Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni

RadiestetaWroc 24 May 2020 02:13 8529 114
Computer Controls
 • #1
  RadiestetaWroc
  Level 3  
  Witam jestem na forum nowy. Temat który poruszam istniał już na tym forum ale umarł śmiercią naturalną.
  Zamierzam zbudować hydrauliczną wiertnicę do studni. Nie zależy mi na budowie prostej konstrukcji z wyciągarką i silnikiem elektrycznym gdyż zależy mi na tempie wiercenia i stosunkowo mało absorbującej obsłudze pompa będzie wiercić płuczkowo standardowo do głębokości 30m ale chcę mieć opcję głębszego odwiertu.
  Zależy mi aby Wiertnica posiadała hydraulicznie :
  • Stawiany maszt o wysokości min 3m
  • Napęd pompy wody żeby uniknąć dodatkowych urządzeń
  • Napęd góra/ dół masztu z stosunkowo dużym dociskiem na wypadek twardych warstw gleby
  • Uchwyt do przytrzymania żerdzi w trakcie wykręcania oraz wkręcania żerdzi w żerdź
  • Wysuwane podpory do poziomowania wiertnicy
  • Napędzane żerdzie
  Chciał bym aby wiertnica posiadała własny spalinowy napęd z silnika
  To tyle na temat założeń dotyczących sprzętu.
  Mając na uwadze fakt, że nie chce wydać na wiertnicę olbrzymich pieniędzy do napędu nie będę wykorzystywał nowego silnika lecz myślałem o jakimś silniku z tzw. Wołów roboczych np. VW T4 1.9D lub mercedes W124 200D.
  Jeśli chodzi o hydraulikę i siłowniki zakupiłem kombajn do buraków Neptun tam mam większość siłowników, rozdzielaczy, nie wiem jak z pompami
  Posiadam pytanie czy orientujecie się może w jaki sposób przenieść napęd z silnika na pompę jakiej siły musi być pompa hydrauliczna napędzająca żerdź, czy jest jakiś patent na dodanie udaru do wiertnicy na wypadek kamienia
  Po rozwianiu wszelkich wątpliwości przystąpię do budowy będę ją relacjonował na bieżąco wraz z zdjęciami i filmami.
  Proszę o informację osoby które są w temacie na co jeszcze zwrócić uwagę i co może stanowić duży problem przy budowie takiego urządzenia.
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  bambus94
  Level 30  
  Ja jestem na ukończeniu takiej wiertnicy.
  Napęd spalinowy, maszt od wózka widłowego 4 m, ale bez docisku, chociaż cała karetka będzie ważyła ok 300 kg plus każda żerdź 33 kg, cztery łapy do ustawienia, dwie na ramię nośnej dwie na samym maszcie co by sworznie nie musiały przenosić obciążenia. Napęd wiercenia mam silnikiem BMR400 plus przekładnia kątowa 1,57:1, daje mi to ok 100-120 obr/min i ok 650 Nm momentu. W pełni hydrauliczny system odkręcania żerdzi żeby nie latać z kluczem, dodatkowe kleszcze do stawiania i opuszczania żerdzi, co by nie patrzeć 33 kg i 3 mb to ciężko postawić lub położyć kilka lub kilkanaście razy dziennie.
  Pompę wody mam wirnikową (odśrodkowa), chociaż myślę że tłokowa mogła by się lepiej sprawdzać (większe ciśnienia), obrotnice do wpuszczania płuczki robiłem sam. A co do napędu tej pompy, ja podpatrzyłem jak jego zrobiony napęd wibracji w walcu drogowym, czyli hydraulika, pompa hydrauliczna na silniku podaje olej na silnik hydrauliczny (takie same objętości robocze co daje takie same obroty), a żeby wyłączyć napęd jest zawór kulowy który bocznikuje silnik czyli pompa po prostu przelewa olej bez ciśnienia.
  W zbiorniku z olejem zastosowałem chłodnice w postaci 4 rurek przez które będę przepuszczał płuczkę co spowoduje ochłodzenie oleju, olej z napędu pompy wody nie trafia do zbiornika tylko krąży niejako w układzie zamkniętym między pompą a silnikiem hydraulicznym ale po drodze jest chłodnica rurowa która też będzie chłodzona płuczką.
  Zdjęć raczej nie pokaże bo jest brzydkie pokraczne i nie pomalowane, ale wiedzą mogę się podzielić.

  PS. Oczywiście konstrukcja samojezdna z napędem hydrodrive czyli dwa silniki BMR200 na osi, do skręcania użyłem maglownicy z samochodu.

  PS2. Co do możliwych problemów, to z projektowaniem i budową kleszczy do trzymania i odkręcania żerdzi mordowałem się ze 2 miesiące (ale to ja), i koszty, przekroczyłem zakładany budżet już 2x, a jeszcze nie jest w pełni skończone.
 • #3
  RadiestetaWroc
  Level 3  
  Nie patrz na wygląd interesuje mnie napęd więcej konkretów bo myślałem o napędzie ale postanowiłem zrobić hydraulicznie wysuwane łapy żeby można to było stawiać na samochodzie i ściągać ewentualnie postawić na przyczepie czy innym dowolnym pojeździe. Kolejne moje pytanie co spowodowało przewyższenie budżetu 2 krotnie oraz czy 120 obr na min to nie za szybko?
 • Helpful post
  #4
  bambus94
  Level 30  
  Zanim zacząłem budowę sporo czytałem, głównie katalogi wiertnic przemysłowych i oglądałem filmy na YT.
  Niektóre wiertnice przemysłowe mają po 300 obr/min, małe wiertnice elektryczne mają po 30-60 obr/min, a wielu wiertaczy twierdzi że ok 100 jest optymalnie, więc chyba nie jest za dużo (2 obr/s).
  Ja od początku projektowania zakładałem że to ma samo jeździć (jak wiertnice do przewiertów kierowanych), a do przewozu na większe dystanse użyje holownika (takiego jak ma autopomoc).
  A dlaczego 2x więcej niż zakładałem? Wynika to z niedoszacowania wydatków, właśnie taki prozaiczny problem jak napęd pompy wody kosztował mnie ok 2 tys złotych. Pompa i silnik hydrauliczny o dużych wydatkach, węże hydrauliczne które przepuszczą takie ilości oleju (ok. 150 l/min), zawór bocznikujący i cała armatura niestety kosztuje, tu 5 tam 20 gdzie indziej 150 i się zbiera.
 • Computer Controls
 • #5
  RadiestetaWroc
  Level 3  
  Proszę popraw mnie jeśli masz inne rozwiązanie niż te które opiszę
  1. Od 0:17 do 0:25 s Filmu Zależy mi na stawianiu masztu.
  2. od 0:35 do 0:50 s. Maszt w wysuwanym dołem jako podstawa.
  3. Moja konstrukcja miała by zostać rozwiązana w ten sam sposób jeśli chodzi o napęd żerdzi przedstawiony na poniższym filmie jedyna różnica będzie wynikała z uchwytu żerdzi tj. blokady do ich wyciągania w górę. Oraz hydraulicznego uchwytu do ich przytrzymywania żeby nie biegać z kluczem.
  z poniższego filmu brak ze względu na regulamin już raz to napisałem ale musze czekać na akceptacje przez linki
  4. Jeśli mowa o podawaniu żerdzi oraz ich trzymaniu chcę skopiować rozwiązanie z poniższego filmu czas filmu 8:24 do 9:00 j.w.
  5. Silnik napędowy do zestawu to będzie silnik z mercedesa w124 200d mam dwa rozwiązania albo z wału korbowego zamontować koło zębate i przeniesienie napędu na pompę hydrauliczną z przełożeniem za pomocą zębatek i łańcucha, drugie rozwiązanie to koła pasowe i paski klinowe ewentualnie na sztywno z pompą hydrauliczną. Oczywiście rozruch silnika elektryczny są to bardzo proste silniki bez żadnej elektroniki.

  Produkowany
  od 1985 do 1995 roku
  Pojemność skokowa
  1997 cm³
  Typ silnika
  diesel
  Moc silnika
  75 KM (55 kW) przy 4600 obr/min
  Maksymalny moment obrotowy
  126 Nm przy 2700 obr/min
  Liczba cylindrów
  4
  Układ cylindrów
  rzędowy
  Liczba zaworów
  2
  Stopień sprężania
  22.0 : 1
  Zapłon
  samoczynny
  proszę o podpowiedź jak najlepiej połączyć pompę hydrauliczną z silnikiem oraz jaki model pompy zamontować żeby jednocześnie była w stanie obsłużyć silnik hydrauliczny wiertnicy wieży oraz napędu pompy wody.

  6. Tak jak wspominałem w opisie jeśli chodzi o siłowniki i część hydrauliki będę wykorzystywał kombajn do buraków Neptun
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #6
  bambus94
  Level 30  
  Filmu niestety nie widzę, ani żadnego odnośnika do niego więc nie mogę się wypowiedzieć czy mam podobnie.
  Co do napędu pomp z silnika, koła pasowe praktycznie odpadają, (przynajmniej u mnie) gdyż przenoszą za małe moce (przynajmniej z tych danych co ja znalazłem), od razu mówię że większość (albo wszystkie) pomp nie znosi sił promieniowych ani osiowych, przez co bezpośredni montaż koła pasowego/zębatego/łańcuchowego na pompie odpada. Trzeba konstruować dodatkowe łożyskowanie odciążające pompę.
  Nie wiem czy będziesz wstanie skonstruować wszystko tak żeby obsłużyła ci to jedna pompa, bo co zrobisz z nadmiarem oleju jak wyłączysz pompę wody (u mnie to ma największe zapotrzebowanie)? Chyba że zastosujesz pompę nurnikową o zmiennej wydajności i stałym ciśnieniu, ale to jest koszt i to spory. Dlatego ja rozwiązałem ten problem inaczej, trzy pompy hydrauliczne. Jedna zasila silnik hydrauliczny do pompy wody, tu wydatek będzie ok 150l/min, druga pompa (niecałe 40l/min) obsługuje jazdę, wysuwanie łap i stawianie masztu, trzecia pompa (też niecałe 40l/min) obsługuje kleszcze a napęd wiercenia i podnoszenie karetki mam z obu jednocześnie, dwa zawory zwrotne zbierające olej z obu małych pomp na kolejny rozdzielacz gdzie mam już ok 70-80l/min.
  Łącznie mam 13 sekcji na rozdzielaczach.

  Załącznik uchwyt zerdzi pokazuje mniej więcej to co ja mam, czyli podwójne kleszcze z czego górne obrotowe żeby rozkręcać żerdzie.
  Co do podnoszenia żerdzi to ja mam troszkę inny patent, zacisk hydrauliczny coś a'la duże kombinerki ze specjalnie ukształtowanymi szczękami.
  Pompa wody ze zdjęcia z niebieską wiertnicą jest podobna konstrukcyjnie do mojej, z tym że moja ma wirnik wielkości tej pompy (30cm średnicy wirnika).
  Stawianie masztu siłownikiem to żadna nowość, większość konstrukcji tak ma jak na zdjęciu.
  Co do udaru to przy metodzie na płuczkę to raczej trzeba by było zastosować młotek górny, nie szukałem nawet rozwiązań bo w moim rejonie nie potrzebne jest takie rozwiązanie.

  PS. Do całości warto dołożyć mały elektryczny agregat hydrauliczny na wypadek awarii silnika spalinowego, silnik ze 2,2 albo 3kW, mała pompa hydrauliczna i w razie awarii można przynajmniej żerdzie wyjąć.
 • #7
  RadiestetaWroc
  Level 3  
  bambus94 wrote:
  Dlatego ja rozwiązałem ten problem inaczej, trzy pompy hydrauliczne. Jedna zasila silnik hydrauliczny do pompy wody, tu wydatek będzie ok 150l/min, druga pompa (niecałe 40l/min) obsługuje jazdę, wysuwanie łap i stawianie masztu, trzecia pompa (też niecałe 40l/min) obsługuje kleszcze a napęd wiercenia i podnoszenie karetki mam z obu jednocześnie, dwa zawory zwrotne zbierające olej z obu małych pomp na kolejny rozdzielacz gdzie mam już ok 70-80l/min.
  Łącznie mam 13 sekcji na rozdzielaczach.


  czy masz jakiś schemat tego ?? w jaki sposób podpinasz 2 pompy widziałem takie rozwiązanie 2 pomp na napedzie ale nie rozumiałem dlaczego i jak
 • Helpful post
  #8
  bambus94
  Level 30  
  Schematu nie miałem ale na szybko narysowałem. Myślę że w miarę czytelny.


  EDIT: Dla zainteresowanych tak będzie skonstruowany smok do zasysania płuczki, podpatrzone u najlepszych czyli u strażaków.
  8 kwadratów wyspawanych z płaskownika 20x3, poskładane na przemian z podkładkami 2mm grubości, a całość zamknięta między dwoma płytami, daje to 9 przerw po 1080mm długości i 2mm wysokości każda, już z uwzględnieniem podkładek. Daje to łącznie 194,4cm² przelotu, rura ssawna 75 ma 38,5cm².
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #9
  RadiestetaWroc
  Level 3  
  żerdzie kupujesz gotowe czy robisz sam ?

  Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

  Ze względu na dużą ilość zamówień na wykonanie studni w ogródkach działkowych oraz brak ludzi do pracy muszę przyspieszyć z budową wiertnicy nawet w wersji mini.
  Średnia głębokość na której pokazuje się nam woda to 8 m ale bywa czasami że na 13 m dochodzimy do wody jednak ręcznymi wiertnicami dalej się nie da.
  Z uwagi na różnego rodzaju grunty zależy mi na tym aby wiertnica była skuteczna jeśli chodzi o wiercenie na większej głębokości niż 13 m oczywiście nie musi być to 30m. jednak chcę żeby wierciła metodą płuczkową.
  Stelaż: standardowa wieża z 2 teownika z łożyskami po 2 stornach. Praca góra dół napędu wiercącego na lince stalowej za pomocą wyciągarki elektrycznej. Daje to możliwość docisku wiertni w dół na wypadek twardych warstw gleby.
  Napęd żerdzi: odstając od przyjętych stereotypów doszedłem do wniosku, że ze względu na małą wagę całości oraz konieczność wykonania wiertnicy w krótkim czasie zmuszony będę korzystać z gotowych elementów. Wpadłem na pomysł żeby napędu żerdzi dokonywał klucz pneumatyczny napędzany powietrzem Model: TA830


  Duża moc 7000 Nm
  ✔ Niezawodne działanie
  ✔ Posiada bardzo wytrzymałą obudowę, której nie uszkodzisz nawet przy intensywnej, niedelikatnej pracy.
  ✔ Klucz został wyposażony w mechanizm impulsowy typu podwójny bijak oraz wysoki wyjściowy moment obrotowy.
  ✔ Sprawdzony bez-szpilowy mechanizm udarowy PIN LESS
  ✔ Wysoka wydajność i kultura pracy;
  ✔ Regulacja momentu obrotowego
  ✔ Regulacja obrotów prawo/lewo
  ✔ Trzy ochronne gumy zabezpieczające korpus klucza
  Skład zestawu
  • Klucz pneumatyczny pneumatyczny TAGRED TA830 1"
  • Walizka
  • Gratis: Udarowe klucze nasadowe nasadki 17-41 1' : 17 mm; 19 mm; 21 mm; 24 mm; 27 mm; 30 mm; 32 mm; 33 mm; 36 mm; 41 mm; kasetka

  Dane Techniczne
  Klucz pneumatyczny udarowy TAGRED
  • Model: TA830
  • Rozmiar trzpienia: 1", długość 22 cm
  • Maksymalny moment obrotowy: 7000 Nm
  • Prędkość maksymalna: 3000 obr/m
  • Ciśnienie robocze: 8-14 bar
  • Przyłącze węża pneumatycznego: 14mm
  • Waga: 20 kg
  • Regulacja momentu obrotowego
  • Regulacja obrotów prawo/lewo
  Udarowe klucze nasadowe, nasadki 17-41 1' 6-kątne
  • Model: TA1250
  • Wejście na klucz 1"
  • Gniazda: 6-kątne
  Posiadam sprężarkę do której będę chciał go podłączyć Firmowy kompresor olejowy, 2 tłokowy, Polskiej marki KowaL
  • + olej + filtry + odwadniacz + reduktor
  model o wydajności max 530 L/min i ciśnieniu max aż 10 BAR !
  • Nowa, ulepszona konstrukcja !
  • powiększono gniazda zaworowe w celu uzyskania szybszego przepływu powietrza
  • podwyższono radiator głowicy
  • zwiększono stopień sprężania pompy do 10 BAR
  • powiększona średnica turbiny chłodzącej
  • smarowanie olejowe, rozbryzgowe
  • 3 pierścieniowe tłoki
  Oryginalny kompresor olejowy, 2-tłokowy. Kompresor jest jednofazowy, chłodzony powietrzem i smarowany olejowo. Przeznaczony do malowania,pompowania, piaskowania, przedmuchiwania oraz do wszelkiego rodzaju prac z innymi urządzeniami pneumatycznymi. Nasz kompresor jako jeden z nielicznych posiada 2 odprężniki ułatwiające rozruch.
  PRODUKT CERTYFIKOWANY !
  Wymiary skręconego kompresora:
  • wysokość: ok. 80 cm
  • długość: ok. 100 cm
  • szerokość: ok. 48 cm
  Firma KowaL Polska, przy tym modelu, jako jedna z pierwszych, wprowadziła system KUTYCH KORBOWODÓW. Dzięki temu rozwiązaniu, nawet po wielu latach eksploatacji, nie dochodzi do powstania owalu na łączeniu tłoka ze sworzniem !
  Ten model posiada aż 4 złącza robocze ! Jedna z nich jest to szybko-złączka montowana bezpośrednio przy butli, co pozwala uzyskać maksymalny przepływ powietrza.

  UWAGA ! BUTLA MA PRAWDZIWE 100 Litrów pojemności !
  • Nasz kompresor posiada butlę z homologacją o prawdziwej pojemności 100 Litrów !
  • Ponadto ten model wyposażony w cylindry o średnicy aż 48 mm
  • silnik nawinięty drutem miedzianym max 3 kw
  • Do każdego kompresora dokładamy wszystkie, niezbędne dokumenty do zgłoszenia w UDT
  Posiadam również agregat prądotwórczy :
  AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY4,8kW KRAFT&DELE
  Cechy produktu:
  • odpalany z kluczyka
  • wbudowany regulator napięcia AVR
  • grubsze uzwojenie prądnicy
  • japońskiej konstrukcji gażnik
  • zapłon modułowy C.D.I
  • skuteczny system antywibracyjny
  • gratis akumulator żelowy
  • wyjście na 12 volt + Żabki GRATIS !!!
  Dane techniczne:
  • moc silnika / moc max prądnicy : (6,5hp) 4800 wat / 3800 kva
  • 400 volt/230 v / 50 hz
  • ok:3000 rpm
  • waga około. 45 kg
  • prostownik 12 volt 8,3 amper

  Charakterystyka:
  • wysoka jakość wykonania
  • duża moc silnika
  • niewielka waga
  • aluminiowy korpus silnika
  • system lov vibration
  • sprawdzona konstrukcja
  • automatyczne podawanie oleju
  • automatyczne dodawanie gazu
  • 800 wat na gniazdo 230 volt
  • trwała prądnica
  • 1 kva = 0,8 kw
  • regulator napięcia
  • osadzony na poduszkach amortyzujących
  • voltomierz
  • odprężnik ułatwiający rozruch
  • cicha praca silnika
  • zawór paliwa
  • wskaźnik paliwa

  Nowoczesny Agregat prądotwórczy KRAFT&DELE.Urządzenie dysponuje dużą mocą oraz charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Waga to jedyne ok 45 kg dzięki czemu jest on bardzo ergonomiczny, posiada również automatyczny system smarowania, filtrację powietrza, wbudowany regulator napięcia - AVR, zawór oraz wskaźnik paliwa, osadzony jest na poduszkach, wyposażony również w wyjście na 12 volt
  Pytania:
  1. Rury wiertnicy: proszę o informację jakie rury zastosować przy takim rozwiązaniu jaką średnice i jaki przepust.
  2. Jaką pompę zastosować
  3. Całość będzie zamontowana na przyczepce z castoramy wolał bym urządzenie o szerokości do 90 cm żeby przejechać przez furtki może macie coś do zaproponowania
  4. Co sądzicie o kluczu pneumatycznym jako napędzie, oczywiście z regulowanymi obrotami
  5. Jakiej średnicy taka wiertnica musi wiercić dziurę w ziemi żeby wszystko było wydajne w studniach jakiej wielkości może być gryzer żeby klucz go uciągnął.
  Proszę o ewentualne zastrzeżenia do pomysłu żeby popełnić jak najmniej błędów

  Ewentualnie przyszło mi do głowy że lepszy mogł by być sds-max jakies 19J ale to w przeliczeniu 19 Nm więc troche mało żęby napędzić 15 m żerdzi

  podpowiedzcie mi co byście zastosowali żeby posiadało opcję udaru
 • #10
  bambus94
  Level 30  
  Pierwsze co to nawet jeśli ten klucz ma 7000Nm to jest to moment generowany przez udar i faktycznego momentu który kręci nasadką jest dużo mniej, w końcu człowiek musi utrzymać to w rękach. Klucz dynamometryczny z nastawą 210Nm i długością 45cm jest już ciężki do ruszenia, a gdzie dopiero 7000?
  Jeśli chcesz mieć udar to ja bym raczej kombinował ze standardowym napędem elektrycznym (wg mnie bardziej niezawodne niż pneumatyka) i dołożyć młotek górny np w postaci młota udarowego przemysłowego na sprężone powietrze (ale to potrzebuje sporo powietrza) lub żeby nie ciągać dodatkowo kompresora to elektryczny młot. Pracowałem nie raz takim młotem i w betonie idzie jak złe, a w ziemi to już nie ma co mówić.  Jeśli chcesz mieć max 90cm szerokości to musisz zrobić to w postaci modułów lub przemyślany system zawiasów.

  1. Najlepiej żeby żerdzie miały gwint stożkowy co daje możliwość szybkiego montażu i demontażu, co do średnicy to najczęściej ludzie stosują ok 30-40mm wewnątrz.
  2. Ja mam pompę zdjętą z wozu strażackiego o wydajności 3,2m³/min przy 8atm, ale wiem że większość małych wiertnic jest obsługiwana przez pompy typu OMNIGENA Multi WQ 1500F. Przepływ płuczki musi być na odpowiednim poziomie co by dobrze wynosiła urobek na powierzchnię, zalecane jest właśnie ok 200l/min ale wiem że mniej też daje radę.
  W pewnym filmie na YT (jak znajdę to wstawię) był wzór i mi wychodziło że przy średnicy otworu 160mm potrzeba 800l/min, ale to był film o wierceniu przemysłowym w poszukiwaniu ropy.
  3 i 4 to jak wyżej.
  5. Jakiej średnicy gryzer uciągnie ci ten klucz? Nie mam pojęcia, ale wiem że silnik 2,2kW z reduktorem na 30obr/min jest wstanie pracować z gryzerem 160. A to jest tylko albo i aż ok 700Nm. Otwór przed osadzeniem rury musi być naturalnie większy żeby rura weszła bez oporów i żeby było gdzie i którędy wsypać żwir.
  Ja mam przygotowane dwa gryzery, 160 i 220 dla rur 125 i 160 ewentualnie dla sond pompy ciepła.

  Co do moich żerdzi, od tego zacząłem budowę wiertnicy, kupiłem żerdzie od przewiertów kierowanych, wszystko jest gotowe, gwint, podcięcia pod klucz (którego nie będę używał), wysoka wytrzymałość i niska cena, ale okupione jest to dwoma wadami, każda waży 33kg i ma 3mb, oraz w miejscu gwintu przelot płuczki jest zredukowany do 16mm, próbowałem przewiercić na 22 ale zamiast żerdzi go wiertło mi się sypało.
  Pompa ma duży wydatek i duże ciśnienie to da sobie radę.

  Edit:
  Tak wygląda mój smok, wewnątrz jest klapowy zawór zwrotny, na gwint przyjdzie 3" złącze storz i będzie jak ta lala, minimalna głębokość wody potrzebna do normalnej pracy to ok 70mm.
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #11
  bambus94
  Level 30  
  Piszę nowy post bo edytowanie chyba nie daje informacji do obserwujących.
  Chcę się pochwalić, a może pożalić, ogólnie poinformować zainteresowanych.
  Dwa silniki BMR200 nie są w stanie ruszyć mojej konstrukcji z miejsca, mimo że mają ok 400Nm każdy w pozycji zablokowanej to daje ledwie 250kg siły pchającej/ciągnącej.
  Dlatego zastosowałem skrzynie biegów z Subaru Forestera, na pierwszym biegu i załączonym reduktorem łączne przełożenie jest na poziomie 20,5:1 co z 400Nm zrobi mi 8200Nm czyli ponad 2,5t siły, mam nadzieję że konstrukcja skrzyni biegów wytrzyma. Oczywiście musiałem zablokować centralny dyferencjał różnicowy bo wykorzystuje wyjście na tylko jedną oś.
 • #13
  Sa2k
  Level 18  
  do Bambus94 :
  A jakie obroty Tobie wyszły przy tym przełożeniu, bo chyba marne ?

  Mam takie pytanie do was:
  Ile Niutonometrów i obrotów według was potrzeba przeciętnej wiertnicy do wiercenia otworów o średnicy Fi 160 i Fi 200 ?
  Oczywiście wszyscy chcą najwięcej, ale proszę z rozsądkiem.

  Poniżej prototyp mojego podwozia pod dowolną zabudowę:


 • #14
  saddam100
  Level 12  
  Sa2k wrote:
  Poniżej prototyp mojego podwozia pod dowolną zabudowę:

  Możesz coś więcej napisać o tej platformie? Bardzo mi się to podoba, a właśnie czegoś takiego potrzebuję.
  Jaka pompa? Jakie silniki? Napęd gąsienicowy z czego?

  Pozdrawiam.
 • #15
  bambus94
  Level 30  
  @Sa2k Minął prawie rok a ja dopiero zobaczyłem tą wiadomość. Na pierwszym biegu obroty są fatalnie niskie, ale nawet na piątym sobie radzi, w momencie podania pełnego przepływu oleju od razu potrafi zerwać przyczepność na kołach, więc nie jest tak źle.

  Ogólnie to właśnie prowadzę ostatnie testy i jak pójdą pomyślnie to w przyszłym tygodniu może w końcu wywiercę te studnie.

  Mój projekt mocno się zmienił od ostatniego mojego posta.
  A mianowicie, do napędu został zaprzęgnięty 1.9TD z Renault wraz ze skrzynią biegów. Co ja z tym silnikiem to nie miałem, ogólnie jest to bardzo prosta konstrukcja, ale jako że silnik kupiony jako używany to turbo trzeba było zregenerować (kupiłem gotowy core) ale też miałem (a w sumie mam dalej) przygodę ze sterownikiem obrotów. Ogłosiłem tu na elektrodzie że chce aby ktoś mi zrobił taki sterownik PID, znalazł się chętny ale chyba go to przerosło bo z planowanych 3 tygodni zrobiły się 3 miesiące a układ wciąż nie działa.
  Dlatego zamówiłem sterownik do agregatu prądotwórczego Made in USA i działa jak ta lala.
  W skrzyni zaspawany dyfer, do obu wyjść podpięte dwie pompy w tym jedna podwójna. Czyli mam łącznie 3 pompy hydrauliczne (każda chyba 35cm³/obr)
  Wyjścia z dwóch są podpięte do dwóch zaworów 3D a jedna bezpośrednio do rozdzielacza.
  Zawory 3D są spięte tak że mają tylko dwa wyjścia, napęd jazdy (który podaje olej na napęd wiercenia i całą resztę) oraz pompa płuczki. Mogę ustawić tak że każdy rozdzielacz jest zasilany z jednej lub dwóch (równolegle) pomp. Ale wtedy drugi rozdzielacz zostaje bez oleju.
  Po długich i żmudnych przemyśleniach i obliczeniach stwierdziłem że najlepszą pompą do płuczki będzie tłokowa. Charakterystyka pracy jest odpowiednia bo zapotrzebowanie na moc jest zależne od ciśnienia a nie od przepływu jak w wirowych. Teraz mam dwucylindrową, 100mm średnicy, 400mm skoku, teoretyczne obliczeniowe ciśnienie maksymalne to 33 bary, 12 jest możliwe na 100% bo tyle mi manometr pokazywał, a może być i więcej bo raz przy testach zerwało mi wąż ze złącza stoż, a to nie są małe siły.

  Co do momentu wiercenia, mam przekładnię kątowa która wytrzymuje 800Nm momentu na wejściu i ma przełożenie 1,57:1, zasilam to silnikiem BMR400 (już myślę nad czymś większym) i on daje coś ok 250Nm przy 150Obr/min czyli mam na wyjściu ok 100obr/min i ok 370Nm a przydałoby się więcej.

  Aaa, i co do żerdzi, pewien ślusarz chciał 100zł za przewiercenie jednej z obu stron na fi25mm.
  No to mimo że moja tokarka ma 400mm w kłach to ja rozwierciłem te żerdzie (3000mm) sam, teoretycznie 3000zl w kieszeni minus własne dniówki to i tak jestem do przodu.

  Mam nadzieję że moja obrotnica wytrzyma dwie studnie, a w zimę muszę zrobić nową, uszczelnienie na dwóch simeringach i pierścieniu z teflonu.

  A co tam, pochwalę się kilkoma rozwiązaniami.  EDIT:
  Próba pompy na płuczce z zanieczyszczeniami się udała, popracowało to tak z 30min i jest spoko.
  Lecz niestety stała się rzecz której się obawiałem czyli to:
  A tak wygląda moja obrotnica. Muszę ją teraz usprawnić. A to znów kilka dni roboty.


  Przerysowałem trochę schemat tak by oddawał realia.
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #16
  Sa2k
  Level 18  
  Do Saddam100.
  Agregat sprzedałem tydzień temu. W planie jest budowa nowego zupełnie innego.
  Budowa podwozia to znaczne koszty. Materiały i obróbka stali to około 13tysi. Sam agregat to 6 tysi materiał.

  Do Bambus94.
  Moja wiertnica w budowie, ale ja buduje mini potworka ;)
 • #17
  bambus94
  Level 30  
  Sa2k wrote:
  ja buduje mini potworka ;)

  No moja to też taki trochę potworek. Wielkościowo jak samochód kombi a masowo jak mocno załadowany samochód kombi, coś ok 2t, samojezdna.
  Na pokładzie brakuje tylko myjki ciśnieniowej i kompresora do powietrza.
 • #18
  Sa2k
  Level 18  
  To było moje podwozie, zbudowane specjalnie pod wiertnicę.
  Stało się jednak tak, że pojawił się klient i się sprzedało ;)

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni
 • #19
  bambus94
  Level 30  
  Ufff, ale miałem akcję.
  30m odwiertu, gryzer 210m pod rurę 160. Ostatnia żerdź do założenia. A tu obrót stoi, karetka nie idzie ani w dół ani w górę. Ciśnienie płuczki idzie do 16 barów i nie przepływa. Nosz cholera, stracić tyle żerdzi na samym początku?
  Na szczęście maszt od wózka widłowego to był dobry pomysł. Normalnie karetka wisi na łańcuchach i ma udźwig tylko połowy siły siłowników (bloczek) czyli ok 2t, zapiąłem zawiesie które połączyło karetkę bezpośrednio z elementem unoszonym przez siłowniki i automatycznie udźwig wzrósł do 4t.
  9m wyciągałem jakąś godzinę. Obwaliło się coś i gryzer musiał sobie nową drogę wykręcić.

  Ogólnie to system się sprawdza, choć będę musiał zmienić cylindry na pompie żeby miała większą wydajność.
  Aaa, i tak wygląda głowica płuczkowa wewnątrz.
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • #20
  Sa2k
  Level 18  
  Jaki rodzaj uszczelniaczy dajesz ?

  Poniżej mój prototyp:

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni
 • #21
  bambus94
  Level 30  
  Aktualnie są to zwykłe simeringi 100x80x10. Ale myślę o dołożeniu jeszcze jednego uszczelniacza z PU od hydrauliki siłowej, podobne do tych z twojego rysunku.
  Testy na wcześniejszej wersji gdzie były 100x65x10 pokazały że wytrzymują 15 barów. Aktualnie też dają radę.

  Widzę że ty chcesz przenosić wszystkie siły pionowe przez łożyska. W mojej robią tylko za osiowanie.
  U mnie te zielone z PE są jako zgarniacze i zapobiegają dostaniu się materiału ściernego do uszczelniaczy.
 • #22
  Sa2k
  Level 18  
  Masz rację, w planie są łożyska stożkowe i uszczelniacze faktycznie są od hydrauliki siłowej.

  Na fotce budowa w przybliżeniu:

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni

  Dodano po 3 [minuty]: • #23
  bambus94
  Level 30  
  Ten szary element przykręcany na górze na 4 śruby to silnik hydrauliczny? Jaki planujesz użyć?
  I w jaki sposób chcesz podnosić karetkę? Siłownik czy lina i wyciągarka?

  Widzę też że masz zamiar ręcznie blokować żerdzie. Ja od początku miałem założenie żeby jak najmniej pracować osobiście, po to jest hydraulika żeby ona się bawiła. Mam podwójne kleszcze/szczęki do przytrzymywania żerdzi i ich odkręcania.
  Oraz specjalny chwytak żeby nie trzeba było samemu stawiać i kłaść żerdzi.
  Tak to wyglądało prawie dwa lata temu jak zaczynałem wszystko składać do kupy.


 • #24
  Sa2k
  Level 18  
  Silnik SMS lub MS, jak braknie mocy to OMB ;)
  Podnoszenie siłownikiem robionym na zamówienie

  Kleszcze ok, do czasu kiedy nie wypadną rury i zaczyna się zabawa ;)
 • #25
  bambus94
  Level 30  
  Ja zamawiałem siłownik do pompy, czas oczekiwania 4 tygodnie i 1000 plus VAT
  Co do kleszczy, to właśnie muszę dołożyć zamki hydrauliczne.
 • #26
  Sa2k
  Level 18  
  Ja praktycznie wszystkie części mam , tylko brak czasu na złożenie

  Dodano po 7 [minuty]:

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni

  Dodano po 4 [minuty]:

  Nowy agregat hydrauliczny w budowie

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni
 • #27
  bambus94
  Level 30  
  Całkiem fajnie to wygląda, ale czy zworniki są spawane z rurą tylko jednym ściegiem?

  Jakiej długości są żerdzie? I jaki skok oraz średnicę tłoka do podnoszenia masz?
 • #28
  Sa2k
  Level 18  
  Żerdzie robię jakie chcesz na zamówienie.
  Obsadzanie zworników w rurach nie jest tak prostą sprawą jak się wydaje ;)
 • #29
  bambus94
  Level 30  
  Zworniki kupujesz czy robisz sam? Bo jak moje żerdzie z wąskim gardłem w postaci oryginalnych gwintów i przelocie 25mm będą słabo się spisywały to będę musiał pomyśleć o nowych zwornikach. Rura w środku ma 37mm. Po zewnątrz 65.
 • #30
  Sa2k
  Level 18  
  Wszytko widać na powyższych fotkach.
  Wszystko robione od zera

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni

  Dodano po 6 [minuty]:

  Przelot nie za mały ? ;P

  Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni Budowa hydraulicznej wiertnicy do studni