Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Backup programu z PIC18F4520 - Wybór programatora

21 Maj 2020 20:33 276 11
  • Poziom 6  
    Witam,
    Szukam programatora dla procesora Microchip PIC18F4520. Potrzebuje zrobić backup programu z urządzenia na wypadek awarii. Interesuje mnie coś niedrogiego co zrobi robotę tj. odczyt pamięci z procesora a następnie wrzuci na nowy sprawny procesor. Wstępnie znalazłem coś takiego: PIC USB K150 ICSP dostępne na popularnych serwisach. Ktoś miał z nim do czynienia i może polecić? Ewentualnie coś innego sprawdzonego.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 6  
    Niestety nie wiem czy ma jakieś zabezpieczania, ale nie dowiem się dopóki nie spróbuje skopiować wsadu. Muszę przynajmniej spróbować, bo przy poprzedniej awarii urządzenia na naprawę przez producenta czekałem 8 tygodni, a nie mogę sobie pozwolić na tak długi przestój.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    @rafal1813 Snap jest tani i pewnie zrobi robotę. Ale... praktycznie na 100% MCU jest zabezpieczony przed odczytem, ale oczywiście warto sprawdzić. Niemniej, zwykle MCU to ostatnia rzecz, jaka się psuje. Skąd pewność, że to akurat MCU jest winny?
  • Poziom 6  
    Teraz urządzenie jest sprawne, ten procek steruje przez mostek L298 małym silnikiem DC. Poprzednio zgodnie z informacją z serwisu uszkodzeniu uległ mostek i własnie ten procek. Stąd wnioskuje iż jakieś zwarcie na mostku spowodowało uszkodzenie procka. Za naprawę zapłaciłem 240 Euro - Serwis we Francji. Urządzenie zrobione jest z popularnych komponentów, dlatego wolałbym sam to szybko wymienić i zaoszczędzić głównie czas bo to generuje staraty.
  • Poziom 38  
    rafal1813 napisał:
    Teraz urządzenie jest sprawne, ten procek steruje przez mostek L298 małym silnikiem DC. Poprzednio zgodnie z informacją z serwisu uszkodzeniu uległ mostek i własnie ten procek. Stąd wnioskuje iż jakieś zwarcie na mostku spowodowało uszkodzenie procka. Za naprawę zapłaciłem 240 Euro - Serwis we Francji. Urządzenie zrobione jest z popularnych komponentów, dlatego wolałbym sam to szybko wymienić i zaoszczędzić głównie czas bo to generuje staraty.

Urządzenie wygląda na dość proste, może zainwestuj w projekt i program, do którego będziesz miał wszystkie prawa i będziesz sobie wgrywał bez łaski.
  • Poziom 6  
    Też nad tym myślałem. Rozumiem, że jeżeli procesor jest zabezpieczony przed odczytem, to i tak będzie można do niego wrzucić nowy program bez przeszkód i konieczności wymiany na nowy ?
  • Poziom 38  
    rafal1813 napisał:
    Też nad tym myślałem. Rozumiem, że jeżeli procesor jest zabezpieczony przed odczytem, to i tak będzie można do niego wrzucić nowy program bez przeszkód i konieczności wymiany na nowy ?

Tak, na początku programator wywołuje komendę "chip erase" - kasuje wszystko, najpierw kod, potem zabezpieczenia.
  • Poziom 6  
    Zakupiłem programator MPLab Snap, lecz niestety narzędzie Mplab nie widzi urządzenia, tj nie mogę go wgl wybrać i połączyć się. Przy instalacji środowiska zezwoliłem na instalację wszystkich sterowników.
    Windows 10, pokazuje w menadżerze urządzeń, że nie rozpoznał danego urządzenia USB (żądanie deskryptora urządzenia nie powiodło się) . Na stronie producenta nie widzę nigdzie możliwości pobrania samych sterowników. Reinstalacja środowiska nie pomogła[/img]
  • Poziom 6  
    Windows nie pobiera żadnego sterownika do niego, jak próbuje go do tego zmusić zgłasza komunikat że są to najnowsze sterownki do tego urzadzenia.