Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ sprawności zasilacza komputerowego na zużycie energii elektrycznej

23 Maj 2020 12:18 351 17
  • Poziom 22  
    Potrzebuje zakupić nowy zasilacz komputerowy i zastanawiam się czy sprawność zasilacza ma jakiś wpływ na oszczędność energii czyli na rachunek?
    Aktualnie używam zasilacza z czarnej listy o sprawności >70%
    Chce zmienić na na taki o sprawności >80% Bronze
    Czy to ma jakiś wpływ na zużycie energii? Oczywiście konfiguracja komputera jest ta sama.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam

Tak kolego sprawność zasilacza ma wpływ na zużycie energii, im wyższa sprawność tym mniej energii zamieniana jest w zbędne ciepło, jednak należało by się przyjrzeć bliżej zagadnieniu bo wpływ ma również moc zasilacza i stopień jego obciążenia.
  • Poziom 22  
    komputer w którym będzie ten zasilacz to procesor I5, 16GB ramu, dwa dyski SSD i HDD oraz grafika GTX650, oraz karta wi-fi i muzyka SB Audigy4.
    Teraz jest zasilacz Logic 60watt o niskiej sprawności. Chce go zmienić na SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W 80+ Bronze

Zmieniam głównie dla tego że Logic ma już 2,5 roku i dłużej nie ma co ryzykować, chociaż dobrze działa. I teraz zastanawiam się czy zmiana na lepszy model wpłynie na zużycie energii. Ustaliliśmy już, że wpłynie.
    Teraz pytanie o ile?? Oczywiście w przybliżeniu. Komputer chodzi po 8 godzin dziennie minimum:)
    Chodzi o to czy ta różnica będzie w ogóle zauważalna? czy to kwestia groszy
  • Poziom 43  
    Z reguły to kwesta groszy na miesiąc.
    Ale w ciągu roku trochę zł się może uzbierać.
  • Poziom 22  
    Zasilacz który chce kupić to 600Wat pytanie czy warto przepłacać? czy nie kupić o 50zł tanszego 500wat?? A może lepiej ten 600wat przyszłościowo jak kiedyś zmienię grafikę.
  • Poziom 43  
    To już zależy ja prądożerna będzie ta karta.
    Jeśli 50zł to nie problem to bierz 600W.
  • Poziom 17  
    Lepiej kupić 350W.
    https://www.ceneo.pl/62069310

Piter3040 napisał:
    to procesor I5, 16GB ramu,

Coś więcej? Wiesz, że jest kilkadziesiąt procesorów i5?

Piter3040 napisał:
    A może lepiej ten 600wat przyszłościowo jak kiedyś zmienię grafikę.

Na jaką?
  • Poziom 22  
    Procesor to I5 4460
    Na kartę graficzną jaką? Trudno powiedzieć. Cos trochę lepszego niż GTX650 by można było uruchomić np nową Fife20
    Dużych wymagań nie ma ale GTX650 ma tylko 1GB pamięci więc za mało:)
    Ten 600 wat co chce to koszt 229zł. Ma przetwornicę DC-DC
    (sprawność 89% przy 230V oraz 20-100% obciążeniu).
  • Poziom 17  
    Piter3040 napisał:
    Ma przetwornicę AC-DC

DC DC.

Piter3040 napisał:
    Trudno powiedzieć. Cos trochę lepszego niż GTX650 by można było uruchomić np nową Fife20

Do RX 570 / GTX 1650 Super starczy 400W.
    Wziąłbym BQ System power B9.
  • Poziom 22  
    Czyli taki SilentiumPC Vero L3 600W 80+ Bronze z lekkim zapasem pod jakąś nowszą grafikę kiedyś tam to raczej optymalny wybór
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Piter3040 napisał:
    Komputer chodzi po 8 godzin dziennie minimum:)

Robiąc co...?

Sporo za mocny jeśli nie planujesz RTX 2080Ti.
    Jeśli naprawdę zależy Ci na sprawności i każdym groszu (bo to groszowe sprawy), to możesz kupić tak mocny, żeby pracował na 50% obciążenia, więc jeśli komputer ma być używany do gier, a do tego procesora optymalną kartą będzie RX 570, to maksymalny pobór wahał się będzie w okolicach 250W (pewnie trochę mniej), więc 500W będzie optymalne.
    Oczywiście to przy ciągłej grze.

Mocniejszego niż 500 bym nie kupował.
  • Poziom 22  
    Dzięki za link. Poczytałem i widzę mocno pozytywną recenzje. Myślę, że to będzie dobry wybór. Gwarancja 5 lat robi wrażenie:)

Właśnie zamówiłem w X-com za 239zł. Ma być w połowie tygodnia do odbioru. Jak dojdzie to zrobię pewien eksperyment. Obciążę komputer programem OCCT na max i wepnę miernik. Porównam czy są jakieś różnice w utrzymywaniu napięć oraz czy są skoki napięć. Wiem że do prawdziwego pomiaru tętnięć potrzebny jest oscyloskop. Takiego nie mam wiec zobaczę to w jakimś tam mocnym skrócie na mierniku czy są jakieś skoki - między aktualnym Logic 600W a tym Thelmaltake 550W i napisze własne przemyślenia.