Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w ziemi Prąd,Sat,Lan

23 Maj 2020 19:12 162 6
  • Poziom 2  
    Witam.Planuje budowę małego domku w ogrodzie z drewna oddalonego około 25 metrów od domu. Chcialbym domek zasilić w prąd, do tego Tv więc byłby mi potrzebny kabel Sat i do tego jeszcze Kabel z Lan.Moje Pytanie czy można te wszystkie 3 kable zakopać razem w jakimś peszlu w ziemi?Jak głęboko?czy musza być osobno?w domku będzie tylko Tv i światło.wiec mały pobór prądu.Moze ktoś doradzi jakie kable mam kupić żeby było to na lata.pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 18  
    andrzejjp napisał:
    żeby było to na lata.pozdrawiam

Skoro ma być na lata to kabel zasilający ( ziemny ) wciągnij do rury np. Arot, do drugiej rury możesz wciągnąć kabel Sat oraz Lan.
    Obydwa kable najlepiej żelowane. Rury z kablami zakop w ziemi nie mniej niż 60 cm.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 2  
    Czyli nie można tych 3 kabli razem w jednej rurze?będą zakłócenia na Sat i na Lan?
  • Poziom 29  
    andrzejjp napisał:
    Czyli nie można tych 3 kabli razem w jednej rurze?będą zakłócenia na Sat i na Lan?

Kolega wcześniej dobrze doradził, zasilający albo w osobnej rurze (czyli 2 rury jedna na media druga na zasilanie) lub kabel zasilający w ziemi a rura tylko do mediów (zastanów się czy zamiast skrętki żelowanej nie dać światłowodu bo od pewnej długości koszt światłowodu i mediakonwerterów na 1Gb będzie tańszy niż własnie skrętki w żelu).

Ps. Jeśli LAN i SAT puścisz po światłowodzie (Lan po swoim i Sat po swoim kablu a nawet nie tyle osobnym kablu co osobnym włóknie w kablu światłowodowym doziemnym z np 8 czy 12 włóknami) to możesz w jednym peszlu/rurze osłonowej dać też kabel zasilający bo nie będzie to miało żadnego wpływu na media transmitowane po światełku.

Ps2. Możesz też dać wszystkie trzy kable (zasilający, skrętkę i koncentryk ważne by były wersje doziemne, skrętka żelowana i koncentryk też) w jednym peszlu, ale nie będzie to do końca zgodne ze sztuką i mogą (ale nie muszą) wystąpić problemy z sygnałem. Sam musisz zdecydować jaką wersję wybrać, tanio czy dobrze nie da się obu na raz.
  • Poziom 18  
    andrzejjp napisał:

Kable nisko prądowe nie układamy blisko kabli zasilających.
  • Poziom 29  
    wodzu_1 napisał:
    andrzejjp napisał:

Kable nisko prądowe nie układamy blisko kabli zasilających.

Tak jak kolega pisze, a dlatego że mogą się przenosić zakłócenia (mogą ale nie muszą :) ). Jak to mówi stare powiedzenie na dwoje babka wróżyła.
    Dlatego warto się stosować do zaleceń które ktoś w tym celu opracował.
  • Poziom 11  
    Kabli nN nie układa się w rurach na całej ich długości. Było to wielokrotnie omawiane na forum.