Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

N zamiast PE do obudowy silnika 3 fazowego

22 Maj 2020 07:39 255 6
  • Poziom 1  
    Witam instalacja 4 żyłowa układ sieci nie znany ale przyjmijmy że dowolny. Co podpiąć do obudowy silnika jak brak uziemienia mamy tylko 3fazy i neutral. Czy podpiąć n na obudowę i przy uszkodzeniu silnika zadziała wyłącznik nadprądowy czy nie podpinać nic. Co jak podepniemy N w układzie IT, oraz TNS proszę o szybką i konkretną odpowiedź
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Tu nie ma szybkiej odpowiedzi i konkretnej jak nie znasz układu sieci, gdzie jakieś zabezpieczenie silnika ?
    Od kiedy w IT mamy N??? Czemu w TNS chcesz podpinać do obudowy N jak jest PE ?
  • Poziom 1  
    N zamiast PE do obudowy silnika 3 fazowego

Dodano po 6 [minuty]:

Od kiedy mamy N w IT tego nie wiem ale mamy jak z obrazka wynika. Przeanalizowałem sprawę i myślę że można podpiąć obudowę silnika 3fazowego do N w instalacji 4żyłowej. Wiadomo że lepiej do uziemienia ale jak się niema to się niema.

Dodano po 8 [minuty]:

Oczywiście nie chodzi mi o sieć IT bo to sieć rzadka występująca głównie w szpitalach. Chodzi mi o sieć TNC poprawcie jeżeli się mylę
  • Admin Elektroenergetyka
    Patykk1 napisał:
    Przeanalizowałem sprawę i myślę że można podpiąć obudowę silnika 3fazowego do N w instalacji 4żyłowej. Wiadomo że lepiej do uziemienia ale jak się niema to się niema.

To źle przeanalizowałeś. Na przewodzie N względem ziemi ma prawo pojawić się potencjał.
    Jak się nie ma uziemienia w TT, to się silnika nie podłącza w ogóle.
    To nie jest zabawka na 4,5V.

Dodano po 8 [minuty]:

Patykk1 napisał:
    chodzi mi o sieć TNC poprawcie jeżeli się mylę

Od kiedy w TN-C jest przewód N?
    W TN-C jest przewód PEN, który stosuje się również do ochrony.
    Może niech kolega najpierw zrozumie działanie układów sieciowych oraz opanuje nazewnictwo, zanim założy kolejny temat w dziale dla profesjonalistów.
  • Specjalista elektryk
    Patykk1 napisał:
    Witam instalacja 4 żyłowa układ sieci nie znany

To skąd ten rysunek w #3?

Chyba, że chcesz zacząć rozważania teoretyczne ale:
    Łukasz-O napisał:
    zanim założy kolejny temat w dziale dla profesjonalistów
  • Poziom 1  
    i właśnie układ TT mnie martwi więc dowiem się jaki to układ sieci, albo uziom szpilkowy zastosuje oczywiście zrobię pomiar by omy się zgadzały i różnicówke bo instalacja 3x1,5 światła i 3x2,5 gniazda, do rozdzielnicy 3 fazy i N wchodzi . To by było najlepsze rozwiązanie
  • Moderator
    Patykk1 napisał:
    i właśnie układ TT mnie martwi więc dowiem się jaki to układ sieci, albo uziom szpilkowy zastosuje oczywiście zrobię pomiar by omy się zgadzały i różnicówke bo instalacja 3x1,5 światła i 3x2,5 gniazda, do rozdzielnicy 3 fazy i N wchodzi . To by było najlepsze rozwiązanie

Najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej Rodziny byłoby wtedy gdy przestaniesz grać rolę gieroja. To moja dla Ciebie rada. Pamiętaj, że prąd nie wybacza pomyłek.