Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kruger & matz KM0265UHD-S - Uszkodzone podswietlanie matrycy

21 Maj 2020 22:18 516 20
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie, posiadam telewizor Kruger&matz model Km0265UHD-s pare dni temu po wlaczeniu na ekranie ukazal sie jeden ciemny pionowy obszar, z dnia na dzien problem sie poglebial, coraz wiecej ciemnego ekranu- stopniowo zaczely wylanczac sie kolejne panele led . Po rozebraniu matrycy ( matryca to LG LC 650 EGY) okazalo sie ze telewizor posiada dwanascie paskow umieszczonych pionowo. Kazdy pasek posiada 6 diod ."Paski" łączone sa szeregowo po trzy. Niestety wszystkie diody ulegly przepaleniu. Nr ktory widnieje na panelu to 303TC650031 ; TCL65D06-ZC23AG-04 ; YS-L E469119 94V-0. Po obdzwonieniu wielu sklepow okazalo sie ze paneli tych nigdie niema. Pozostala chyba tylko jedna opcja a mianowicie wlutowanie nowych diod smd, czy ktos z Was ma dostep do jakichs danych jakie diody sa tam zamontowane fabrycznie? Z tego co udalo mi sie doczytac moga byc 3v lub 6v oraz 1Wat lub 2Watowe. Czy ktos z Was orientuje sie lub mial podobny przypadek? Zastanawia mnie co bylo przyczyna tak naglego uszkodzenia podswietlenia, czy uszkodzenie przetwornicy czy " naturalne" zuzycie diod, ale wszsytkich naraz?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Witam, szukalem po wszystkich symbolach z listw i niestety procz dwoch wynikow - jeden z Chin, drugi bodajze w Portugalii nic nie znalazlem.
  • Poziom 40  
    Czasami nie pozostaje inne wyjście niż kupić u Chińczyka i czekać około miesiąca.
  • Poziom 30  
    Na początek proszę naprawić klawisz alt bo to razi
  • Poziom 9  
    Niestety cena zabija... wedle tego co znalazlem to koszt ponad 1100 $ ;) na tę chwilę pozostaje tylko opcja przelutowania samych ledow. Pytanie tylko jaki typ tam siedzi? Na znanym portalu aukcyjnym znalazlem ledy 3535 ktore to wedle sprzedającego byly stosowane w matrycach LG, jednakże pisze on również ze moga być stosowane 1 lub 2 Watowe oraz 3 lub 6 volt. I tu pojawia sie problem. Jest oczywiscie jeszcze różnica w polaryzacji ale to nie jest zaden problem poniewaz po demontazu jednej z nich dokladnie widac topologie podłączeń.

Dodano po 57 [sekundy]:

Przepraszam za brak polskich liter ale pisze z telefonu, w wolnej chwili postaram sie poprawić pisownię

Dodano po 11 [godziny] 28 [minuty]:

Zamieszczam jeszcze jedno zdjecie samej diody, po dokładniejszych oględzinach okazuje sie ze dioda ma w sobie dwa moduły. Znalazlem temat na elektrodzie w ktorym ktorys z użytkowników robil zdkecie pod duzym powiększeniem i opisywal taka diode jako dwu watotowa. Czy istnieją diody 1 Wat z dwoma modulami ?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    A tak na 100% jesteś pewien, że wszystkie diody są uszkodzone. Jeszcze nie miałem takiego przypadku... no ale są rzeczy, które się fizjonomom nie śnią jak mawia Ferdynand Kiepski.
  • Poziom 9  
    Tak , mierzylem każdą diode poprzez punkty kontrolne na listwie, sam jestem zdziwiony. Dzisiaj mam woecej czasu , podepne sie zasilaczem pod kazda z osobna dla pewnosci
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    pablooo24 napisał:
    Tak , mierzylem każdą diode poprzez punkty kontrolne na listwie
    Jesteś pewien że z tych punktów jest połączenie z diodami, bo w większości listew są takie punkty ale puste nie połączone elektrycznie z diodami.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Ty nie mierz tylko podaj 3V na każdą, jeśli to nie są punkty do pomiaru to zdrap salder maskę.
  • Poziom 9  
    Tak jestem pewien, jedna z diod wylutowalem dla pewnosci i sprawdzalem polaczenia padów diody z punktami. Fakt faktem ze sa dodatkowe punkty ktore nigdzie nie prowadzą. Zastanawia mnie opis na listwie "c22/d/47" a pod nim "125-130/ 5.8-6.0 " tak na logike to podane sa napiecia przebicia diody ale to tylko moje domysly. Swoja droga czy bylyby spalone 5 czy 50 diod chcialbym je wymienic wszystkie aby przez jakis czas nie wracac do tematu. Nie chcialbym przelutowac ponad 70 diod a potem robic to jeszcze raz gdy okaze sie ze zle je dobralem ;)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Tak słusznie, że chcesz wymienić wszystkie (sporo roboty) ale gdyby ostała się choć jedna sprawna byłoby wiadomo jakie mają parametry pozostałe. Na podświetleniu pojawia się jakiekolwiek napięcie?
  • Poziom 9  
    Wole to zrobic raz a porządnie- przyjemniej taki mialem zamiar ;) sprawdze jeszcze podając napięcie na każdą z nich. Jest to niewiarygodne ze spalily sie wszystkie... na logike po "przepaleniu" jednej ( pod warunkiem ze nie miala zwarcia) powinna zgasnąć cala sekcja. Napiecia nie sprawdzalem poniewaz mam obawy czy nie pogmatwam czegos w logice odpalając tv z odpięta matrycą. Moglem to zrobic przed demontażem- czlowiek uczy sie na bledach niestety.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, zgodnie z Waszymi sugestiami ( za co serdecznie dziękuję ) podłączyłem napiecie do kazdej diody. Miernik wczesniej nie pokazywal nic natomiast po podaniu napiecia diody zaczely świecić. Wspomniane diody " ozyly" dopiero po podaniu napiecia powyżej 5volt więc sa na napiecie 6v. Zmierzylem prąd jaki pobierają i waha się od okolo 22mA do okolo 26mA . Napiecie jakie podalem na diode to 5,45V . Wedlug wzoru P= U× I wychodzi ze w moim telewizorze zamontowane sa diody 1.2Wat czy dobrze rozumuje? Wiekszosc diod jakie sa na znanym portalu czyli SMD 3535 sa 6V 2Waty natomiast tylko u jednego sprzedajacego znalazlem diody 6v 1.2W. Co ciekawe ( moze to przypadek) topologia padow diody 2 Watowej jest odwrotna do diody 1.2W . U mnie jest identyczna jak na aukcji z dioda 1.2wata. Czy pomiar ktory zrobilem jest prawidlowo przeprowadzony?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Cytat:
    ( matryca to LG LC 650 EGY )

To może być np. LG Display LC650EGY-SKM3 UHD
    * w menu serw. Hisense pokazuje ( T650QVN06.3)
    * lub jedna z jego wer. Link
    :idea: backlight Hisense Link

Cytat:
    posiada dwanascie paskow umieszczonych pionowo. Kazdy pasek posiada 6 diod ."Paski" łączone sa szeregowo po trzy.

6 LED x 3= 18 LED w szeregu
    * 18x (? Vf LED)= ?
    Vf= 3V/ lub 6V / uwzględnij rozrzut produkcyjny np. 3V (3.2-3.7)

Popatrz na zasilacz ( podaj nazwę)
    -powinien być opis ile napiecia wytwarza dla Vled/ wydajność prądowa ? mA
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Ta sama matryca jest (jak podają ) w 65" Hitachi-65R80/ oraz TCL 65US5800
    - main
    * Part Number : MB-T10.....
    Board Number pcb : 40-MST10A-MAA4HG
    -T-Con (pcb: 6870C-0740A/ 6871L-5228B)
    - identico Driver LED Link_60.$
    * plus PSU p/nr.: 81-PBE065-H902 ( 3.3/ 24/ 74V)/ pcb:SHLD6507F-101H

:idea: zalecany kit naprawczy Link
    * na (ebay.de) Link_EUR 166

Niestety nie wiem ile napięcia jest na wyj. zasilania + Vled
  • Poziom 9  
    Dziekuje za pomoc, zdecydowałem na te chwile o przelutowaniu diod, tak jak pisalem we wczesniejszych postach diody na pewno sa na napieciecie 6v poniewaz te sprawne zaczynaja swoecic dopiero po podaniu napiecia okolo 5v, zmierzylem pobór prądu i po podaniu napiecia 5,45v dioda pobiera od okolo 22mA do 27mA, wynika z tego ze sa to diody 1.2W . Nie wiem czy pomiar który dokonałem jest prawidlowy . Wiekszosc diod na portalu aukcyjnym jest 6V 2W a tylko u jednego sprzedajacego sa dostepne 6v 1.2w. Mam dylemat ktore zakupic
  • Poziom 9  
    Wlasnie wczoraj rozmawiałem z serwisantem, stwierdził ze powinny byc 2 Watowe, moje " pomiary" podlegały na podłączeniu zasilacza i pomiarze pradu jaki płynie przez diode , wyszlo 22mA, jak stwierdził serwisant ona poporstu zaczela pracowac ale " nie na pelnej mocy" . Zamowilem 2 Watowe diody zgodnie z jego sugestią. Dzisiaj przyszly, zmierzylem 1 diode nowa i wyszedl dokladnie taki sam wynik. Dzisiaj bede walczyl z montażem tych diod. Zobaczymy co wyjdzie . W bajgorszym wypadku bede musial to zrobic jeszcze raz ...