Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr 4scw1 w wzmacniaczu na krótko

21 Maj 2020 19:17 123 2
  • Poziom 8  
    Witam, od razu zaznaczam, że jestem noobem jeśli chodzi o elektronikę i bardzo bym prosił o odpowiedzi które taki noob zrozumie. =)
    Mam taki problem, posiadam jakiś stary wzmacniacz, ogółem jest on sprawny, jednak ma rozwalony potencjometr i gra bardzo cicho.
    Chciałbym zrobić ten potencjometr na krótko, by był na maksymalnej, lub prawie maksymalnej głośności, którą zmieniałbym jedynie telefonem podłączonym mini jackiem.
    Jestem za granicą i tak średnio z sklepami elektronicznymi i wymianą potencjometra, dlatego chcę to zrobić jakimś szybkim i prostym sposobem aby grał.
    Przeszukałem już trochę internetu i takich tematów było może z kilka, nie znalazłem też w nich odpowiedzi na mój problem, oglądałem też materiały z opisem działania i budową potencjometru by samemu spróbować wywnioskować co robić, jednak zdecydowałem, że zapytam się Was :)

Porobiłem kilka fotek płytki na której znajduje się potencjometr, oraz jego zdjęcia w stanie "złożonym" oraz z odgiętą górną częścią.
    Bardzo bym prosił o pomoc, chciałbym mieć radochę i postarać się go zrobić. ;)
    Potencjometr 4scw1 w wzmacniaczu na krótko99122052_5...6352_n.jpg Download (79.27 kB) Potencjometr 4scw1 w wzmacniaczu na krótko99392039_2...8400_n.jpg Download (79.28 kB) Potencjometr 4scw1 w wzmacniaczu na krótko98310390_6...0224_n.jpg Download (73.15 kB)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 32  
    Niestety, nie jest to potencjometr, tylko enkoder (impulsator) o stosunkowo dziwnym układzie styków. Jeśli nie działa regulacja głośności za pomocą pilota, to poza obrotowym elementem będzie do wymiany również jakiś układ scalony. Może to być sam półprzewodnikowy potencjometr, zespół regulacji z selektorem wejść lub nawet układ DSP.
  • Poziom 8  
    Dziękuję ślicznie za odpowiedź, wyjaśniło się zatem dlaczego szukanie
    info o potencjometrach i ich budowie nic nie dało i ciągle mi się coś nie zgadzało.
    Pozdrawiam cieplutko