Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie natężenia prądu z akumulatora 18650

24 Maj 2020 13:33 447 10
  • Poziom 9  
    Witam,

Znalazłem wśród swoich części elektronicznych wentylator komputerowy Sunon 24V 5.3W 207mA. Chciałbym go zasilać z akumulatorka 18650 3.7V, taki przenośny wentylator na gorące dni. Szybko okazało się to niemożliwe. Użyłem wzmacniacza step up i na potencjometrze ustawiłem 24V co ku mojej radości dało pożądany efekt. Jednak moja radość nie trwała zbyt długo, ponieważ wentylator obracał się powoli. Rozumiem dlaczego (step up podbijając V obniżył A z akumulatorka). Nie wiem tylko jak poradzić sobie z tym. Chciałbym w jakiś sposób podbić natężenie ale nie wiem jak to zrobić. Pytanie do was, doświadczonych kolegów: czy w ogóle da się podbić ilość amperów? Powiem szczerze, że szukałem długo informacji na ten temat i nie znalazłem nic co by odpowiedziało na moje pytanie. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.
  • Warunkowo odblokowany
    Przetwornica ma swoją określaną moc więc jeśli chcesz z niej uzyskać większe napięcia to automatycznie spadnie jej wydolność prądowa.
    Możesz spróbować zasilić ją z 2-3 ogniw, to powinno trochę pomóc.
  • Poziom 9  
    Myślałem o tym i sprawdziłem jak działa, ale efekt dalej nie jest zadowalający, to znaczy nadal obraca się wolno. Dla przykładu podam, że bateria 9V daje zdecydowanie lepszy efekt. W internecie znalazłem sugestie wskazujące na wzmacniacz operacyjny jakoby ten który podbija natężenie prądu. Nie znam się na tym rodzaju więc spytam czy to dobry trop. Ktoś coś wie na ten temat. Zależy mi na tym by z jednego maks dwóch akumulatorków uzyskać wystarczające (wentylator obraca się szybko) napięcie i natężenie do zasilenie wentylatora 24V.
  • Poziom 15  
    Do zasilenia tego wentylatora musiał byś podłączyć co najmniej 6 takich ogniw w szeregu, 6x3,6V=21,6V napięcie nominalne i przy pełnym naładowaniu ogniw, 6x4,1V=24,6V.
  • Warunkowo odblokowany
    Idzie to zrobić na jednym ogniwie i przetwornicy ale przetwornica musi mieć moc przynajmniej te 6-7W a ogniwo powinno być wysokoprądowe.
    Nie wiem jaka jest ta twoja przetwornica ale sądzę że taka pokroju XL6009 dała by radę i do tego przynajmniej dwa zwykłe ogniwa połączone szeregowo bądź równolegle.
  • Poziom 9  
    Moja przetwornica to XL 6019, co sądzisz o niej?
  • Poziom 9  
    A co sądzisz o wzmacniaczu operacyjnym? Jakby się tutaj spisywał względem tego który użyłem? I czy można wzmocnić czymś natężenie prądu tak by po drugiej stronie było równe/większe względem wejściowego?
  • Warunkowo odblokowany
    Żeby uzyskać jakąś moc na wyjściu ukladu musisz taką samą moc do niego dostarczyć, plus oczywiście straty.
    Żeby zasilić wentylator na napięcie 24V i mocy 5,6W przetwornica z pojedynczego ogniwa 18650 będzie pobierała około 2A.
    Przy dwóch ogniwach szeregowo będzie to jakiś 1A, możesz też spróbować dać ogniwa równolegle ale pamietajac że powinny mieć one zbliżone parametry oraz przed ich połączeniem muszą mieć w miarę równe napięcia.
    Przewody połączeniowe też powinny mieć przynajmniej około 0,5 mm².
    Trzeba też pamiętać że im niższe napięcie na wejściu przetwornicy tym jej sprawności spada.
  • Poziom 10  
    Skoro na słabej bateryjce 9V działa, a na wydajnym ogniwie 3,7V nie chce, to znaczy, że za niskie napięcie wejściowe dla przetwornicy.
  • Poziom 9  
    Dzięki chłopaki za podpowiedzi i sugestie, potestuję to co się od was dowiedziałem i podzielę się z wami wynikami testów.

Update:
    Dzisiaj przeprowadziłem testy na dwóch akumulatorach 18650 połączonych równolegle i podpiętych do step up. Efekt jest zadowalający, wentylator daje wyczuwalny powiew powietrza. Jednak nadal nie mam odpowiedzi na pytanie o wzmocnienie natężenia. Wiem, że energia nie bierze się znikąd. Jednak czy jest możliwość użycia„ czegoś” do zwiększenia natężenia prądu tak jak ma to miejsce z napięciem i wzmacniaczami step up?