Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Samsung RL60GEGIH - Praca po wymianie kompresora

23 Maj 2020 11:36 366 4
  • Poziom 10  
    Witam,
    Padł mi kompresor w ww lodówce. Kupiłem chiński zamiennik na allegro (R600 Embraco NB1118Y, AK15KK, wydajność chłodnica 220W, -23°C). Kompresor dobrałem samodzielnie wg. i wydawało mi się, że był najbliższym odpowiednikiem kompresora MSE4A1Q-L1G (203 W). Na tabliczce znamionowej lodówki była podana ilość czynnika R600a (65 g), specjalista wpuścił ok 69 g (waga). Lodówka generalnie dobrze chłodzi, ale strona gorąca jest wyraźnie cieplejsza niż wcześniej, ale rurka na kompresorze nie jest zaszroniona.

Już wcześniej wydawało mi się, że lodówka non-stop chodziła, a teraz po wymianie kompresora zastanawiam się czy nie jest to jakaś usterka. Wyłącza się jakoś zbyt rzadko. Tak więc w ramach testów do chłodziarki oraz do zamrażarki włożyłem termometry. Chłodziarka trzyma przy zadanych 5°C od 4 do 5°C. Natomiast w zamrażarce przy zadanych -17°C, temperatura waha się od -18°C do -11°C. Zamrażarka jest pusta, czy możliwe, że no-frost powoduje takie wahania temperatury? Następne pytanie. Czy nieco mocniejszy kompresor nie powinien mieć jednak mniejszej ilości czynnika? Nie wiem czy tak to zostawić czy prosić specjalistę o ponowne napełnianie. Dziękuję za komentarze. Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    ksmx napisał:
    ale rurka na kompresorze nie jest zaszroniona.
    i żadna rurka przy kompresorze nie powinna być oszroniona.
    Czy była przeprowadzona próba szczelności po montażu sprężarki? Co do czynnika to monter dał naddatek na stratę czynnika w przewodach którymi podawał czynnik.
  • Poziom 10  
    Próba szczelności wyglądała w ten sposób, że dwa dni wcześniej monter rozszczelnił na chwilę rurkę aby sprawdzić czy jest czynnik, syknęło, zaśmierdziało. Po zalutowaniu sprawdził połączenia mydłem ;) Jeżeli chodzi o rurkę to wiem, że oszronienie to zły objaw dlatego to napisałem.
  • Moderator AGD
    ksmx napisał:
    temperatura waha się od -18 C do -11 C. Zamrażarka jest pusta, czy możliwe, że no-frost powoduje takie wahania temperatury?

Tak.
    ksmx napisał:
    Już wcześniej wydawało mi się, że lodówka non-stop chodziła,

To jest innverter i może chodzić nawet 20/24
  • Specjalista AGD
    mrhari napisał:
    ksmx napisał:
    temperatura waha się od -18 C do -11 C. Zamrażarka jest pusta, czy możliwe, że no-frost powoduje takie wahania temperatury?

Tak.
    ksmx napisał:
    Już wcześniej wydawało mi się, że lodówka non-stop chodziła,

To jest innverter i może chodzić nawet 20/24

Ani nowa ani stara sprężarka nie była inverterowa.

Samsung ma słabe komory to raz a dwa, że to no frost i tak będzie pracowała nawet i cały dzień bez przerwy. Im więcej produktów tym dłuższe postoje powinny być.

A po drugie to ma histereze między 0.5-1 stopnia.
    W przypadku tradycyjnych lodówek było i nawet 4 stopnie i było lepiej.