Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pasek led zasilany 18650 zbyt duży prąd dla tp4056

23 Maj 2020 16:07 168 6
  • Poziom 2  
    Witam

Mam pewien problem i nie potrafię go przeskoczyć mianowicie skonstruowałem lampę led do oświetlania zdjęć samochodów na długim czasie naświetlania.

użyte elementy:
    - BMS TP4056
    -Przetwornica dc-dc step-up mt3608
    -taśma led 50W
    -Akumulator 2x18650 2P

Sprawa wygląda tak, że przy pełnej jasności paska LED moduł ładujący tp4056 odcina zasilanie z powodu przekroczenia wartości prądu zabezpieczenia. Wiem, ze źle dobrałem podzespoły ponieważ z bilansu mocy 50 W dzielone przez napięcie nominalne akumulatora 3,6v daje 13 A. Jest to wartość znacznie przekraczająca możliwości tych modułów.

I tu pytanie czy jest możliwość zbudowania takiej lampy o takiej mocy? użyć pakietu akumulatora łaczonego szeregowo aby zwiększyć napięcie wejściowe na przetwornicy i użyć bsm np 3s?

Proszę o jakieś podpowiedzi.
    pasek led zasilany 18650 zbyt duży prąd dla tp4056
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Zastosuj BSM 3s i możliwe, że nie będzie potrzebna już nawet ta dodatkowa przetwornica.
  • Poziom 2  
    vieleicht napisał:
    Zastosuj BSM 3s i możliwe, że nie będzie potrzebna już nawet ta dodatkowa przetwornica.

Wtedy uzyskam 11,1 V na wyjściu wiec nie bedę już podbijał do 12 jednak w takiej sytuacji podczas rozładowywania akumulatora napięcie będzie spadać.

Jeśli zastosuje diody LED tylko koloru białego to sterowanie jasnością lepiej zrobić przez potencjometr czy jednak przez PWM?
  • Poziom 28  
    Musisz sprawdzić jak przy np. 10 V będzie świecić. Przez PWM możesz uzyskać szerszy zakres regulacji. Poza tym potencjometr musiałby być kilkudziesięciowatowy.
  • Poziom 38  
    adiman29 napisał:
    To by bylo dobre rozwiązanie ale jak ładować to przez usb? Przylutować złacze po prostu?

Możesz ładować ładowarką z TP4056 bez układów zabezpieczających.