Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przenieść rozdzielnicę na granicę działki?

21 Maj 2020 21:05 477 8
  • Konstruktor DIY elektronika
    Witam.
    Jest sobie działka (na niebiesko), w głębi działki (~4 metry od chodnika) 30+ letnia stalowa skrzyneczka z trupią czaszką (na czerwono) do której podłączeni są sąsiedzi.
    Na działce nie jest nic zbudowane i w najbliższych latach oprócz ogrodzenia nie będzie.
    Dodatkowo dziś kopiąc (równolegle do chodnika) dół pod ogrodzenie zauważyłem przewód na głębokości ~40cm idący w kierunku skrzynki.
    Da się to jakoś przenieść nie ponosząc kosztów?

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Na początku zasięgnij informacji kto jest właścicielem owej rozdzielnicy? Żeby się nie okazało ,że przeniesiesz ją bez zgody właściciela i poniesiesz jakieś konsekwencje.

Moim skromnym zdaniem bez ponoszenia kosztów przeniesienie rozdzielnicy się nie obejdzie. Bo berdzie trzeba zakupić odpowiedni kabel, wykonać połączenie za pomocą mufy kablowej. A to kosztuje. I chyba samemu tego nie wykonasz?

Może ktoś będzie miał inne zdanie w tej kwestii.
    Nie no, nie mam zamiaru się tego tykać.
    Liczyłem że jest to niezgodne z jakimiś przepisami, zgłoszę gdzie trzeba i poprawią.
    To chyba w granicy powinno być a nie tak jak teraz?

Przeszkadza mi bo stoi w jedynym miejscu w którym mogę coś postawić bez pytania sąsiadów o zgodę (działka jest dość wąska).
    Dobrze by było to przenieść przed zrobieniem ogrodzenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Grzegorz740 napisał:
    Na początku zasięgnij informacji kto jest właścicielem owej rozdzielnicy? Żeby się nie okazało ,że przeniesiesz ją bez zgody właściciela i poniesiesz jakieś konsekwencje.

Złącze kablowe... Są dwie drogi rozwiązania kłopotu ale opiszę tę prostszą. Udać się do mistrzów sieci celem weryfikacji miejsca gdzie stoi ZK(ZKP?), a następnie do kierownika i omówić sprawę. Przy odrobinie dobrej woli może to wyglądać tak jak u mnie: ustalenie stanu w dokumentacji, porównanie rzeczywistością+ewentualna inwentaryzacja, geodeta, ustalenie zakresu robót, ustalenie terminu robót(vide zgłoszenie), planowe wyłączenie, roboty, inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza. Tyle.

Druga opcja, która funkcjonuje w podziemiu to nocna partyzantka.
    mawerix123 napisał:
    Pytanie tylko czy tam gdzie stoi ta rozdzielnica nie kończy się pas drogowy.

No co ty, od działki do drogi jest jeszcze 2m "chodnika".

Dziś byli elektrycy oglądać płytko zakopany przewód, nie zdążyłem wyjść zapytać więc muszę poczekać na maila z odpowiedzią.

Skrzynka:

Przewód:
  • Poziom 33  
    Jak byli elektrycy to tak jak napisałeś. Poczekaj na wiadomości jaka będzie decyzja odnośnie przeniesienia rozdzielnicy.
    Ja to chyba jakimś VIPem jestem, dziś były jeszcze 2 ekipy, to pewnie dzięki karcie elektrody :D
    Powiedzieli że zajmą się przeniesieniem za miesiąc bo personel w kwarantannie.
  • Poziom 23  
    piotr_go napisał:

Powiedzieli że zajmą się przeniesieniem za miesiąc bo personel w kwarantannie.

Zrobią, zrobią. Sytuacja jest nader niebezpieczna. Metalowa skrzyneczka, ogólno dostępna dla postronnych osób już sama w sobie jest zagrożeniem, do tego kabel na głębokości na której nikt by się go nie spodziewał. Takich fuszerek jest jeszcze wiele na osiedlach. Mentalność dawnych ekip, traktujących działki jak nieużytki, stawiających przyłącza byle gdzie. Teraz na szczęście sytuacja powoli się zmienia i energetyka dba o swoją infrastrukturę.