Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik SOFAR oraz panele BOVIET 325 mono

22 Maj 2020 01:45 228 7
  • Poziom 3  
    Witam!

Mam nadzieje, ze dobrze trafilem z tematem co do dzialu.

Przymierzam sie do instalacji paneli fotowoltaicznych i chcialem poprosic o porade czy oferowany zestaw nie sprawi mi klopotow po jakims czasie.
    Instalacja ma byc max 10kW.

Zaoferowano mi:

30 szt paneli BOVIET 325 w (model BVM6610M(L) )
    lub
    30 szt paneli JinKO Solar 320w
    - w tej samej cenie oba zestawy.

Falownik 3fazowy SOFAR SOLAR 11KTL-X

Czy sam falownik jest dobrze dobrany??
    Mam miec z zalozenia max produkcje 9,9 Kw/9,6Kw a falownik jest max do 12kW.

Roznica cenowa szczegolnie na falowniku w porownaniu do np. Forniusa jest dosc spora, czy to przeklada sie w jakims stopniu na jakosc?

Jak z tymi produktami pod wzgledem serwisu posprzedazowego sprawa wyglada?
    Czy ja nie zostane z tym sam pozniej?
    Gwarancja niby 10 lat.

Dziekuje z gory z pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Co do paneli to się nie wypowiem, ale jeżeli chodzi o falownik to tak jak z każdym urządzeniem - można trafić na wadliwe. Kolega który montuje takie instalację twierdzi, ze nawet Fronius potrafi zrobić "janosika". Twierdzi, że kiedyś po 8 miesiącach z zamontowanych 200sztuk musieli 30 wymienić. Mam Sofara z tej serii mniejszego bo 4,4 i jestem jak na obecną chwilę zadowolony z pracy i wydajności. Pracuje u mnie dopiero 6 miesięcy, bo wcześniejszy SOLAX zaczął robić numery po 3 miesiącach pracy. BOVIET niby jedna z marek produkujących panele wysoko umieszczona w rankingu, ale tak naprawdę czas pokaże - czas eksploatacji :)
  • Poziom 35  
    xxKrzysztof napisał:

Orientowales sie czy u Ciebie ZE bierze pod uwage moc paneli czy falownika?
    Jesli falownika to wpakujesz sie w opust 0,7 zamiast 0,8.
  • Poziom 13  
    Witam.

Co do inwertera- Jeśli planujesz jeszcze rozbudowę instalacji możesz spokojnie zakładać inwerter jaki ci zaproponowali.
    Jeśli nie to inwerter 10 kW ci spokojnie wystarczy. Z uwagi na to ,że inwerter nigdy nie pracuje że 100 sprawnością to
    Może on pracować z panelami które mają moc do 20% większą.

Czyli na inwerterze 10kW możesz postawić instalację do max 12 kW

Wysłałem Ci jeszcze wiadomość na priv
  • Poziom 21  
    Większych głupot dawno nie czytałem, falownik może pracować powyżej mocy nominalnej parę minut. Panele zgodnie z EU normami mogą uzyskać +5 mocy nominalnej, jeżeli twoje panele nie uzyskuj mocy nominalej to masz badziew lub zrobili cię w jajo. W tym miesiącu było mało słońca ale mogę ci pokazać jak w pikach uzyskują panele 100% mocy. Lub wejdź na stronkę PV i zobacz ile % uzyskują instalacje na trakerach
  • Poziom 13  
    Byłem na kilku szkoleniach w różnych firmach i wszędzie w ten sposób uczono mnie dobierania falownika, więc puszczam tą wiedzę dalej.
  • Poziom 35  
    Mnie przewymiarowywanie paneli względem inwertera nie przekonuje. Cena modelu o jedno oczko (pod względem mocy) większego to kilkaset PLN czyli jeden panel. A nic nie będzie ucinane przez inwerter.
    Większość producentów dopuszcza podłączenie paneli o mocy większej niż moc falownika.
    W przypadku Sofara 11KTL-X max moc znamionowa generatora to 12kW, a moc wyjściowa AC to 10kW.
    Fronius np pozwala przewymiarować dwukrotnie - jedyny sens wykorzystania tego współczynnika to chyba tylko instalacja wschód-zachód, wtedy to ma jakiś sens.

Druga sprawa to czy takie dociążanie falownika nie ma wpływu na jego żywotność. Temperatura pracy dużo wyższa.
  • Poziom 3  
    Heyka,

Bardzo wam dziekuje za informacje. Nie mialem dostepu do neta przez chwile aby szybciej odpisac.

Tak tez mi powiedziano, ze z inventorem na 12kW sobie moge rozbudowac instalacje w przyszlosci. Najpewniej sie to nie wydarzy ale nie wplywa to na cene obecnego zestawu.
    Taki sam koszt/oferta za 8.8 jak 11.

Jezeli nie ma to wplywu na instalacje do 10kW to wole miec mozliwosc rozbudowy skoro to nic nie kosztuje.

A czy do samych paneli mozecie sie wypowiedziec?
    Czy BOVIET jest warty grzechu?

W tej samej cenie moge miec 320w od JinKO Solar ktory jest duzo wiekszym producentem.

Ja tutaj widze strate tych 5w na 30 panelach. 30x5=150w.
    Jesli producent typu BOVIET jest watpliwy to nie wiem czy te 150w jest warte stresu.

jednakze jesli to podobna jakosc to podobnie jak z inventerem cena mi sie nie zmienia a 150w w kieszeni :P

Do elektryka mi daleko, sorki za tendencyjne pytania :)

Dodano po 16 [minuty]:

kosmos99 napisał:
    xxKrzysztof napisał:

Orientowales sie czy u Ciebie ZE bierze pod uwage moc paneli czy falownika?
    Jesli falownika to wpakujesz sie w opust 0,7 zamiast 0,8.

Zaklad energetyczny bierze moc paneli przy uwzglednianiu finalnego rozliczenia.
    Szczecin-Enea