Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wyłączanie się komputera - Przy obciążeniu komputer się wyłącza(odcina zasilanie

22 Maj 2020 13:53 231 10
  • Poziom 4  
    Witam!
    Już jakiś czas temu otworzyłem podobny temat, ale niestety problem znów się pojawił. Otóż po wymianie płyty głównej (ASUS Formula IV RAMPAGE) wcześniej miałem huananzhix79, komputer zaczął się wyłączać raz do razu przy większym obciążeniu. Pod dłuższym obciążeniem temperatury wyglądają tak:
    cpu- 51-54C (Intel Xeon e5 2680)
    gpu- 61C (Nvidia gtx 1060 OC)
    Mowa tu o 1h-2h obciążeniu. Dodam iż wcześniej problem występował gdy w poprzedniej płycie wypałił się kondensator przy zasilaniu całej płyty. Po wymianie na nowa z bardziej zaufanej firmy, po kilkunastu dniach problem znów się pojawil. Przy sprawdzaniu temperatur(HWMonitor) zaciekawił mnie jeden pomiar CPUTIN. Czytałem na forach, że jest on mało istotny i zazwyczaj przekłamany. U mnie wynosi przy obciązeniu 95C a podczas luźnej pracy 22C. Sprawdzałem jak zachowa się procesor przy stresie benchmarkiem. Po 20 min. zakończyłm test, komputer funkcjonował normalnie co wyklucza problemy z procesorem. Wykonałem również test podczas uruchomionej gry dość wymagającej- po 15-20 minutach komputer zgasł, dopieo po wyłączeniu zasilacza i włączeniu go ponownie PC się podniósł. Zastanawiam się nad zasilaczem (Silver Stone 600W 80 plus bronze). Używam go nadal a był on podłączony również na starym sprzęcie, być może ma to znaczenie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Nie wiem co SMART dysku miałby wspólnego z opisanymi problemami. Na początek zmierzyłbym napięcia na wtyczce zasilania wpiętej w płytę główną, zwłaszcza +12V. Może faktycznie zasilacz być uszkodzony.
    Stefanno98 napisał:
    dopieo po wyłączeniu zasilacza i włączeniu go ponownie PC się podniósł.

To świadczy o zadziałaniu zabezpieczenia w zasilaczu.
    Obejrzyj też dokładnie kable przy wtyczce ATX, czy nie są uszkodzone/stopione/upalone.
    Sprawdziłbym na innym zasilaczu ten komputer.

I jeszcze jedno. Jeśli masz dostęp do miernika poboru mocy (wtykany w gniazdko) to podłącz komputer i zobacz jaki masz pobór mocy.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Masz jeden uszkodzony sektor na dysku. Nie jest to wielki problem, zwłaszcza, że nie ma sektorów czekających na realokację. Niemniej obserwuj ten dysk, bo jak się więcej sektorów zacznie pojawiać to będzie to oznaczało, że dysk "się kończy" i trzeba go wymienić.
  • Poziom 4  
    speedy9 napisał:

Obejrzyj też dokładnie kable przy wtyczce ATX, czy nie są uszkodzone/stopione/upalone.
    Sprawdziłbym na innym zasilaczu ten komputer.

Sprawdziłem kable, są w bdb stanie, pozwolilem sprawdzić sobie wszystkie wtyczki i złącza, żadne nie są uszkodzone.
    Co do zasilacza, narazie nie mam na tę chwile innego zasilacza, który by podniósł ten komputer.

Dodano po 2 [minuty]:

Zasilacz byl uzywany od kilku lat, dodam, że byłem drugim jego użytkownikiem. Tu może być problem.
  • Poziom 7  
    Ja miałem identycznie jak zmodyfikowałem sobie ostatnio mojego pieca, dałem nowe cpu,gpu i zasilacz, no i stawiałem że to wina zasilacza... okazało się że moja rx480 jest tak duża i ciężka że przez własny ciężar zmieniała położenie w porcie PCIExpress, musiałem ją moocno przymocować do obudowy pod owpowiednim kątem tak żeby siedziała równo i komp już nigdy się nie wyłączył :)
  • Poziom 4  
    Dzisiaj dopiero udało mi się pożyczyć zasilacz do testu. Sprawdziłem temperatury i napięcia pod obciążeniem. Przez 25min testowałem Pc używając "nfs heat" z wyśrubowanymi ustawieniami na maksa (przy tej apce komputer wyłączał się już po 10-15min). O dziwo komputer się nie wyłączył co sugeruje winę zasilacza. Postaram się jeszcze trochę go sprawdzić dzisiaj dla pewności.
    Ps: Zamieszczam wyniki hwmonitor od razu po obciążeniu. Nie sugerują one, żeby coś się przegrzewało- tak sądzę