Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa licznika rowerowego - opis

22 Maj 2020 16:40 201 1
  • Poziom 2  
    Cześć,
    ruszając po zimie na rower okazało się, że mój licznik nie działa. Zamiast kupować nowy, postanowiłem spróbować naprawić obecny. Opis udanej naprawy opiszę tutaj - może komuś się przyda.
    Najpierw trzeba było zdiagnozować uszkodzenie.
    Zacząłem od pomiaru napięcia na stykach samego licznika - wypiętego z uchwytu. Napięcie wynosiło około 3V. Wydawało się to prawidłową wartością, więc przeszedłem do pomiaru rezystancji pomiędzy pinami w podstawce. Rezystancja ta przekraczała zakres miernika niezależnie od ustawienia magnesu względem czujnika. Mówiło to o uszkodzeniu samego czujnika bądź przewodu pomiędzy podstawką a czujnikiem. Odpiąłem więc czujnik wraz z uchwytem od roweru i przystąpiłem do dalszego poszukiwania problemu.
    Po otwarciu czujnika, okazało się, że w środku znajduje się popękany kontaktron.
    Dalsze pomiary wskazały także brak połączenia jednego z przewodów z pinem w podstawce. Okazało się, ze problem występował w samej podstawce - w połączeniu przewodu z pinem. Niestety połączenie to zalane było żywicą. Wydłubałem ją, przewód skróciłem oraz przylutowałem do pinu.
    Tak wykonane połączenie zabezpieczyłem klejem na gorąco. Całość zmontowałem oraz przyczepiłem do roweru.
    Po kilku dniach i przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów licznik działa tak jak powinien.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    No i elegancko, szanuję za chęci.
    Pozdrawiam cieplutko :3