Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie 30 ogniw Li-on 24 V

22 Maj 2020 01:03 177 6
  • Poziom 5  
    Hej. Dałem poczekalnie bo nie wiedziałem w jaki dział to dać. A więc tak dostałem hulajnogę elektryczną bez baterii domyślnie był tam chyba żelowy ale nie jestem pewien. Przez jakiś czas zbierałem ogniwa Li-on i planuje je tam zamontować mam 30 sztuk zlutowanych szeregowo co daje mi 12 V na pakiet a zrobiłem 2 i teraz pytanie, nie mam bms nie praktykuję na razie tej metody i czym to ładować ? Zasilaczem 12 V ? tylko o jakim amperażu ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Dobrze byłoby sprawdzić, jakie powinno być napięcie pakietu - po symbolu hulajnogi, oznaczeniach wokół zacisków, po analizie wejścia obwodu elektronicznego, albo w ostateczności sprawdzić na zasilaczu laboratoryjnym z jakim napięciem będzie działać.
    Najbardziej popularne ogniwa Li-ion mają ok. 3,7V nominalnie. przy 30 szeregowo dostaniesz zdrowo ponad 100V! O czym Ty piszesz?
    BMS to raczej dobry pomysł, litówki wymagają dosyć ścisłego reżimu ładowania. Im więcej ogniw szeregowo, tym bardziej. Parametry ładowania polecam sprawdzić w kartach katalogowych producentów ogniw.
  • Poziom 5  
    Źle napisałem. Mam połączony jeden pakiet 5 ogniw z 3 takimi na przemian co na jednym pakiecie daje 12 V. hulajnoga jest na 24 V.
  • Poziom 29  
    Xkubolowski napisał:
    pakiet 5 ogniw z 3 takimi na przemian co na jednym pakiecie daje 12 v.

Dalej nie rozumiem, jak to jest złożone.
    Xkubolowski napisał:
    hulajnoga jest na 24 v.

Żeby pakiet pracował w podobnych napięciach jak dwa akumulatory żelowe (24V), to najlepiej byłoby mieć pakiet 7 ogniw Li-ion, co nominalnie da nieco ponad 25V. Ładowarka powinna być wyregulowana na 29V, prąd maksymalnie do wartości podanej przez producenta ogniwa. Przy tylu ogniwach należy zastosować BMS, albo przynajmniej balanser.
    Ewentualnie można kombinować z pakietem 6 ogniw lub 2 pakietach po 3 ogniwa (łatwiej znaleźć układ BMS). Zasada ta sama - ładowanie ok. 4.1-4.2V na ogniwo. Więcej na ten temat: https://abc-rc.pl/BMS-Li-ion-Co-To-Jest-i-co-...-i-ogniwach-litowych-blog-pol-1540976010.html
  • Poziom 5  
    Ogniwa są zrobione tak. Mam je polutowane innego wyjścia na razie nie miałem. Taka januszerka. Ogniwa różnej maści a niektóre ściśle tajne względem oznaczeń. Na zdjęciu jest tylko jeden pakiet na razie nie połączony z 2 gim.

Ładowanie 30 ogniw Li-on 24 V

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

Ok. Podłączone do hulajnogi są trochę rozładowane i mają 21 V ale silnik działa podłączony do sterownika też pozostaje kwestia kupna BMS ktoś coś poleci do takiej ilości ogniw ?
  • Poziom 29  
    Jest 5 ogniw równolegle, 3 razy szeregowo. Drugi taki pakiet szeregowo da 6 ogniw, czyli ładować trzeba wszystkie napięciem 25V. Jakim prądem? Ja bym się obawiał więcej niż 5A, a pierwsze ładowanie nawet nie więcej niż 1A. Równoległe połączenie różnych ogniw różnych producentów i różnych pojemności może być przyczyną uszkodzenia całości samoróbki - z pożarem włącznie.
    No i w sprawie BMS-a wszystko podtrzymuję.
  • Poziom 43  
    Przy takiej partyzantce to tylko BMS z balanserem i to aktywnym da radę. Spytam czy testowałeś ogniwa pod względem pojemności rzeczywistej i RW. Chociaż podejrzewam że nie.