Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia ISTA Breeze brak obrotu śmigła przy słabym wietrze

22 Maj 2020 20:00 222 10
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam elektrownię 2000W 48V ISTA Breeze i mam z nią problem, nie może wystartować przy słabym wietrze. Wystarczy że popchnę ją i już się rozpędza , do momentu gdy znów przestanie wiać, zatrzymuje się i bez popchnięcia nie ruszy.
    Czy to jest normalne?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Raczej nie jest to normalne chociaż większość turbin (i nie tylko) potrzebuje większego momentu do rozruchu niż do kontynuacji pracy (w grę wchodzi pokonanie oporu statycznego, który znika po rozruchu i pozostaje tylko opór dynamiczny)

W turbinie warto sprawdzić stan łożysk, czy wirnik nie ociera o stojan i czy nie ma zwarcia (lub nisko rezystancyjnego obciążenia) na wyjściu.
  • Poziom 16  
    Łożyska mogę wykluczyć, gdyż przed zamontowaniem obracałem nią (3 dni temu) obracała się lekko, tarcia wirnika też nie słyszałem, łożyska nie mają luzów.
    Jak sprawdzić nisko rezystancyjne obciążenie.
  • Poziom 23  
    Mam Iste 1500W 48V od dwóch lat i mogę z doświadczenia powiedzieć ze tak trochę jest dziwnie z nią.
    Mam nie daleko niej czujnik prędkości wiatru i czasem jest tak ze czujnik zapierdziela a Ista stoi a czasem czujnik ledwo się kręci a Ista zapierdziela :)
    Co masz do niej podpięte? Inwerter sieciowy, regulator ładowania Akku czy sterownik grzałek?
    Ja mam sterownik grzałki który obciąża ją przy 52V dopiero wiec ma spokój i luz do tego napięcia aby lekko się rozpędzić...

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze jedna rzecz ja w tym roku będę zakładał jej śmigło z 5cioma łopatami właśnie na start przy słabym wietrze teraz mam z 3ma.
  • Poziom 16  
    Na razie mam podpięty do sieci, jak już się rozkręci to inwerter jej nie hamuje do zera, wyłącza się przy chyba 35 V.
    Problem jest taki, że nie może ruszyć przy małym wietrze, w sumie to jeszcze silnych wiatrów nie przeszła u mnie, ale też słyszałem, że 5 łopat rozwiąże sprawę.
    W sumie to trochę dziwne, że na 3 łopatach nie działa .
  • Poziom 16  
    Dziś zaczęło mocniej wiać to się kręci, momentami daje 900 W do sieci. Wczoraj dzwoniłem do DYSTRYBUTORA tych elektrowni w Polsce i powiedział mi, że na trzech łopatach starsze typy elektrowni realnie startują przy 4m/s a nie jak podają przy 2. Też mi polecił montaż śmigła z 5 łopatami.
    Kolego LEON444, jeśli zmienisz śmigło, podziel się obserwacjami czy pomogło.

Dodano po 3 [minuty]:

Fakt jest taki, że u mnie jest zamontowana na 5 m, może wyżej byłoby lepiej, na jakiej wysokości Ty masz?
  • Poziom 23  
    Elektrownia ISTA Breeze brak obrotu śmigła przy słabym wietrze
    2 metry nad garażem.
    Śmigieł jeszcze nie wymieniłem.
  • Poziom 33  
    MichałS napisał:
    (w grę wchodzi pokonanie oporu statycznego, który znika po rozruchu i pozostaje tylko opór dynamiczny)

Opór statyczny to jest moment magnetyczny (zaskoki) - neodymy murują się do nadbiegunników stojana i ma swoją stałą wartość - zależy od precyzji wykonania.
    Można go oszukać stosując skos lub niesymetryczniść przy klejeniu neodymów na wirniku - nie warto zmieniać tej konstrukcji, lepiej dać 5 skrzydeł.
    Opór dynamiczny to jest moment elektromagnetyczny - akcja indukcji powoduje reakcję i zależy od oporu indukcyjnego (reaktancja indukcyjna). opór stawiany przez indukcyjność L prądowi zmiennemu.W trójfazowym jest to skomplikowane i zależy od symetrycznym obciążeniu każdej z faz.\
    Całkowity opór na starcie zależy od sumy obu oporów.Są turbiny które mają duży moment startowy - nawet w gęstym lesie.
  • Poziom 21  
    Dzięki :D

Taka M300 nie stawia prawie żadnego oporu dynamicznego do czasu obciążenia wyjścia a cały opór statyczny to rozpędzenie jej wirnika który jest sporym kołem zamachowym.

W innych ale już bardziej klasycznych konstrukcjach (gdzie są neodymy) wyczuwalny jest przeskok kolejnych złobków i dlatego do rozruchu potrzebny jest silniejszy wiatr niż do kontynuacji obrotów.
  • Poziom 16  
    To jest moja druga elektrownia, pierwsza to chińska 2,5 m średnica śmigła, 500 W 24V, chciałem sobie zwiększyć moc i na razie uważam, że tamta mniejsza była bardziej efektywna niż ta . Tamta już przy małym podmuch zaczynała pracować, a po ustaniu wiatru jeszcze przez chwilę swoim pędem się obracała, a przy dużych wiatrach przekraczała swoją moc nominalną (750W dawała).
    Załączam dwa filmy z tej samej perspektywy, przy podobnym wietrze (patrz na drzewa).
    ISTA breeze
    https://youtu.be/UDNXGl21QAQ
    Chińska
    https://youtu.be/vxu1jOciXzo
  • Poziom 33  
    ISTA breeze miała typowo sztyletowe skrzydła - tylko na sztormowe wybrzeża. Chińska miała szersze skrzydła.
    Wniosek:
    1. szersze skrzydła to większy moment startowy i nie potrzeba tak silnego wiatru.
    2. szersze skrzydła to mniejsza średnica turbiny , a tym samym większe obroty.
    3. szersze skrzydła i duża średnica turbiny to większa moc - lepsze wykorzystanie wiatru z przekładnią.