Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika jak zrobić ładowanie akumulatora 18650

22 Maj 2020 22:45 177 11
 • Poziom 3  
  Witam
  Mam panel fotowoltaiczny 6V 210mA chciałbym zrobić ładowanie akumulatora 18650 2500mAh. Urządzenie pobiera około 350uA i chciałbym, żeby panel ładował urządzenie, które mam na działce.
  Widziałem dużo schematów na necie tylko wstawiają diodę np 1n4007, która chroni przed napięciem wstecznym i jednocześnie obniża o 0,7V. Problem w tym, że mój panel w słońcu daje 7V a ładowarka, której chce użyć TP4056 ma na wejściu do 6V. Myślałem o przetwornicy ale jak nie będzie słońca to spadnie poniżej wejścia ustawionego progu 5V np na 3V i może to nie działać poprawnie z napięciem 5V ustawionym na wyjściu?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 23  
  TP4056 wytrzyma napięcie 8V, ale nie wiadomo jak długo. Żeby było dobrze układ powinien być zasilany napięciem 5V. Do tego celu musiałby kolega użyć przetwornicy między panelem a ładowarką.
  Kolega jest pewny, że posiadany panel utrzyma napięcie 7V przy prądzie 1A?
 • Poziom 3  
  Nie wiem jak z tą przetwornica będzie. Czy będzie miała sprawność przy tym ładowaniu i jakiej użyć najlepiej? Nie wiem czy te 7V będzie przy tym prądzie. Zastananswiaja mnie te wszystkie schematy z tp 4056 na samej diodzie na płycie 6V gdzie w pełnym słońcu podbija do 7V. Co byś proponował?
 • Poziom 39  
  Brendy8606 napisał:
  Problem w tym, że mój panel w słońcu daje 7V

  To napięcie 7V daje panel obciążony, czy bez obciążenia?
 • Poziom 3  
  Bez obciążenia. Wystawiłem sam panel na słońce sprawdziłem miernikiem i dalej się wstrzymałem.
 • Poziom 23  
  Proponuję obciążyć panel i zmierzyć napięcie.
 • Poziom 39  
  Dlatego zapytałem o warunki pomiaru napięcia. Przypuszczam, że pod obciążeniem ładowarki napięcie spadnie. Nie wiem tylko jak ono się zachowa, gdy akumulatorki powiedzą dość i przestaną pobierać prąd z ładowarki. Czy wtedy spadnie pobór prądu z panela przez ładowarkę. Bo jeżeli nie spadnie, to nie ma problemu, a jeżeli spadnie, to na ile wtedy wzrośnie napięcie na wejściu ładowarki.
  Pytam o to dlatego, że też łąduję akumulatory z paneli tyle, że samochodowe. Panele bez obciążenia dają napięcie 21.5 V, a po podłączeniu bezpośrednio do akumulatora napięcie spadało do poziomu napięcia akumulatora i rosło w miarę stopnia jego naładowania, a prąd był cały czas taki sam.
  Z ciekawości kupiłem regulator solarny PWM i jak go włączyłem między panel i akumulator, to w zasadzie nic się nie zmieniło, napięcie przed regulatorem było o 0.2 V wyższe niż po regulatorze, tak samo prąd przed regulatorem był wyższy o 20 mA niż za regulatorem, bo to sprawdziłem przy pierwszym podłączeniu. Później, ale wtedy już nie mierzyłem prądu po regulatorze, gdy regulator pokazał, że napięcie na akumulatorze jest 14.4 V, pokazał też, że akumulator nie jest już ładowany. To co zwróciło moją uwagę, to to, że po przerwaniu ładowania akumulatora (sygnalizowanego przez regulator), nie spadł prąd pobierany z paneli i co jest zrozumiałe w tej sytuacji nie wzrosło napięcie. Pytanie, gdzie w tej sytuacji tracił się prąd pobierany przez regulator z paneli.
  Opisałem to dlatego, bo przy tej ładowarce może być podobnie.
 • Poziom 3  
  Podłączyłem będę testował mam 5szt tych ładowarek jak się uszkodzi to wtedy będę wiedział, że ta opcja nie pójdzie. Obecnie nie mam możliwości zmierzyć napięcia szczytowego i podejrzeć jak się zachowa kiedy jest ładowarka, bo jest pochmurno jak będzie słoneczny dzień to wystawie na parapet, żeby max świeciło i zobaczę co się będzie działo. Jest to moja pierwsza płytka i zabawa z fotowoltaika, w ten dzień pochmurny napięcie z panela mam 5.8V
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Kolega musi potraktować baterię słoneczną jak baterię ogniw o dość dużym oporze wewnętrznym. Bez obciążenia napięcie będzie dużo wyższe niż pod obciążeniem. Rzecz w tym, żeby zmierzyć te napięcia i odpowiednio dostosować układ, żeby nie dopuścić napięcia wyższego niż 8V do wejścia układu TP4056.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Awyrdonyt napisał:
  Rzecz w tym, żeby zmierzyć te napięcia i odpowiednio dostosować układ, żeby nie dopuścić napięcia wyższego niż 8V do wejścia układu TP4056.

  Jeżeli w słoneczny dzień panel bez obciążenia dawał 7 V, to więcej raczej nie będzie, chyba że w zimie przy ujemnych temperaturach. U mnie nieobciążone panele w słoneczny dzień, w lecie dawały 21.5 V, ale w zimie przy ujemnych temperaturach kilka razy namierzyłem 23.5 V. Więc tu też może zachodzić podobna sytuacja, ale zakładająć, ze przyrost tego napięcia będzie procentowo będzie podobny, to można się spodziewać wzrostu napięcia do 7.65 V, ale przy obciążeniu, napięcie to będzie niższe.
  Trzeba po prostu sprawdzić w słoneczny dzień, o ile niższe napięcie od 7 V, da panel obciążony tylko ładowarką.
 • Poziom 3  
  Dziękuję Panowie sprawdzę to w słoneczny dzień, tak jak gimak piszę jak wczoraj spr było max 7V na pełnym słońcu bez obciążenia jeśli tp4056 może przyjąć do 8V to fajnie by było nie dawałbym żadnych przetwornic. Dzisiaj to podłączyłem i dosyć szybko mi zdechło.

  Panel 210mA 6V ale nie spr wydajności prądowej czy tyle daje
  Dioda która cały czas świeciła pobór 13mA
  Aku 18650 x1 przed wpięciem pod solar był naładowany na full fakt że jest już wysłużony może to ta przyczyną?
  Czas świecenia diody 8h i zdechło.
 • Poziom 23  
  Jeśli źródłem zasilania był tylko akumulator, to oczywiście jego mała pojemność będzie ograniczała czas świecenia diody.