Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX1060 asus turbo - brak obrazu

23 Maj 2020 13:34 132 7
  • Poziom 12  
    Cześć,
    Mam problem z kartą graficzną ASUS GTX1060 6GB.
    Karta nie wyświetla obrazu, wyświetla czarny ekran, nie jest to wina sterowników, robiłem już DDU robiąc to z karty zintegrowanej z płytą (gtx-a widział jako kod43) .
    Wygląda to tak, że komputer włącza się, karta błyska tym led logo asusa i gaśnie, nie ma post, nie da się wejść do bios ale po około 20-30 sekundach monitor i led logo się zapala i wyświetla mi czarny ekran ( przez VNC można dostać się do komputera ale karta ma błąd 43)
    Rozkręciłem kartę, wyczyściłem, poszukałem zwarcia w okolicach zasilania sprawdzając czy mosfety nie są przywarte.
    Wszystko jest w porządku, a gpu po podaniu zasilania robi się ciepłe tzn, że problem raczej leży po stronie pamięci / GPU, a nie zasilania.
    Podgrzałem okolice GPU/Pamięci przy pomocy gorącego powietrza jakieś 20-30 sekund, nie do jakiejś zabójczej temperatury, po prostu była ciepła, osłaniając przy tym kondesatory i mosfety i karta gdy jest "ciepła" uruchomiła się normalnie i pracowała godzinę normalnie.
    Po uruchomieniu gry AC UNITY wyświetliło artefakty i się wyłączyło, w innych grach to się nie działo ( karta miała temperatury maksymalnie 65 stopni przy maksymalnym obciążeniu). Odpaliłem PC jeszcze raz, udało się go jeszcze włączyć i odpaliłem GPU MEMTEST, który przy którymś przebiegu zawiesił komputer i wyłączył. Teraz nadal jest to samo co na początku.
    Chciałbym wykluczyć, że rdzeń GPU jest uszkodzony i w jakiś sposób zweryfikować czy, któraś z pamięci powoduje problem, być może jej wymiana naprawi kartę.
    Istnieje jakiś sposób, którym można zweryfikować czy kości VRAM są sprawne? Są to kości samsunga.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    stybydyby napisał:
    ( przez VNC można dostać się do komputera ale karta ma błąd 43)

Brak sterownika lub uszkodzona. Sprawdź u kolegi lub w innym komputerze. I dobrze by było gdybyś wypisał pełną specyfikację komputera.
  • Poziom 12  
    Komputer płyta główna h81m-p33
    Pamięć RAM crucial 8GB ddr3 1600
    Zasilacz XFX TS550W
    Procesor i5 4590

Na mojej karcie gtx960 EVGA 4GB SSC działa wszystko poprawnie, więc to nie wina komputera.
    To, że jest uszkodzona to jest pewne bo po instalacji sterownika jest kod-43, na sterownikach, które próbowałem podstawić karta działała ale dopiero gdy ją delikatnie podgrzałem ciepłym powietrzem pewnie okolice 120-130 stopni , wtedy karta działała i kod 43 zniknął ale tylko na pewien czas tak jak napisałem.
    Jestem pewny, że to podgrzanie suszarką uruchomiło kartę, bo od razu po tym nawet bez sterowników, karta wyświetlała POST czego wcześniej nie robiła. Podejrzewam, że może mieć zimne luty i pod wpływem rozszerzalności cieplnej sprawiłem, że zadziałała ten jeden raz.
    Chciałbym w jakiś sposób zweryfikować czy to pamięci VRAM są problemem, bo wiem, że można wtedy kupić drugą kartę/ kupić kości używane i podmienić. Może drugi raz ją podgrzeje, uruchomię. Widziałem kiedyś na youtube, że facet jakimś programem sprawdzał kości i wychodziło, która z nich jest uszkodzona. Jeśli by się okazało, że pamięci są sprawne to dałbym do serwisu aby postawili od nowa kulki na GPU, bo skoro lekkie podgrzanie pomaga to znaczy, że to w połączeniach jest problem.
  • Poziom 43  
    stybydyby napisał:
    Chciałbym w jakiś sposób zweryfikować czy to pamięci VRAM są problemem, bo wiem, że można wtedy kupić drugą kartę/ kupić kości używane i podmienić. Może drugi raz ją podgrzeje, uruchomię. Widziałem kiedyś na youtube, że facet jakimś programem sprawdzał kości i wychodziło, która z nich jest uszkodzona. Jeśli by się okazało, że pamięci są sprawne to dałbym do serwisu aby postawili od nowa kulki na GPU, bo skoro lekkie podgrzanie pomaga to znaczy, że to w połączeniach jest problem.

Kto teraz naprawia karty? Karty się kupuje nowe. Koszty naprawy przekraczają koszt sprawnej karty.
  • Poziom 31  
    Skoro karta nie przekraczała 65 stopni na GPU, to raczej pewne jest, że problemem są VRAMy. To możesz sprawdzić bardzo łatwo, ściągasz GPU-Z i sprawdzasz jakie informacje pokazuje. Jeżeli ilość VRAM jest zbyt mała, lub brak, to do wymiany kości. Jeżeli dane na temat GPU są niepełne lub ich brak, to wtedy Procesor Graficzny.

Sam osobiście nie testowałem tego sposobu ( jeszcze nie miałem okazji ), ale podobno działa.

Jednak nie ma sensu namierzać konkretnej kości, jak wymieniać to komplet.
  • Poziom 12  
    Zrobiłem test pamięci programem mats mods nVidia. Wychodzi na to, że 4 ta kość jest uszkodzona.
    Pokazuje error właśnie na niej. To wyjaśnia czemu grałem w battlefield używający 3gb vram maksymalnie ponad godzinę a po odpaleniu AC unity biorący ponad 4Gb karta się wyłączyła.

Zamówię nowa kość ram i wymienię.

Swoją drogą ciekawe, że kiedy kartą jest gorąca około 100 stopni to widzi ta kość pamięci a jak już się schłodzi wentylatorem to zaczyna jej przeszkadzać.

Dodano po 36 [minuty]:

Aseri15 napisał:
    Skoro karta nie przekraczała 65 stopni na GPU, to raczej pewne jest, że problemem są VRAMy. To możesz sprawdzić bardzo łatwo, ściągasz GPU-Z i sprawdzasz jakie informacje pokazuje. Jeżeli ilość VRAM jest zbyt mała, lub brak, to do wymiany kości. Jeżeli dane na temat GPU są niepełne lub ich brak, to wtedy Procesor Graficzny.

Sam osobiście nie testowałem tego sposobu ( jeszcze nie miałem okazji ), ale podobno działa.

Jednak nie ma sensu namierzać konkretnej kości, jak wymieniać to komplet.

Sprawdzenie przy pomocy GPU-z nic nie da bo przecież on informację o ilości VRAM pobiera z pliku bios.
  • Spec od monitorów
    Masz uszkodzoną kartę , zapewne pamieci Micron.

GTX1060 asus turbo - brak obrazu
  • Poziom 32  
    Uszkodzony jest kontroler pamięci w chipie. MATS wykaże awarię wszystkich banków pamięci, albo nie. To jednak bez znaczenia. Nawet gdy pokaże awarię jednego banku, to wymiana kości na nową, nic nie zmieni.
    Na chwilę pomoże jedynie wygrzanie chipu, niestety nie na dość długo, by móc nazwać to naprawą.
    Pascale są bardzo wadliwe, posiadam sporą kolekcję uszkodzonych chipów.