Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i7-9700K, Gigabyte Z390 - Ciągłe restarty komputera pod obciążeniem i bez

21 Maj 2020 22:55 204 7
  • Poziom 6  
    Witam

Świeżo zakupione części:

Intel Core i7-9700K
    Gigabyte Z390 GAMING X
    G.SKILL RipjawsV 16GB Black [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 rev2 DIMM]

Dołączone do starego zestawu:

Gigabyte GTX 970
    Chieftec (CFT-600-14CS) 600W
    Crucial ct 256 mx100
    Toshiba DT01ACA100 1TB
    WDC WD5000aaks 500GB
    Zalman Z3 PLUS
    Silentiumpc fera

Po połączeniu zestawu w całość i zainstalowaniu Windowsa komputer restartuje się w różnych, losowych sytuacjach. Potrafi działać wiele godzin i nic się nie dzieje by potem restart zrobić
    bez powodu. Choć też zauważyłem pewną zależność. Po włączeniu wymagającej gry i zminimalizowaniu jej do paska następuje restart komputera. Podobnie jest po wyłączeniu gry.

Czasami po restarcie komputer przechodzi automatycznie do BIOSU.

Pierwsze moje podejrzenia padły na Windowsa ale po ponownej instalacji sytuacja była taka sama.
    Bios na default, XMP tylko załączone (Bez XMP też są restarty a po ustawieniu na stałe napięcie i mnożnik też się restartuje)

BIOS dzisiaj z aktualizowałem do najnowszego i po tym myślałem że będzie wszystko w porządku ale niestety nie jest :(
    RAM testowany memtestem86 , wszystko ok (dwie kości na raz to chyba nie problem?)

Na starych częściach wszystko działało jak trzeba.

Tu screeny z HWINFO.

Dyski chyba ok jak widać z CrystalDiscInfo

Błędy z MiniDumpa: 2 pierwsze o ile pamiętam nie powodowały restartu za to ten 3 był to blue screen podczas grania w Metro Exodus ustawienia Ultra.

Wiem że płyta główna troszkę za słaba do procka ale czy to może być wina braku stabilności? Napięcia trochę latają.

Zasilacz pada? Ma 6 lat a to raczej sporo. Do przyszłego czwartku mogę zwrócić części bez
    kosztowo więc dobrze by było znaleźć winowajce tych restartów.

Z góry dziękuje za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj.
    Z390 Gaming X nie jest wcale złą płytą, jeśli nie szalejesz z OC to powinna być OK.
    Błędy są losowe, więc pamięć pcha się jako pierwszy podejrzany, no ale testowałeś. Można testować w parze, byle odpowiednio długo, żeby dobrze sprawdzić (możesz w sumie na noc zostawić taki test jak dasz radę, żeby kilka pętli poszło).
    Zasilacz jakościowo nie był zły, jeśli masz miernik to warto sprawdzić, czy pod obciążeniem napięcie nie leci w dół. Można go rozkręcić i wizualnie sprawdzić stan kondensatorów. Zwykle jeśli zasilacz nie chce trzymać parametrów pod obciążeniem to ich uszkodzenia mogą już być widoczne.
    Następnym podejrzanym jest karta graficzna. Też kilka lat już ma. Tutaj najlepiej byłoby podmienić na chwilę, albo przetestować ją dobrze na innym sprzęcie.
  • Poziom 6  
    I nie mam zamiaru szaleć z OC więc dlatego nie szalałem z zakupem droższej płyty.
    Ram jeszcze raz puszcze na noc na parę pętli by się upewnić.
    Miernika nie mam ale mam inny zasilacz SilentumPc Vero M1. Nie za mocny ale mało używany.
    Kartę nie mam jak za bardzo podmienić ale też w tym wszystkim jest istotne to że przed podmiana na nowe komponenty wszystko śmigało bezproblemowo (i5 4690K). A teraz jest problem.
  • Poziom 32  
    Prawdopodobnie skończy się wymianą zasilacza. Zainstaluj benchmark Furmark. Najpierw obciąż procesor(cpu burner), potem uruchom GPU stress test w systemowej rozdzielczości. Komputer prawdopodobnie się zrestartuje.
    Mam w kolekcji Chiefteca A-80 600W i Vegance 550W, które nie radzą sobie z kartami graficznymi > 200W. Nie pomaga wyłączenie wszystkich zabezpieczeń w płycie głównej, a klasyczny multimetr nie rejestruje większych zmian na linii 12V w trakcie awarii.

Aktualnie mam taką sytuację, że testuję MSI RTX 2080 ti po wymianie dwóch kości vram. Ten olbrzym pobiera 300W. Aby karta działała prawidłowo z Chieftec A-80 600W musiałem dołożyć kondensatory elektrolityczne w linii 12V. Wygląda to komicznie, ale działa.
  • Moderator - Komputery Serwis
    arger napisał:
    mam inny zasilacz SilentumPc Vero M1. Nie za mocny ale mało używany.

Nie jest też słaby - do tego zestawu jest zupełnie wystarczający, montuj.
  • Poziom 6  
    Zasilacz został podpięty ale doszło niestety do awarii która przy tych randomowych restartach to mała sprawa.
    Zasilacz spalił mi wszystkie dyski. Stał pare lat nie używany może dla tego.

Ogólnie fatalna sprawa bo były tam dane nie do odzyskania (sesje nagraniowe do produkcji muzycznych).

Dane z tych dysków musze koniecznie odzyskać. Wiem że są firmy które sie tym zajmują i wiem że to sporo kosztuje.

Nie będe śmiecił wątku wiec założe nowy temat. Może ktoś mi doradzi jakąś solidną firmę i taką która mnie nie puści z torbami.
  • Poziom 32  
    Transil Każdy szanujący klienta, producent dysków twardych, montuje transile na liniach 5V i 12V. Twoje pewnie są zwarte.
  • Poziom 6  
    Wygląda na coś poważniejszego, niestety. i7-9700K, Gigabyte Z390 - Ciągłe restarty komputera pod obciążeniem i bez