Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd Beninca Heady + Bill 50 podłączenie dodatkowych wyłączników krańcowych

22 Maj 2020 20:28 219 21
  • Poziom 10  
    Witam
    Chciałbym podłączyć dodatkowe wyłączniki krańcowe do sterownika Beninca Heady. Czy ktoś mógłby doradzić, gdzie powinienem wpiąć moje krańcówki ? Czy tak jak na rysunku będzie działać ? Napęd Beninca Heady + Bill 50 podłączenie dodatkowych wyłączników krańcowych
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Przepraszam zły rysunek, oczywiście krańcówki NC.
    Denerwuje mnie, że siłownik dociska bramę do odboju, i jeszcze przez kilka sekund pracuje, jęcząc niemiłosiernie.
  • Poziom 17  
    Tak to jest jak samemu sie montuje siłowniki, dobra regulacja i nie bedzię brzęczeć
  • Poziom 10  
    Dziękuję za rady w sprawie regulacji, jednakże będę się upierał, przy wyłącznikach krańcowych. Czy jest szansa na montaż do sterownika Heady, a jeśli tak to gdzie podłączyć.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Centralka nie jest przewidziana do podpięcia siłowników. I ta chwila pracy na blokadzie jest jak najbardziej normalna dla tego typu siłowników. Prawidłowe jest podejście mirosława - precyzyjna regulacja czasu ruchu (dla zminimalizowania czasu brzęczenia), ustawienie siły na niezbędną minimalną i włączenie spowolnień (ścichnięcie brzęczenia). Użycie wjeścia STOP - niewykonalne - nawet jak dasz tylko impuls otwierający na moment NC do STOPu - centralka zdurnieje bo nigdy do końca nie będzie mogła się do końca otworzyć/zamknąć.

Krańcówki odcinające zasilanie siłowników mają większy sens, ale na 230V - toż to samobójstwo. Chyba że obwód do krańcówek będzie niskonapięciowy, a właściwe przekaźniki odcinające siłowniki zamknięte w puszce z centralką.

A jak wyobrażasz sobie mechaniczny montaż wyłaczników krańcowych ? W Benincy Bob jakoś by się dało ale w teleskopowych?
  • Warunkowo odblokowany
    Pomysł kolegi autora jest niewykonalny moim zdaniem. Ewentualnie będzie stwarzal problemy. Proponuje wymienic zestaw na 24 voltowy i wtedy nie będzie buczec. Amperometryka zadziala szybko.
  • Poziom 10  
    W przypadku podłączenia takiego jak na rysunku, z impulsowym sterowaniem z krańcówek, sterownik będzie miał problem z zliczaniem czasu?
    Krańcówki w takim wypadku powinny odcinać zasilanie do siłowników, nie "informując" sterownika o fakcie całkowitego zamknięcia, lub otwarcia?
    Problem z odbojami mam taki, że prawdopodobnie brama ma inne opory przy zamykaniu niż przy otwieraniu(choć wypoziomowana jest dobrze), przez co zamyka do końca, ale do pełnego otwarcia brakuje ok 40 cm, co w efekcie po kilku cyklach powoduje problem zarówno przy otwieraniu, jak i zamykaniu( niepełne otwarcie, powoduje coraz dłuższe buczenie przy zamykaniu).
    Mechaniczny montaż wyłącznika krańcowego, nie stanowi dla mnie problemu.
    Gdyby sprzedawca poinformował mnie o tym, że nie ma żadnego sterowania przeciążeniowego , to nie zdecydowałbym się na siłownik bez krańcówek, ale trudno trzeba z tym żyć.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    W przypadku podłączenia takiego jak na rysunku, z impulsowym sterowaniem z krańcówek, sterownik będzie miał problem z zliczaniem czasu?
    Krańcówki w takim wypadku powinny odcinać zasilanie do siłowników, nie "informując" sterownika o fakcie całkowitego zamknięcia, lub otwarcia?

Dokładnie. W przypadku użycia STOPu brama za każdym razem nie ukonczy pełnego cyklu otwierania/zamykania. Jeśli po zadziałaniu STOP ponowne użycie pilota spowoduje ruch w stronę przeciwną - pół biedy i powiedzmy możesz go użyć (nie wiem jak jest w twojej centralce w różnych typach napędów jest różnie - sprawdź), jeśli będzie kontynuowała ruch w tym samym kierunku - rzecz bez sensu - pętla nigdy się nie skonczy. Poza tym - jak napisał grzechotnik - przy bezpośrednim podpięciu krancówek do stopu brama nie wystartuje z krancowego położenia bo będzie miała cały czas stop. Dopiero użycie układu zmieniającego premanentne NO z krancówki na chwilowe NO (i powrót do NC) rozwiąże temat.
    Przy odcięciu samego silnika centralka spokojnie dojdzie do konca cyklu.

Cytat:
    co w efekcie po kilku cyklach powoduje problem zarówno przy otwieraniu, jak i zamykaniu( niepełne otwarcie, powoduje coraz dłuższe buczenie przy zamykaniu).

Nie powinno (jeśli dasz się bramie wybuczeć i nie zastopujesz jej pilotem). Każdy cykl czasowy zliczany jest od nowa (jeśli poprzedni jest ukonczony) - błędy czasowe nie sumują się z kilku pełnych cykli.
  • Warunkowo odblokowany
    Ta centrala to jedna z najlepszych. Tylko ustaw wszystko po ludzku. Jak dasz krancowki to jak otworzysz brame jak krancowka bedzie otwarta np? Musiałbyś uklad czasowy robic z przekaznikami. Czy ty wogole regulowales sterownik czy masz nastawy fabryczne?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Dać się da - jeśli użyje krancówek na stopie - MUSI dorzucić czasówkę dającą tylko impuls NO - brama zatrzyma się a po chwili Stop z powrotem wróci do NC i można suwać dalej. Wsystko zależy od kierunku jazdy po użyciu Stop (odwrócenie lub nie kierunku ruchu).

Jeśli będzie chciał dać krancówkę na samym siłowniku- też nie ma problemu - przecież kable kierunkowe w siłowniku 230V sa osobno - krancówka odetnie kabel zamykania, ale kabla otwierania dalej będzie można użyć (wszystko przy założeniu, że obwód krancówek będzie niskonapięciowy - separowany od 230V napędzających siłowniki przekaźnikami schowanymi w puszce napędu).

Co nie zmienia faktu, że lepiej dobrze wyregulować i pogodzić się z chwilą buczenia niż kombinować.
  • Warunkowo odblokowany
    kotbury napisał:
    Dać się da - jeśli użyje krancówek na stopie - MUSI dorzucić czasówkę dającą tylko impuls NO - brama zatrzyma się a po chwili Stop z powrotem wróci do NC i można suwać dalej. Wsystko zależy od kierunku jazdy po użyciu Stop (odwrócenie lub nie kierunku ruchu).

Jeśli będzie chciał dać krancówkę na samym siłowniku- też nie ma problemu - przecież kable kierunkowe w siłowniku 230V sa osobno - krancówka odetnie kabel zamykania, ale kabla otwierania dalej będzie można użyć (wszystko przy założeniu, że obwód krancówek będzie niskonapięciowy - separowany od 230V napędzających siłowniki przekaźnikami schowanymi w puszce napędu).

Co nie zmienia faktu, że lepiej dobrze wyregulować i pogodzić się z chwilą buczenia niż kombinować.

O tym pisalem zeby uklad czasowy zrobić. A kombinacja na przewodach 230V skończy sie źle. I gwarancja PAPA
  • Poziom 10  
    miroslaw wielki napisał:
    Czy ty wogole regulowales sterownik czy masz nastawy fabryczne?

Tak próbowałem to ustawić, ale jak ustawię czas, przy którym brama się otworzy całkowicie, to przy zamykaniu uderza w odbój bez spowolnienia.
    Takie buczenie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na silnik siłownika?
  • Poziom 10  
    Fabryczne 40 % zmieniłem na 20% i szedłem w górę co 5%, późnym wieczorem odpuściłem wracając do 40%
    Przy spowolnieniu ustawiłem 40% i szedłem w górę o 10%, odpuściłem sobie i zostało na fabrycznych 70%.
    Czas o ile pamiętam 30 sekund.
  • Warunkowo odblokowany
    70 procent? To jaka to jest brama? 50 procent z czasem urywa spawane uchwyty do słupków.

Dodano po 3 [minuty]:

Jakie to silowniki?
  • Poziom 10  
    Brama jednoskrzydłowa 3,5 m długości, ok 200 kg wagi. Siłownik jak w temacie Bill 50.
    Słupek z bloczków keramzytobetonowych, zalany betonem, zbrojenie 4x 10 mm
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Jest co ciągnąć. Tym bzyczeniem sie nie przejmuj. Glupi tego nie projektował. A jak zaczniesz rzeźbić to biedy narobisz.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Ta centrala nie ma wejścia osobnego na wyłączniki krańcowe. Podłączone do wejścia stop będą gubiły czas pracy siłowników i powstaną tylko problemy. Jak koniecznie chcesz krańcówki to centrala Brainy z Beninci ma specjalne wejścia.
    Siłowniki bill celowo ustawia się tak żeby buczały przez jakieś 4 sekundy po zamknięciu, tak żeby miały zapas czasu aby domknąć bramę w razie wiatru, zimna, dodatkowych oporów itd.
    Siłowniki muszą mieć włączone spowolnienia w centrali.
    Moc wg mnie musisz ustawić na minimum 50 %, (zależne od wymiarów montażowych) poniżej mniej więcej takiego poziomu mocy siłownik może minimalnie wolniej chodzić i przez to nie zawsze zacznie spowalniać w tym samym miejscu. Spowolnienie na jakieś 80%, włączony start z pełną mocą i powinno być okej.
  • Poziom 10  
    Ustawiłem pracę 48%, spowolnienie 67% i w miarę to pracuje.
    Pozdrawiam