Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mufa (nakrętka dwugwintowa) z wewnętrznym gwintem drobnozwojnym

23 Maj 2020 17:47 225 6
  • Poziom 5  
    Cześć,

szukam, jak mi się wydaje — ale o tym za chwilę, mufy/nakrętki dwugwintowej do drewna, najlepiej z kołnierzem, z gwintem wewnętrznym M10 drobnozwojnym (o skoku 1 mm). Może być wkręcana kluczem sześciokątnym/imbusowym, ale ponieważ do wkręcenia jest tylko 10 mm gwintu, to może być i inny sposób (by nie tracić cennych milimetrów z długości zaczepu).

No właśnie szukam i szukam tej mufy, i nic. Ale może po prostu źle szukam? Opiszę po krótce co chcę uzyskać, może ktoś z Was będzie w stanie nakierować mnie na bardziej fachowe nazewnictwo opisujące to, co jest mi potrzebne.

A jest tak. Chcę mieć możliwość wkręcenia końcówki giętkiego pałąku, czyli tzw. gęsiej szyi, do blatu biurka. Gwint pałąku wygląda tak, jak na załączonym zdjęciu. Moim zdaniem to gwint M10x1, ale nie jestem specjalistą od spraw technicznych, więc mogę się mylić.

Czy ktoś produkuje w ogóle mufy z wewnętrznym gwintem drobnozwojnym?

Z góry dzięki za naprowadzenie mnie na jakieś symbole DIN czy innego ISO takiego wkrętu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    Czy dobrze rozpoznałeś wielkość gwintu? Możesz to sprawdzić w typowej / zwykłej oprawace do żarówki E27, lub E14, taka która jest mocowana w lampie na rurce, próbując wkręcić tą końcówkę w oprawkę. Nie spotkałem takich mufek, ale gwintownik nie jest strasznie drogi, to można by zrobić sobie samemu.
  • Poziom 23  
    Może być M10x1, często stosowany gwint przy akcesoriach oświetleniowych. Potrzebował byś gładkiej mufki z gwintem wewnętrznym M10x1. Najlepiej wkleić estetycznie w biurko w odpowiednim miejscu. Mufka
  • Poziom 5  
    Wklejenie gładkiej mufy to też byłoby jakieś rozwiązanie, ale trochę bałbym się tego, że klej w końcu puści i cała mufa zacznie się obracać w otworze, nawet jeśli porobiłbym w niej od zewnątrz jakieś nierówności dla lepszego chwytu.

Na razie spróbuję metody z nagwintowaniem. Kupię szeroką mufę M8, rozwiercę ją do 9 mm i nagwintuję do M10x1. Mam cichą nadzieję że w mufie o szerokości 14 mm cała ta dodatkowa szerokość (bo standardowo mają chyba 12 mm) nie poszła w szerszy wkręt do drewna tylko w grubość ścianek, żeby było z czego "pocienkować". Później jeszcze ewentualnie ocynkować je galwanicznie we własnym zakresie, i może coś z tego będzie, ale mocno w to wątpię. No a jeśli to nie wypali to spróbuję z gładką.

Pytanie dodatkowe: czy mufy należałoby rozhartować do rozwiercenia i nagwintowania?
  • Poziom 23  
    Wątpię, żeby takie rzeczy były hartowane. Zobaczysz przy wierceniu.
  • Poziom 5  
    Znalazłem właśnie jakieś nagwintowane obustronnie tulejki (aczkolwiek dość drogie — ponad 4,50 PLN za sztukę...), ponoć służące do naprawy zerwanych gwintów.

Co prawda ich zewnętrzny gwint nie jest przeznaczony do wkręcania w drewno (też jest drobnozwojny) ale z nim już bym zaryzykował wklejenie klejem epoksydowym w płytę wiórową. Bo tak sobie myślę, że epoxy po stwardnieniu będzie na tyle mocne, że utrzyma kształt drobnego gwintu zewnętrznego. No i ta tulejka ma kołnierz, niewielki ale zawsze, a to dla mnie plus.

Rozważałem nawet użycie nitonakrętki (wszystko lepsze od ryzykownych przeróbek gotowych elementów), ale nie znalazłem żadnej z gwintem drobnozwojnym.

Dziękuję Wam za pomoc.
  • Poziom 12  
    Kup rurkę M10x1 z nakrętkami. W blacie wywierć na wylot otwór przez który przełożysz rurkę i skręć nakrętkami tak aby nad blatem wystawał kawałek gwintu. Na ten gwint wkręć mufę, a w mufę lampę i sprawa załatwiona. Pod nakrętki możesz dać szerokie podkładki dla lepszego ustabilizowania.
    Rurki: https://apmal.pl/rurki-gwintowane-m10-c-60_61.html
    Mufy: https://apmal.pl/mufy-m10-c-60_63.html