Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CEA-Leti demonstruje układy RF w paśmie D dla systemów 6G

ghost666 23 Maj 2020 20:16 699 0
 • CEA-Leti demonstruje układy RF w paśmie D dla systemów 6G
  Scalony sterownik antenowy zamontowany
  z tyłu macierzy nadawczej na pasmo D.
  CEA-Leti, francuski instytut badań technologicznych, zademonstrował transmisję w pasmie 140 GHz o prędkości 100 Gb/s zrealizowaną przy użyciu prostej architektury RF z sygnałem mieszanym. Badania te przeprowadzono w ramach projektu aplikacji "poza-5G", dotyczących komunikacji 6G w pasmie D (od 110 GHz do 170 GHz). Oczekuje się, że komunikacja bezprzewodowa w pasmie fal milimetrowych w zakresie od 20 GHz do 300 GHz będzie kluczową technologią wspomagającą dla systemów bezprzewodowych 6G, ponieważ ogromna przepustowość dostępna w tym zakresie promieniowania elektromagnetycznego może pozwolić na osiąganie bardzo dużej prędkości przesyłania danych. W zakresie tym CEA-Leti bada pasmo D, które może odgrywać istotną rolę w komunikacji bezprzewodowej 6G.

  CEA-Leti miała prezentować swoje osiągnięcia w zakresie systemów pracujących w pasmie D już w marcu br. na odwołanym seminarium poświęconym technologiom 6G. Naukowcy wskazują na potencjalne rozwiązania w tym zakresie do aplikacji jako backhaul o dużej przepustowości, ulepszone hot-spoty i komunikacja między urządzeniami na krótki dystans. Wymagania dotyczące prędkości przesyłania danych dla tych aplikacji, zwykle wynoszą co najmniej 100 Gb/s na urządzenie i przekraczają możliwości 5G. W opublikowanym artykule CEA-Leti przedstawia przegląd potencjalnych zastosowań i wyzwań związanych z ich realizacją. Spółka przedstawił także scenariusze zastosowań w nowym fragmencie spektrum i uwzględniła kompromisy między wymogami a obecnymi ograniczeniami technologii krzemowej. Na podstawie tego ustaliła plan rozbudowy systemów i opracowywania technologii 6G.

  Jean-Baptiste Doré, naukowiec z CEA-Leti i jeden z autorów artykułu, powiedział: "Dzięki CMOS wciąż możemy projektować układy scalone dla dolnej części pasma D, ale jesteśmy na granicy tego, co może ona nam dostarczyć na tych częstotliwościach". Ponieważ technologie ta nie jest w stanie wyprodukować urządzeń, które zapewniają odpowiednio wysoką częstotliwość pracy tranzystorów potrzebną, CEA-Leti bada zoptymalizowane projekty obwodów RF z innowacyjnymi architekturami oraz nowymi materiałami.

  CEA-Leti demonstruje układy RF w paśmie D dla systemów 6G


  "Wyzwania związane z korzystaniem z komunikacji bezprzewodowej w paśmie D obejmują straty w propagacji fali w wolnej przestrzeni, które rosną wraz z kwadratem częstotliwości i muszą być kompensowane za pomocą anten o dużym wzmocnieniu. Pociąga to za sobą poważne ograniczenia kierunkowości i ustawienia anteny" mówi Doré. Ograniczenia te obejmują fizyczne bariery dla propagacji fal poniżej THz, które mogą być blokowane lub silnie tłumione przez ściany, drzewa, a nawet okna. Nawet przy wyraźnej ścieżce propagacji wymagane są anteny o wysokim zysku. Aby sprostać temu wyzwaniu, CEA-Leti projektuje technologie, które przekraczają najnowszy stan techniki, charakteryzują się wysoką kierunkowością i sterowaną elektronicznie macierzą anten.

  "W Leti pracujemy nad planem dotyczącym zintegrowanego chipsetu RF i konstrukcji anteny. Zaczęliśmy myśleć o nowych technologiach dla pasm sub-THz, które można zintegrować z CMOS i rozpoczęliśmy projektowanie anteny i zestawu układów" dodaje Doré.

  Źródło: https://www.eetimes.com/cea-leti-demos-d-band-rf-architecture-for-6g-roadmap/#

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9757 postów o ocenie 7940, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.