Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeterminowany toner oryginalny czy zamiennik

22 Maj 2020 22:52 243 13
 • Poziom 3  
  Witam. Pytanie teoretyczne. Czy lepiej jest korzystać z zamienników czy z oryginalnych tonerów ale już po terminie ważności? W necie znajduję czasami dobre oferty na tonery ale są one wyprodukowane kilka lat temu.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

 • Poziom 43  
  Sam ostatnio do Samsunga kupowałem tonery z 2014roku, na pewno chodzi Ci o tonery a nie atramenty?
  Podaj model drukarki.
 • Poziom 3  
  Na pewno chodzi o tonery np. do mojej starej koniki 1600W. Z doświadczenia wiem, że z wkładami z atramentem z głowicą był problem, bo zaschła głowica.
 • Pomocny post

  Poziom 43  
  Toner jest proszkiem światłoczułym i nie zasycha(bynajmniej prze blisko 20 lat korzystania z laserówek) jeśli nie było rozszeczelnione opakowanie leżące w wilgoci nic się nie działo.
 • Poziom 22  
  sosarek napisał:
  Toner jest proszkiem światłoczułym

  Od kiedy ?


  Tak, toner może szlak trafić po długim leżakowaniu.
  Ale niema reguły bo różne tonery mają różny skład chemiczno-mechaniczny.
 • Poziom 33  
  Dla ścisłości. Toner nie jest światłoczuły. To mieszanina rozmaitych węglowodorów, polimerów itp związków węgla. Prawidłowo zabezpieczony nie ulega "starzeniu". Zasobniki są fabrycznie zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci itp czynniki. Piszesz o Minolcie 1600W. O ile dobrze kojarzę tam zasobniki z tonerem zawierają tam również rolkę napylającą i to ona może ewentualnie ucierpieć w skutek zbyt długiego leżenia.

 • Poziom 43  
  Zwierzak_PAH napisał:
  Od kiedy ?

  Skrót myślowy ;)
  Zwierzak_PAH napisał:
  Tak, toner może szlak trafić po długim leżakowaniu.

  Nie spotkałem się mimo iż miałem leżaki - póki nie były opakowania hermetyczne naruszone i przechowywane właściwie nic się nie działo.
 • Poziom 34  
  Ko_Ri napisał:
  Czy lepiej jest korzystać z zamienników czy z oryginalnych tonerów ale już po terminie ważności?
  Skorzystaj z tych, które lepiej się kalkulują. Tym bardziej, że różnice ceny w porównaniu z nowymi oryginałami mogą być całkiem spore. Szczególnie, jeśli dużo drukujesz. Co do kwestii starzenia się, nie sądzę żeby w tym wypadku było to istotne. Często korzystałem z magazynowych leżaków i nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów. Najstarsze używane przez mnie tonery miały nawet lat kilkanaście. Tak jak wskazali koledzy powyżej, w fabrycznie zabezpieczonym opakowaniu raczej nic nie może się stać, a sam proszek jest wysoce odporny na procesy starzenia. Sprawdź tylko, czy zgrzewki nie są uszkodzone - powinny być szczelne!

 • Poziom 36  
  Niestety nie do końca macie rację spotkałem się z tonerami przechowanymi w zbyt wysokiej temperaturze i porobiły się grudki wewnątrz co powodowało awarię urządzeń. Więc ważny jest nie ich wiek ale jak je przechowywano (aby nie miały zbyt ciepło).
 • Poziom 34  
  Ricoh_220 napisał:
  ...spotkałem się z tonerami przechowanymi w zbyt wysokiej temperaturze i porobiły się grudki wewnątrz
  Masz rację, jednak to problem fizycznych warunków przechowywania. Przecież w ten sam sposób można załatwić toner jeszcze w okresie gwarancji. Kika lat temu spotkałem z takim przypadkiem w "znajomym" sklepie komputerowym. Były już pracownik pojechał do hurtowni po towar, ale nie wyładował go z samochodu, bo... Było właśnie popołudnie przed długim weekendem czerwcowym. Zaledwie po kilku dniach "leżakowania" w zamkniętym samochodzie, część towaru nadawała się już wyłącznie do wyrzucenia. Niestety, nie były o tylko tonery ;-)
 • Poziom 22  
  Czyli w sumie pada odpowiedz na pytanie.

  Jeśli nie wiemy jak był przechowywany toner czy transportowany to zawsze istnieje możliwość, że leżak jest uszkodzony.
  Loteria.
 • Poziom 33  
  Dokładnie. Równie dobrze stary leżak może być lepszy, niż świeży nowy oryginał, który przeleżał 30 godzin latem @35 stopniach w paczkomacie.

  Ja do domowej drukarki kupuję tylko oryginały, ale szukam właśnie ofert, gdzie było np. otwarte pudełko, ale sam toner nie rozpakowany; pomyłka przy zakupie itp.. Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyła wtopa. Czasami kupić zamiennik wysokiej jakości nie jest tak łatwo.