Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa sterownika silnika

24 Maj 2020 00:05 486 22
 • Poziom 10  
  Witam.
  Posiadam efekt dyskotekowy który posiada 2 silniki poruszające tarczami. Problem jest taki, że jeden silnik normalnie bez problemu obraca się w 2 strony w rytm muzyki (tarcza z kolorami). A drugi silnik się nie rusza. Ze wstępnych oględzin nic nie popalone. Transformator, mikrofon, potencjometr, silniki sprawne. Podejrzewam tranzystory Q3, Q4 koło wyjścia na silnik, są to tranzystory ssc 8050 d331. I moje pytanie brzmi co jeszcze może być uszkodzone, jeśli tranzystory to jakimi można by było je zastąpić. Dodam tylko, że jak wymieniłem jeden z tranzystorów na trochę inny s 8050 d991 to silnik zaczął się kręcić ale ciągle w jedną stronę. Do gniazda koło układu scalonego (gniazdo 3 pin) jest czujnik położenia tarczy, jest sprawny. Pozdrawiam, czekam na odpowiedzi i pomysły :) W załączniku przesyłam zdjęcia płytki.
  Naprawa sterownika silnika Naprawa sterownika silnika Naprawa sterownika silnika Naprawa sterownika silnika Naprawa sterownika silnika Naprawa sterownika silnika Naprawa sterownika silnika
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 28  
  Ten drugi tramzystor to darlington więc może nie pracować poprawnie w tym układzie bo tu został użyty zwykły tranzystor pojedynczy. Po południu poszukam zamiennika a jeśli chcesz to możesz znaleźć notę katalogową a pełna nazwa tranzystora to 2sd331.
 • Poziom 10  
  1.Dziękuję za odpowiedź :) Widzę tylko pewien problem, ponieważ te tranzystory występują w 2 konfiguracjach NPN i PNP teraz pytanie jak to sprawdzić bo na jednej stronie piszą, że ssc 8050 d 331 jest NPN a na 2 PNP. Teraz jak to najlepiej sprawdzić lub jaki zamiennik by się nadał był bym wdzięczny za znalezienie. Przekopałem internet i pisali różne tranzystory np. bd139 w którym wygiąłem odpowiednio nóżki wlutowałem 2 ale niestety brak efektu jeszcze przestał się 2 silnik kręcić. ale po wylutowaniu wszystko znowu działa w ten sam sposób.

  2. Ja nie mam pewności, że tranzystory są uszkodzone, tylko podejrzewam, i zastanawia mnie co oznacza napis pod tranzystorem np d331, d991 itd. Czy to możliwe, jak sprawdzałem multimerterm na opcji diody, to wg noty katalogowej wyprowadzenia to E B C, a tranzystor mój zachowywał się jak E C B czyli baza na 3 wyprowadzeniu. Gdyby pracował jako E C B to jest sprawny ponieważ od bazy ( czerwona sonda ) do colectora i emitera był prąd w granicach 0,704. Ale gdy patrzymy na notę katalogową to układ wyprowadzeń to EBC czyli by świadczyło, że uszkodzony. O co chodzi ? Wydaje mi się, że są po prostu uszkodzone ponieważ po wlutowaniu sprawnego tranzystora s8050 d991 NPN silnik zaczął się kręcić w jednym kierunku. HELP ???
 • Poziom 28  
  Wszelkie informacje na temat tranzystora czyta się z datasheet a zamiennikiem może być bd 239, bd241, bd535. Tranzytor ma wyprowadzenia w kolejnosci bce i jest to npn. Nota katalogowa tak mówi to tak musi być.
 • Poziom 38  
  Witam - czy możesz zamieścić fotkę tego tranzystora ?( SSC8050)
 • Poziom 38  
  Witam - faktycznie jest taki tranzystor SSC8050 D331 ;
  Naprawa sterownika silnika

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ma inaczej elektrody ; E C B ;
  Czyli elektroda środkowa to kolektor .
  Naprawa sterownika silnika

  Dodano po 5 [minuty]:

  Naprawa sterownika silnika
 • Poziom 38  
  Witam - skoro tranzystory są sprawne to proszę prześledzić z jakiego scalaka ( które piny ) podają stan niski lub wysoki
  poprzez rezystory na tranzystory SSC8050 .
  Możliwe że ten scalak jest wadliwy ?
 • Poziom 10  
  Witam. Problem taki, że zależy jaka nóżka idzie od tranzystora to zawsze min 1 styka się z 1 scalakiem, czyli do każdego scalaka. Miałem na warsztacie scalak LM324N ( ten na samym dole koło gniazda mic i potencjometru ) Po wymianie ta sama reakcja. Pozostałe 2 scalaki nie wiem, chyba, że da się dobrać zamiennik, ponieważ widziałem, że to są jakieś bramki a coś tam mam. Tylko ewentualnie jakie zamienniki. HELP :)
 • Poziom 28  
  Według mnie ten silnik będzie się kręcić w tylko jedną stronę są dwa tranzystory bo jeden uruchamia się stanem niskim a drugi wysokim ale zawsze silnik będzie działać tylko w jedym kierunku. Mógłby działać w dwóch kierunkach ale potrzebne były by 4 tranzystory w ukladzie mostka H aby zmieniały polaryzacje silnika można też to samo osiągnąć za pomocą dwóch tranzystorów ale oba są zasilone z tego samego bieguna.
 • Poziom 38  
  To jest silnik z przekładnią 12V 20 RPM , proszę kupić i wymienić scalaki .
 • Poziom 28  
  Zanim coś kupisz zrób pomiary na bazach tych tranzystorów, chodzi o napięcia jakie się pojawiają z ukladu sterującego. Jeśli są napięcia i się zmieniają to nie ma potrzeby wymieniać układów scalonych a pomiar może być bez tranzystorów.
 • Poziom 38  
  Witam - ta płytka zasilana jest podwójnym napięciem ( zasilacz symetryczny ) z odczepem , proszę zmierzyć napięcie
  tam gdzie jest zaznaczony plus oraz minus ( bez kółka ) oraz tam gdzie jest plus oraz minus w kółkach ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Naprawa sterownika silnika

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jeden biegun silniczków jest pomiędzy plus 12V a minus 12V .
 • Poziom 10  
  Może inaczej. Czy ktoś mi powie kiedy silnik powinien się załączać ? W sensie co musi się stać albo czy po jakimś czasie czy jak

  Dodano po 16 [minuty]:

  Ponieważ udało mi się odkryć, że kiedy jak by tarcza odbija światło z czujnika i wraca to tarcza obraca się do takiej pozycji aby światło przechodziło przez otwór w tarczy. Tylko teraz pytanie kiedy to powinno się obracać same z siebie, ponieważ w końcu musi zmienić wzór.