Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie led, fotowoltaika, 18650

23 Maj 2020 10:55 144 3
  • Poziom 10  
    Witam. Poszukuję pomocy w zaprojektowaniu jakiegoś układu, który funkcjonalnością nie będzie się zbytnio różnił od zwykłych marketowych lampek ogrodowych. Ma to działać na zasadzie bramki not, tzn. gdy jest prąd z panela słonecznego to dioda LED się wyłącza i na odwrót. Sama dioda z założenia ma być zasilana ogniwem Li-Ion 18650, a to ogniwo ma ładować układ TP4056. Mam panel słoneczny 12V ok. 0,5A. Myślę, że użycie stabilizatora przy tym panelu będzie dobrym rozwiązaniem, bo na przetwornicy mogą być duże straty. Są ludzie ode mnie mądrzejsi, a ja mam znikome doświadczenie z projektowaniem układów, więc proszę o pomoc. Na dobrą sprawę wystarczyłby układ rozłączający diodę na dzień, bo TP4056 przy braku napięcia i tak się wyłączy. Zaznaczam z góry, że nie szkoda mi tych 18650. Mam ich dużo z odzysku, niektóre nie nadają się już do normalnej eksploatacji, ale taką diodę mogą jeszcze na spokojnie pociągnąć.

Jeśli ktoś robił już taki wynalazek, to niech się odezwie.
    Z góry dzięki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator
    Lampa zbudowana na popularnym układzie ładowarki TP4056:
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 41  
    c2h5oh napisał:
    Lampa zbudowana na popularnym układzie ładowarki TP4056:
    Ok. lecz Autor tematu posiada panel:
    pawel45sw napisał:
    Mam panel słoneczny 12V ok. 0,5A

@c2h5oh Jaki jest sens zastosowania tej diody, skoro ona i tak jest zmostkowana tym czarnym przewodem?
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze panel +/- 5V, spróbuję zrobić według pierwszego schematu