Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama przesuwna i zabezpieczenie przed kolizją z furtką z elektrozaczepem.

23 Maj 2020 19:33 150 7
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam furtkę otwieraną do wnętrza posesji i bramę przesuwną która niestety końcem przeciwwagi wjeżdża w światło furtki.
    W furtce jest elektrozaczep który dostałem w komplecie od wykonawcy furtki, nie jest jeszcze podłączony.
    Teraz chcę się jakoś zabezpieczyć przed kolizją zwłaszcza że furtka ma pochwyt od środka i nawet lekko niedomknięta może zostać zniszczona przez otwierającą się bramę. Nawet w sytuacji gdy elektrozaczep nie działa w dzień - jest nieaktywny.
    Wymyśliłem że blokowałbym otwarcie się bramy podłączając się pod jedną z krańcówek granicznych bramy. To napęd beninci i są tam chyba krańcówki NC. Czyli wystarczyłoby chyba połączyć tą krańcówkę szeregowo z krańcówką elektrozaczepu furtki tyle że chyba nie ma takich elektrozaczepów na rynku z wbudowaną krańcówką... tzn wykrywającą że nie ma języczka zamka w komorze elektrozaczepu. Czy jedynym wyjściem jest zamontowanie magnetycznej zewnętrznej krańcówki na furtce ? Wtedy chyba dałbym ją szeregowo z krańcówką napędu bramy i to zabezpieczyłoby ją przed otwarciem z pilota?
    Pytanie nr 2 - czy da się zrobić zabezpieczenie w drugą stronę... tzn brama jest otwarta, ale ktoś rozpędzony z zewnątrz nie widzi tego i otwiera z rozmachem furtkę - tzn musiałbym wymusić aktywowanie elektrozaczepu automatycznie gdy brama jest otwarta, nawet w dzień gdy zaczep jest otwarty.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    Musisz dać mały kontaktron na furtce i podłączyć go pod wejście stop w centrali napędu.
  • Poziom 29  
    KacperJ napisał:
    Czy jedynym wyjściem jest zamontowanie magnetycznej zewnętrznej krańcówki na furtce ?

To jest najpewniejsze rozwiązanie. Nawet lekko niedomknięta furtka przy odpowiednio zamontowanym kontaktronie nie pozwoli na ruch bramy.

KacperJ napisał:
    Pytanie nr 2 - czy da się zrobić zabezpieczenie w drugą stronę...

Kontaktron na bramie podłączony do obwodu/sterownika zaczepu furtki załatwi to.
  • Poziom 12  
    Cytat:

Kontaktron na bramie podłączony do obwodu/sterownika zaczepu furtki załatwi to.

Ale nie bardzo rozumiem jak bo te wszystkie elektrozaczepy które przeglądam to mają w większości blokadę ale jest ona mechaniczna. Przesuwa się knefel od środka i odblokowuje się zaczep - nie widziałem takiego zaczepu który mogłby być blokowany elektrycznie jeśli jest w położeniu otwartym.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    KacperJ napisał:
    tyle że chyba nie ma takich elektrozaczepów na rynku z wbudowaną krańcówką... tzn wykrywającą że nie ma języczka zamka w komorze elektrozaczepu.

Oczywiście że są, szukaj po hasłem "elektrozaczep z czujnikiem", i ten czujnik podpiąć pod zaciski "STOP" lub odpowiednio pod wejście fotokomórki w napędzie bramy.
  • Poziom 12  
    adversus napisał:
    Zaczep rewersyjny.

Niestety ale przez 3/4 czasu pobierałby prąd... Furtka ma być otwarta tylko 8h dziennie w dni robocze.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    KacperJ napisał:
    Niestety ale przez 3/4 czasu pobierałby prąd... Furtka ma być otwarta tylko 8h dziennie w dni robocze.

Taki zaczep pobiera 3-4W, co raczej nie jest problemem, większym problemem przy rewersyjnym jest to że trzeba przewidzieć podtrzymanie zasilania bo przy awarii zasilania furtka będzie otwarta.

Możesz zastosować zworę która będzie trzymać furtkę gdy brama jest otwarta, możesz dołożyć przycisk na zewnątrz do otwierania furtki który będzie aktywny tylko przez te 8 godzin tylko wtedy gdy brama jest zamknięta, możesz zastosować rewersyjny.
    W skrócie musisz mieć możliwość elektrycznej blokady otwierania furtki gdy brama jest otwarta.