Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spuchnięte kondensatory w zasilaczu Tagan

23 Maj 2020 17:19 153 7
  • Poziom 8  
    Witam, Spuchnięte kondensatory w zasilaczu Tagan
    Komputer nagle się wyłączył. Po sprawdzeniu zasilacza znalazłem spuchnięte kondensatory. Zasilacz Tagan TG 500-U33. Wymieniłem je
    Komputer ruszył. Wydawałoby się że jest w porządku ale syn zauważył że ze dwa razy chciał włączyć komputer a tu świeci zielona dioda zasilania i oczywiście nic nie pracuje. Po wyłączeniu zasilania komputer znowu normalnie pracował. A dziś wreszcie grając nagle znów się wyłączył i tylko świeciła dioda zasilania. Oczywiście cisza, nic nie pracowało. No i mam dylemat co z tym dalej zrobić. Nie mam jak sprawdzić czy jeszcze jakiś kondensator mógł pójść. W sumie to zostały do wymiany 4 sztuki 1000uF/16V i dwa miniaturowe. Podejrzewam, że gdyby poszło coś więcej to w ogóle by nie zaskoczył a tym bardziej by nie pracował. Mam nadzieję iż ktoś mi podpowie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Jeśli wymieniłeś wszystkie spuchnięte elektrolity pomierz napięcia na wtyczce ATX.
    I zrób test obciążeniowy tego zasilacza.
  • Poziom 27  
    Pytanie, czy wcześniej nie było utrudnionego włączania się? Zasilacz swoją drogą, a to może być też coś niezależnego. Sprawdź tez wzrokowo kondensatory na płycie głównej.
  • Poziom 8  
    PITERRR napisał:
    Jeśli wymieniłeś wszystkie spuchnięte elektrolity pomierz napięcia na wtyczce ATX.
    I zrób test obciążeniowy tego zasilacza.

Nie mam jak zrobić takiego testu. Co do napięć to później złoże go i jak się włączy zrobię zrzut z programu.

Dodano po 2 [minuty]:

vieleicht napisał:
    Pytanie, czy wcześniej nie było utrudnionego włączania się? Zasilacz swoją drogą, a to może być też coś niezależnego. Sprawdź tez wzrokowo kondensatory na płycie głównej.

Nie, nie było. Na płycie jest OK. Nie mam drugiego zasilacza aby sprawdzić tę opcję. Też pomyślałem o tym, że przy okazji płyta mogła się uszkodzić.
  • Poziom 30  
    Wziąwszy pod uwagę że zasilacz pewnie z 10lat ma to teraz trzeba wymienić te niespuchnięte, ze szczególnym uwzględnieniem strony pierwotnej.
  • Poziom 8  
    Napięcia są w porządku.

Dodano po 2 [minuty]:

strucel napisał:
    Wziąwszy pod uwagę że zasilacz pewnie z 10lat ma to teraz trzeba wymienić te niespuchnięte, ze szczególnym uwzględnieniem strony pierwotnej.

W tym rzecz, że tam kondensatorów jest tylko kilka. Zamówię te 1000uF/16V oraz 22uF/16V, ale nic więcej nie mogę zrobić. Ogólnie komputer jakoś ciszej i spokojniej pracuje.