Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze inwertera

22 Maj 2020 10:38 387 20
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie.
    Planuję zbudować instalacje PV oparta na 2 stringach po 9 paneli zorientowanych na południe.

Panele mają moc 315 Wp, napięcie nominalne w warunkach stc 33,2 V, w warunkach noct 30,45 V.

Według moich obliczeń string będzie pracował w zakresie napięć:

- stc 258 - 417 V
    - noct 237 - 384 V

Do obliczeń przyjęta T min -25 st C i T max 70 st C.

Spoglądam w stronę Growatt 5000 tl3-s lub Sofar Solar 5.5 ktl-x.

Proszę o informację który z w/w falowników jest solidniejszy, ma lepsze wsparcie itp. Jeżeli w podobnej cenie można kupić coś lepszego to mile widziane sugestie.

Z góry dziękuję za zainteresowanie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 7  
    Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, czy ma znaczenie czy te 18 paneli połączę w 1 string (nie przekroczę max U mppt falownika), czy rozdzielę na 2 stringi po 9 paneli (plusem łatwiej sprawdzić uszkodzony panel, minusem dodatkowe zabezpieczenie DC).

Oczywiście czekam na sugestie odnośnie inwertera.
  • Poziom 43  
    Jeden string starczy . 594V. Tylko że niektóre falowniki muszą miec wpiete oba..
  • Poziom 5  
    Oba falowniki są porównywalne natomiast do tak mocnych paneli proponuje spiąć je w jeden string bo w lato falownik będzie pracował na granicy użytecznego napięcia MPPT.

Gdy miałem dwa stringi to w lato falownik miał po 210 volt na stringu to strasznie mało poza tym tracisz na czasie pracy.

Przy Sofarze sprawdź ile można podpiąć do jednego stringu z tego co pamiętam w Growatt jest to obojętne.
  • Poziom 21  
    rfneo napisał:
    Witam serdecznie.
    Planuję zbudować instalacje PV oparta na 2 stringach po 9 paneli zorientowanych na południe.

Panele mają moc 315 Wp, napięcie nominalne w warunkach stc 33,2 V, w warunkach noct 30,45 V.

Według moich obliczeń string będzie pracował w zakresie napięć:

- stc 258 - 417 V
    - noct 237 - 384 V

Do obliczeń przyjęta T min -25 st C i T max 70 st C.

Spoglądam w stronę Growatt 5000 tl3-s lub Sofar Solar 5.5 ktl-x.

Proszę o informację który z w/w falowników jest solidniejszy, ma lepsze wsparcie itp. Jeżeli w podobnej cenie można kupić coś lepszego to mile widziane sugestie.

Z góry dziękuję za zainteresowanie.

9 modułów to w punkcie pracy ok. 300V, jężeli wsystkie na jednej połaci i kierunku to 18 szeregowo, 1000V nie przekroczy, dla sofar 5,5 przewymiarowanie wychodzi 12% i trochę może obcinać
  • Poziom 7  
    Czyli jeden string korzystniejszy. W danych sofara widzę tylko max 11A na string, nic o mocy.

Odnośnie inwerterów, który jest przyjemniejszy w konfiguracji i ma lepsze wsparcie techniczne (planuję sam go konfigurować) ?
  • Poziom 5  
    Jak to nie Sofar 4,4 ma max 4500W na MPPT. Oba falowniki są porównywalne kwestia gustu.
  • Poziom 7  
    Racja, na stronie producenta jest informacja że Sofar Solar 5.5 ktl-x max 5700 W na 1 MPPT.
    W moim przypadku zmieszczę się z 1 stringiem.
  • Poziom 14  
    Mam 9 x400 W na Sofarze 3.3 ktl-x.
    Zrób dwa stringi po 9 paneli. Napięcie na jednym będzie mniejsze niż u mnie ale i tak będzie w sam raz. Jak zrobisz jeden string to powinno się wpiąć go wtedy równolegle w dwa wejścia MPPT. Ale z moich obserwacji wynika, że lepiej pracuje na ustawieniu niezależnym i dlatego lepiej dwa stringi zrobić.
    Sprawa najważniejsza to kup do tego sofar ale 6.6 . W cenie chyba praktycznie to samo a będziesz miał pewność, że nic ci nie obcina przy dobrym nasłonecznieniu. Kupując falownik też się zastanawiałem nad Growatem i Sofarem i do tego drugiego przekonał mnie czytelniejszy wyświetlacz z większością parametrów pracy wyświetlanych ciągle. Montaż i konfiguracja są banalnie proste, instrukcja polska dostępna w internecie. A producent odpowiada na email i przysyła aktualizacje jak potrzebujesz. Wiem bo pisałem i inni koledzy z forum też otrzymali.
  • Poziom 21  
    W sofarze o jakim tu mowa to jeden string z 18 modułów podłączony do jednego wejścia, po co jakieś połączenia równoległe wejść, tak się łączyło w jednofazowych.
  • Poziom 5  
    Co wy z tym obcinaniem, nic nie obcina a jak dasz za duży falownik to w zimę czyli przez 6 miesięcy będzie dziadział poniżej optimum i stracisz więcej niż zyskasz zerknij na wykres wydajności Sofara i zastanów się ile godzin w roku masz max na panelach.
  • Poziom 14  
    theo33 napisał:
    W sofarze o jakim tu mowa to jeden string z 18 modułów podłączony do jednego wejścia, po co jakieś połączenia równoległe wejść, tak się łączyło w jednofazowych.

Nie jeden bo lepiej dwa. Przy jednym producent zaleca podłączenie równoległe, przy dwóch niezależne. Tylko wątpię czy wiesz o co chodzi.

Cytro12 napisał:
    Co wy z tym obcinaniem, nic nie obcina a jak dasz za duży falownik to w zimę czyli przez 6 miesięcy będzie dziadział poniżej optimum i stracisz więcej niż zyskasz zerknij na wykres wydajności Sofara i zastanów się ile godzin w roku masz max na panelach.

Nic nie będzie działało poniżej optimum i nic nie stracisz jak będzie większy. A zdziwiłbyś się ile godzin dobre panele dają max mocy w roku ale jak masz za mały falownik to się nawet nie dowiesz.
  • Poziom 5  
    Zerknij na wykres i nie kłóć się z inżynierami od Sofara. Jeden string jest przeważnie bardziej korzystny bo ma większe napięcie kłania się nieznajomość jak to działa.
  • Poziom 35  
    theo33 napisał:

Tylko, że dla Sofara 5,5KTL-X maksymalna moc na jedno MPPT to 3300W. Czyli 10 paneli 315W to max.
  • Poziom 7  
    kosmos99 napisał:
    theo33 napisał:

Tylko, że dla Sofara 5,5KTL-X maksymalna moc na jedno MPPT to 3300W. Czyli 10 paneli 315W to max.

Na stronie producenta widnieje informacja że:

5.5KTL-X max 5700 W na 1 MPPT
    6.6KTL-X max 6250 W na 1 MPPT

Jaka będzie lepsza opcja ?

5.5KTL-X 1 string 18 paneli
    5.5KTL-X 2 stringi po 9 paneli
    6.6KTL-X 1 string 18 paneli
  • Poziom 5  
    Serio? A ja myślałem, że dla 5,5 KTL-X to 5700W na jeden MPPT. Stąd te mity o obcinaniu pewnie ehhh.
    Ludzie czytajcie dokumentacje techniczną ja wiem, że nie każdy jest techniczny ale wtedy wam sie wiele wyjaśni.
  • Poziom 24  
    rfneo napisał:
    kosmos99 napisał:
    theo33 napisał:

6.6KTL-X max 6250 W na 1 MPPT

Jaka będzie lepsza opcja ?

5.5KTL-X 1 string 18 paneli
    5.5KTL-X 2 stringi po 9 paneli
    6.6KTL-X 1 string 18 paneli

Jeżeli wszystko na jednej płaszczyźnie i bez zacienień to 1 X 18, jedno wejście sofara 3-fazowego napięciowo przyjmie 20-21 modułów a mocowo tak jak podałeś wyżej, dzielić trzeba w 1-fazowych bo tam napięcie DC do 600V czy też łączyć równolegle wejścia ze względu na moc

jeżeli kierunek to południe to 6,6 albo też 5,5 i pomyśleć o aktualizacji, a wtedy po AC może być 5500 kW

Dodano po 34 [minuty]:

kosmos99 napisał:
    rfneo napisał:

A na tej jest tak:

https://www.ozesklep.pl/images/Fotowoltaika/Inwertery/SOFARSOLAR-%20KTL-X.pdf

i się zgadza, we wcześniejszych błędnie przetłumaczeniach i powielanych kartach były takie ograniczenia na jedno wejście mpp
  • Poziom 14  
    Wyjaśnienie jak ktoś nie wie o co chodzi z połączeniem niezależnym lub równoległym stringów w Sofarach 3.3-12 ktl-x. Pomoc w doborze inwertera