być od wersji 5.4.8.2.45

5.4.8.2.126
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Jakim kolorem świeci dioda na NS-ie? Powinna być na różowo.

Właśnie to mnie zastanawia, nie wpada w róż, bardziej w bladą czerwień. Raz udało mi się uzyskać tylko róż, niezależnie czy bridge ustawiałem automatycznie czy ręcznie, może wina leży po stronie NS i trzeba by go wymienić? Dam radę tego dokonać telefonicznie zgłaszając jak wygląda sytuacja z diodą? Trzeba będzie zapłacić za kolejnego NS czy raczej to netia będzie ponosić koszty?
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Zielonego pojęcia nie mam bo nie mam nic wspólnego z tym operatorem.
    Spróbuj konfiguracji PPPoE na komputerze bez ASUSA, NS cały czas w Bridge i będziesz wiedział - Link

Konfiguracja PPPoE w bridge na NS przebiega pomyślnie, jednak gdy przepinam kabel LAN łączący komputer i NS i wpinam go w Asusa aby skonfigurować go od nowa to nie łapie skonfigurowanego PPPoE, domyslam się, że przez wyłączenie ipv4 i ipv6. Może należy uprzednio skonfigurować Asusa, później skonfigurować nową sieć na NS w Bridge, przenieść dane i powinno działać, czy idę kompletnie złym tokiem rozumowania?
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Jak rozumiem na komputerze masz dostęp do internetu przez PPPoE?

Będąc podłączonym do NS w Bridge mam dostęp do PPPoE
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Nie pytam czy masz dostęp do PPPoE tylko czy masz na komputerze dostęp do internetu po połączeniu się?

Tak, mam dostęp
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    Zrobiłeś reset prądowy AUSA po zmianie konfiguracji WAN na PPPoE? Co pokazują logi systemowe ASUSA kiedy jesteś podłączony WAN-em do NS-a?

Żebym mógł wejść w ustawienia Asusa muszę ponownie włączyć ipv4 i ipv6, połączyć się z domyślną siecią. Przepiąć muszę również LAN łączący NS i komputer, LANem od komputera podpiąć się do asusa, dopiero wtedy mogę wejść w konfigurację Asusa, w konsekwencji nie mogę nawiązać połączenia z skonfigurowanym PPPoE, po wejściu w panel asusa widnieje informacja o sprawdzeniu podłączenia kabla WAN